Dziewięć miesięcy temu przedstawiliśmy Barometr zachowań konsumentów – interaktywne cyfrowe narzędzie do badania trendów konsumenckich. Tym razem dodaliśmy do niego jeszcze więcej pytań, więcej tematów i więcej informacji. Dodaliśmy dane dotyczące wyszukiwania lokalnego, zakupów zagranicznych i segmentacji użytkowników, a także dziesięć nowych kategorii produktów. Wszystko to udostępniamy nadal zupełnie za darmo. Oto kilka trendów, które zwróciły naszą uwagę w Barometrze zachowań konsumentów:

Ludzie coraz chętniej korzystają z urządzeń mobilnych z dostępem do internetu

Może się wydawać, że mieszkańcy zaawansowanych technicznie krajów z regionu Azji i Pacyfiku częściej mają wiele różnych urządzeń. W rzeczywistości to prawie połowa (48%) Europejczyków używa co najmniej trzech urządzeń. Trudno w to uwierzyć, ale 29% Norwegów, 29% Holendrów i 17% Polaków używa pięciu lub więcej urządzeń. Dla kontrastu z pięciu lub więcej urządzeń korzysta zaledwie 10% mieszkańców Korei Południowej.

Mamy też wiele danych pokazujących, jak smartfony zmieniły nasz świat. Myślisz, że tylko młodzież kocha swoje telefony? Cóż, w Izraelu ponad 61% osób powyżej 55 roku życia używa smartfonów (w porównaniu do 77% w przedziale 25-34 lata), a w Szwecji ta liczba osiąga imponujący poziom 64%.

W wielu krajach ludzie lubią swoje smartfony tak bardzo, że częściej korzystają z internetu na nich niż na komputerach.    


Konsumenci korzystają z internetu na wielu urządzeniach, ale czy Ty robisz to samo? Barometr zachowań konsumentów dostarcza informacji, które pozwalają zrozumieć, kiedy, jak i dlaczego ludzie korzystają z internetu i pomagają przy planowaniu i podejmowaniu decyzji.  

Ludzie robią zakupy przez internet w większym stopniu niż wcześniej

Czy chodzi o codzienne zakupy, czy o planowanie poważnych wydatków, ludzie prawie instynktownie korzystają wtedy ze swoich urządzeń. Na rynkach wschodzących smartfony stały się nieocenionym narzędziem pozyskiwania informacji. Na przykład wśród użytkowników internetu, którzy szukali w sieci informacji związanych ze swoim ostatnim zakupem, 86% Nigeryjczyków i 85% mieszkańców RPA użyło do tego smartfona. Na Bliskim Wschodzie ten odsetek jest prawie tak samo wysoki – 80% Saudyjczyków i 57% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich korzysta ze smartfonów podczas planowania zakupów.  

Internet jest używany nie tylko do poszukiwania informacji – także zakupy online są coraz bardziej popularne. Na poziomie globalnym 59% osób szukało informacji o ostatnio kupowanym produkcie lub kupiło go online. Prawie jedna czwarta zarówno planowała zakup, jak i zrealizowała go online. Globalnie 27% osób kupiło swój ostatni produkt online.

Patrząc na poziomie krajów na 20 kategorii produktów, które badamy, najwięcej kupujących w internecie jest w Korei (50%), Japonii (44%) i Wielkiej Brytanii (46%). Odsetki te są jednak również wysokie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – 32% Polaków dokonało swojego ostatniego zakupu w internecie.


Dzięki internetowi mamy świat na wyciągnięcie ręki. Konsumenci używają go do zdobywania informacji na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym w najważniejszych momentach ścieżki zakupu. Podczas poszukiwań lokalnych konsumenci szukają zazwyczaj określonego produktu lub usługi (35%) albo planują aktywność lub działanie (28%). 

Z drugiej strony ludzie są gotowi szukać dalej i nie wykluczają zakupów zagranicznych, jeśli oferta okaże się atrakcyjna (36%) lub bardziej dostępna (31%). W rzeczywistości globalnie 55% z nas kupiło coś online w innym kraju. W niektórych krajach odsetek zakupów za granicą jest jeszcze wyższy – 85% w Irlandii, 84% w Australii i 83% w Singapurze.

