Gdy oglądamy filmy w YouTube, coraz częściej wyświetlają się przed nimi reklamy. Ale czy od razu jest jasne, jaką markę promują? I dlaczego jest to tak ważne?

Budowanie marki i reklamy idą ze sobą w parze. W YouTube często można jednak zaobserwować, że w pierwszej połowie reklamy marka nie jest widoczna – ani w postaci logo firmy czy jej sloganu, ani w postaci innych istotnych elementów, które użytkownicy wiążą z daną marką.

Nie można oczekiwać, by użytkownik rozpoznał markę lub rozważał zakup, jeśli nie będzie wiedział, czyj przekaz reklamowy ogląda.

Warto się nad tym zastanowić, między innymi dlatego, że większość użytkowników pomija takie reklamy bez żadnych korzyści dla reklamodawcy. W najlepszym razie promują one całą branżę, w najgorszym zaś nic.

Kampanie reklamowe, w których marka nie jest wyraźnie widoczna od samego początku, to coraz częstsze zjawisko także poza YouTube. Może to być spuścizna po reklamach, w których nacisk kładzie się na opowiadanie historii – stopniowe budowanie napięcia, by utrzymać uwagę widzów do końca reklamy i momentu ujawnienia marki.

Należy jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze czas, przez jaki widzowie są w stanie się skupić, nie wydłuża się. Po drugie zasada opowiadania historii przyciągającej i utrzymującej uwagę opiera się na tym, że historia i reklama to osobne elementy, które nawzajem sieę potrzebują. Ludzie reagują jednak na znacznie prostsze komunikaty. Z naszych obserwacji wysnuliśmy następujący wniosek:

jeśli publikujesz ciekawe treści, będą one popularne bez względu na to, czy promują twoją markę, czy nie. Jeśli nie publikujesz ciekawych treści, efekt będzie odwrotny. To oznacza, że zapewnienie odpowiedniej widoczności marki w treści zawsze jest uzasadnione.

Jak zapewnić widoczność marki w treści

Zapewnienie odpowiedniej widoczności marki w treści opiera się na dwóch najważniejszych czynnikach.

  1. Być może jest to oczywiste, ale najlepiej jest tworzyć reklamy, które ludzie będą chcieli oglądać, czytać lub których będą chcieli słuchać.
  2. Reklamy powinny zawierać elementy, które użytkownicy kojarzą z twoją marką, np. logo, kolory, kształty itp.

Dlaczego widoczność marki w reklamie jest tak ważna? Dlatego, że celem reklam jest zaznajomienie konsumentów z marką i zwiększenie jej udziału w ich świadomości, by zwiększyć prawdopodobieństwo zakupu lub wyszukiwania właśnie twojej marki a nie marki konkurencji, gdy klient kolejny raz zainteresuje się produktami lub usługami z twojej branży. Nie można oczekiwać, by użytkownik rozpoznał markę lub rozważał zakup, jeśli nie będzie wiedział, czyj przekaz reklamowy ogląda.

Jak firma SCA Hygiene Products stała się liderem opinii

Jednym z liderów opinii w tym obszarze jest firma SCA Hygiene Products, właściciel marki Libresse. Firma przeprowadziła test w YouTube, by określić, jaki wpływ na skuteczność reklam może mieć budowanie marki. Opublikowała jednocześnie dwa niemal identyczne filmy – w jednym z nich logo marki było widoczne od samego początku (umieszczono je tak, by nie przeszkadzało w oglądaniu filmu), a w drugim nie.

Rezultat był następujący: pierwsza reklama o 300% poprawiła rozpoznawalność marki wśród osób, które pomijają reklamy – a to wszystko bez zwiększenia kosztów kampanii i bez obniżenia zaangażowania odbiorców.

„Wyniki tego badania dowiodły, że wyświetlanie logo od początku jest niezwykle skuteczną i prostą metodą zwiększania świadomości marki w konkurencyjnym świecie przekazu reklamowego” – zdradza Heléne Stenlund Gauthier, menedżer ds. mediów na Skandynawię w SCA Hygiene Products.

Nie płać za reklamę konkurencji

Zdarza się, że reklamodawcy, a jeszcze częściej – agencje reklamowe, boją się ujawniać markę na początku reklamy, bo uważają, że obniży to współczynniki zaangażowania.

Jak wynika z tego badania, nie jest to prawda, ponieważ w tym przypadku jedyną, prostą różnicą było umieszczenie logo na początku filmu. Wyobraź sobie, co możesz osiągnąć, pokazując markę już na początku historii. Jeżeli zaangażowanie jest niskie, to nie logo jest problemem, ale raczej sama reklama, która niewystarczająco angażuje odbiorców.

Jeśli marka nie będzie wyraźnie widoczna w reklamach od początku do końca, w przypadku wszystkich pominięć reklamy zapłacisz za promocję konkurencji –większość firm nie chce tego robić. A jednak tak się dzieje.

Spójrz na swoje reklamy okiem obiektywnego odbiorcy i zadbaj o odpowiednią widoczność swojej marki. W wielu reklamach, które obecnie wyświetlają się w YouTube, marka nie jest dostatecznie widoczna, a przecież, jak wykazaliśmy na przykładzie firmy SCA Hygiene Products – można to łatwo zmienić.

Aby dowiedzieć się więcej o przypadku Libresse, zapoznaj się z pełnym artykułem tutaj lub pobierz poniższy PDF.