Ekrany urządzeń mobilnych są wprawdzie małe, ale niezwykle skuteczne w przyciąganiu uwagi młodych ludzi. Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Google i firmę Ipsos wskazują, że małe ekrany mają potencjał wywierania olbrzymiego wpływu: w przeciętnym dniu osoby w wieku od 18 do 34 lat posiadające smartfony korzystają z nich częściej niż z jakichkolwiek innych urządzeń. Poza tym podczas oglądania filmów na smartfonach znacznie rzadziej niż przypadku telewizji przeszkadza coś użytkownikom w skupieniu uwagi. W świetle tych wniosków można wskazać dwa sposoby, jak materiały wideo online mogą otwierać nowe perspektywy w zakresie prowadzenia marketingu marek na urządzeniach mobilnych. Po pierwsze, należy brać pod uwagę publikowanie materiałów na wielu urządzeniach, a tworzyć głównie z myślą o komórkach. Po drugie, za pomocą urządzenia mobilnego należy wzbogacać przeżycia odbiorców uczestniczących w ciekawych wydarzeniach.

Wprowadzenie

Spośród wszystkich wyświetleń filmów w YouTube, 40% ma miejsce na smartfonach*, co stanowi dobrą okazję dla marketerów, którzy zajmują się promowaniem marek. Co zrozumiałe, rozmiar ekranów smartfonów spowodował zmniejszenie przestrzeni reklamowej do wielkości karty do gry, więc skuteczność urządzeń mobilnych w utrzymywaniu uwagi konsumentów i wywieraniu na nich wpływu podawano w wątpliwość. Jak więc należy stworzyć udaną kampanię mobilną, która przyniesie pożądane wyniki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, firmy Google i Ipsos przeprowadziły badania obejmujące 1519 właścicieli smartfonów w wieku od 18 do 34 lat, których poproszono o sporządzenie szczegółowego rejestru wszystkich interakcji z materiałami wideo online i offline, jakie odbyli w ciągu jednego dnia. W celu uzyskania miarodajnych wyników wyznaczono poszczególnym uczestnikom badań różne dni powszednie i weekendowe. Wymogiem do wzięcia udziału w ankiecie było użycie aplikacji mobilnej, dlatego jej wyniki odnoszą się tylko do młodych ludzi posiadających smartfony – zgodnie z badaniami firmy MRI właścicielami smartfonów jest 81% osób w wieku od 18 do 34 lat. Okazało się, że gdy młodzi ludzie oglądają filmy na smartfonach, znacznie rzadziej coś odrywa ich uwagę od tego zajęcia niż w przypadku wyświetlania materiałów wideo na ekranach innych urządzeń, w tym telewizora.

Większe skupienie przy oglądaniu filmów na urządzeniach mobilnych

Smartfony są najlepszym urządzeniem, za którego pomocą można docierać do młodych ludzi. W trakcie badań 98% osób w wieku od 18 do 34 lat zgłaszało, że w przeciętnym dniu używa smartfona do oglądania materiałów wideo – to znacznie wyższy odsetek niż w przypadku jakichkolwiek innych urządzeń będących w posiadaniu właścicieli smartfonów z tego przedziału wiekowego.


Oprócz prostej możliwości docierania do młodych ludzi za pomocą smartfonów, badania te ujawniły coś jeszcze bardziej przydatnego - sposób oglądania filmów na smartfonach: odbywa się w znacznie większym skupieniu. Oglądanie telewizji było jedyną wykonywaną czynnością tylko przez 28% czasu. Oznacza to, że zaledwie przez 28% czasu spędzonego przed telewizorem, nic nie rozpraszało uwagi użytkowników i mogli się skupić wyłącznie na oglądaniu.

Resztę czasu uczestnicy badań poświęcali na inne czynności, np. jedzenie, korzystanie z komputera, rozmowę ze znajomym lub gotowanie – wszystko w trakcie oglądania telewizji. Z drugiej strony, oglądanie filmów było jedyną czynnością przez 53% czasu wyświetlania materiałów wideo na urządzeniach mobilnych.


Dom nie jest jedynym miejscem, w którym młodzi ludzie oglądają filmy na urządzeniach mobilnych. Trzydzieści cztery procent takich seansów ma miejsce w terenie. Osoby oglądające cyfrowe materiały wideo poza domem wykazują się również o 1,8 raza większą niż przeciętni ludzie skłonnością do aktywnego działania, ponieważ chętnie sięgają po filmy w jakichś konkretnych celach, np. szukając informacji lub oddając się swoim pasjom.

Marketerzy tradycyjnie starali się przyciągnąć uwagę konsumentów spędzających czas w swoich domach przed telewizorem, ale oglądanie filmów na urządzeniach mobilnych całkowicie to zmienia.

Jak wykorzystać filmy na urządzeniach mobilnych do promowania marki

Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Jak więc marketerzy mogą skutecznie wykorzystać ten fakt do nawiązania komunikacji ze swoimi odbiorcami? Oto dwie porady:

1. Należy brać pod uwagę publikowanie materiałów na wielu urządzeniach, a tworzyć głównie z myślą o komórkach

W świecie pełnym wielu różnych urządzeń elektronicznych, komórki nie powinny być lekceważone – zachowania zaobserwowane w trakcie omawianych badań wskazują, że smartfony zyskują status głównych ekranów, na których ogląda się filmy. Jaką funkcję może pełnić odtwarzanie filmów w ramach Twoich kampanii na smartfonach w porównaniu z kampaniami telewizyjnymi czy prowadzonymi na laptopach? Jakie dodatkowe wrażenia możesz zapewnić użytkownikom smartfonów?


Firma Land Rover przeprowadziła kampanię na różnych kanałach, by zyskać zainteresowanie konsumentów posługujących się urządzeniami mobilnymi. Osiągnęła to, wyświetlając w YouTube reklamę wideo samochodów Range Rover, którą łącznie na wszystkich urządzeniach obejrzano dziesiątki milionów razy. Piętnaście procent ogólnej sprzedaży pojazdów firmy Land Rover przypada obecnie na potencjalnych klientów pozyskanych w sieci.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

2. Należy wzbogacać przeżycia odbiorców uczestniczących w ciekawych wydarzeniach

Urządzenia mobilne w pełni absorbują uwagę konsumentów, zarówno w domu, jak i poza nim, więc promotorzy marek mogą teraz docierać do nich w każdym miejscu. Jak promotorzy marek mogą dostarczać treści wzbogacające wydarzenia przeżywane przez klientów i całkowicie skupiające na sobie ich uwagę?


Aplikacja SmileDrive firmy Volkswagen korzystała z potencjału urządzeń mobilnych i YouTube, by zmienić poranne dojazdy użytkowników w przeżycia warte udostępniania. Sięgnęło po nią ponad 200 000 osób, które uwieczniały na filmach chwile spędzone w trasie.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.