  
Barometr zachowań konsumentów pokazuje, że w dzisiejszym świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie internet stał się kluczowym czynnikiem kształtującym preferencje zakupowe i pomagającym podejmować decyzje o kupowanych produktach – zarówno lokalnie, jak i za granicą. Ponad połowa ludzi na świecie (59%) szuka informacji o planowanych zakupach lub dokonuje zakupów online. Czy jesteś obecny we wszystkich chwilach, które są ważne dla Twojego klienta? Posługując się tymi wskazówkami przy konstruowaniu zintegrowanej strategii marketingowej, dotrzesz do większej liczby właściwych osób, z właściwym przekazem i we właściwym czasie.

„Życie online” znacząco zmieniło sposób, w jaki oglądamy filmy

Ludzie pokochali filmy online. 51% Meksykanów i 50% Brazylijczyków codziennie ogląda filmy w sieci. Jest to popularne także w regionie Azji i Pacyfiku – 51% osób w Singapurze i 50% mieszkańców Tajlandii ogląda codziennie filmy online.

Ludzie oglądają filmy wszędzie i na wszystkim – na smartfonach, tabletach i komputerach. 47% Saudyjczyków codziennie ogląda filmy online na swoich smartfonach, a 35% Argentyńczyków, którzy korzystają z internetu na tabletach, ogląda je codziennie na tych urządzeniach. 

Gdy chodzi o poszczególne platformy, dla wielu osób YouTube stał się częścią codziennego planu zajęć – 52% mieszkańców Tajlandii korzysta z YouTube każdego dnia. Jeśli chodzi o urządzenia, to prawie połowa Saudyjczyków (49%) ogląda codziennie filmy w YouTube na tabletach, a 35% na smartfonach.

Choć filmy online są oglądane głównie dla rozrywki, coraz więcej osób szuka w nich także wiedzy. Na pytanie o powody, dla których oglądali filmy online w zeszłym tygodniu, 33% Filipińczyków i 31% mieszkańców Indii odpowiedziało, że szukali informacji o produktach. Filmy online to coraz ważniejszy sposób kontaktu z klientami. Dotyczy to zwłaszcza rynków wschodzących, gdzie szukanie informacji o produktach w filmach online jest bardziej popularne.


Barometr zachowań konsumentów rozwiewa także mit, jakoby osoby oglądające filmy online nie były na nich zbytnio skupione. Globalnie 62% osób stwierdziło, że całkowicie lub znacznie skupia się na oglądanych filmach. Tak wysoki poziom skupienia nie dotyczy tylko jednego regionu: jest tak na całym świecie, co sugeruje, że film online to doskonała okazja, by dotrzeć do uważnych odbiorców. Spośród osób oglądających filmy online 73% Niemców stwierdziło, że w pełni lub w dużym stopniu koncentrowało się na ostatnio oglądanym wideo, to samo potwierdziło 73% Nigeryjczyków i 66% Amerykanów.

Zacznij już teraz!

Te kilka najnowszych danych, które zebraliśmy przy użyciu Barometru zachowań konsumentów, pokazuje, że dziś ludzie korzystają z sieci chętniej niż kiedykolwiek wcześniej, a internet odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu preferencji zakupowych i podejmowaniu decyzji o zakupach. Barometr pozwala nam zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z internetu i oglądają filmy online, a także jak te zachowania wpływają na ich decyzje zakupowe.  
 
Odwiedź Barometr zachowań konsumentów, by poznać więcej trendów, które rzucą światło na Twoją strategię marketingową. Pozwolą Ci również dotrzeć do większej liczby klientów na istotnych etapach ścieżki zakupu i nawiązać kontakt z zainteresowanymi odbiorcami. 

Wystarczy wejść na www.consumerbarometer.com.

Gdy znajdziesz ciekawy wykres, możesz go udostępnić, pobrać, a nawet przeanalizować szczegółowe dane, które się za nim kryją 

Dane na potrzeby Barometru zachowań konsumentów zebrała TNS, jedna z wiodących na świecie firm prowadzących badania rynku. Dane uzyskano na podstawie wywiadów z ponad 400 000 respondentów z 56 krajów.