Czego szukał świat w 2015 roku? Coroczny raport Google „Rok w wyszukiwarce” to podsumowanie trendów wyszukiwania, które odzwierciedlają to, co było dla nas ważne w danym roku. Przypomina nam on też, że w chwilach, w których czegoś poszukujemy, korzystamy z Google lub YouTube. Zobacz, co to oznacza dla marketerów.

Użytkownicy korzystają z Google i YouTube w różnych momentach. W 2015 r. te momenty były związane m.in. z napływem uchodźców do Europy, legalizacją małżeństw jednopłciowych w USA, mistrzostwami świata w piłce nożnej kobiet oraz mistrzostwami świata w krykiecie, a także z odkryciem wody na Marsie. To, czego szukaliśmy w internecie w 2015 r., przedstawia obraz naszych czasów.

Film i witryna „Rok w wyszukiwarce” przypominają nam, że użytkownicy korzystają z Google w ważnych dla nich momentach – zarówno gdy chodzi o sprawy wielkiej wagi, jak i drobnostki. Przeprowadzają oni ponad 100 miliardów wyszukiwań miesięcznie1, a codziennie oglądają setki milionów godzin filmów w YouTube, generując miliardy wyświetleń2. To oznacza, że chcą wiedzieć naprawdę dużo. Dane zbierane przez wyszukiwarkę i YouTube ukazują, co obecnie jest w naszej kulturze najważniejsze.

Dają też wgląd w nasze codzienne życie, w którym potrzebujemy informacji, inspiracji i rozrywki. Korzystamy z Google i YouTube w ważnych dla nas momentach.

Te momenty, w których użytkownicy chcą szybko zaspokoić określoną potrzebę, stwarzają wiele możliwości dla marek, by zaangażować potencjalnych klientów. Coraz częściej dzieje się to na małych ekranach urządzeń mobilnych. W 2015 r. liczba wyszukiwań na komórkach była większa niż na komputerach3.

Dla marketerów to właśnie powtarzające się kluczowe momenty, w których użytkownicy działają z określonym zamiarem, odzwierciedlają historię wyszukiwania w tym roku. Są one nowym polem bitwy między markami. Jeśli chcesz docierać ze swoją marką do potencjalnych klientów w tych kluczowych momentach, pamiętaj o trzech zasadach:

Obecność: przewiduj momenty ważne dla klientów w Twojej branży i zadbaj o to, by trafiali oni na Twoją markę, gdy te momenty nadejdą.

Przydatność: Twoja marka musi odpowiadać na potrzeby klientów w danym momencie – kieruj ich do tego, czego właśnie szukają.

Szybkość: nie bez powodu używamy słowa momenty. Użytkownicy komórek działają szybko: chcą od razu wiedzieć, pójść, zrobić, obejrzeć i kupić. Zadbaj o to, by kontakt z Twoją marką na urządzeniach mobilnych następował bez problemów i opóźnień.

Aby zobaczyć trendy w 2015 r., odwiedź witrynę "Rok 2015 w wyszukiwarce” i obejrzyj film YouTube Rewind. Dla marketerów przygotowaliśmy też oddzielne podsumowanie z sezonowymi trendami, danymi dotyczącymi wyszukiwania i prognozami na 2016 rok.

Źródła:
  • 1. Wewnętrzne dane Google, lipiec 2015 r.
  • 2. Wewnętrzne dane YouTube
  • 3. Wewnętrzne dane Google dotyczące 10 krajów, w tym USA i Japonii, kwiecień 2015 r.