Popularne marki medialne zaczynają rozumieć, że jeśli zmienią podejście do tworzenia i rozpowszechniania treści, YouTube może im zapewnić docieranie na wielką skalę do nowych, wcześniej trudno dostępnych odbiorców.

W domach użytkowników zachodzą rewolucyjne zmiany. Rodziny i znajomi nadal spędzają razem czas w celach rozrywkowych i towarzyskich, ale ich zwyczaje związane z konsumpcją mediów zmieniły się diametralnie. Dotyczy to zwłaszcza osób w przedziale wiekowym 16-34 lata.

Motorem tych zmian są dwa powiązane trendy – widzowie coraz częściej szukają treści w internecie i zazwyczaj korzystają do tego celu z urządzeń mobilnych. Obecnie ponad połowa wyświetleń w YouTube ma miejsce na smartfonach.

Użytkownicy chcą oglądać treści, które odzwierciedlają ich zainteresowania i są prezentowane przez życzliwe, wiarygodne osoby. Liczba takich innowacyjnych twórców stale rośnie, a udostępniane przez nich treści obejmują bardzo różnorodną tematykę – od muzyki przez rozrywkę i sport po kulinaria.

Firmy medialne i współpracujący z nimi partnerzy reklamowi stają przed dużą szansą – mogą wykorzystać YouTube, by nawiązać współpracę z tym nowym rodzajem prezenterów i twórców, a tym samym dotrzeć do młodszych odbiorców, co w innych kanałach często jest bardzo trudne.

Gwiazda, która zaczynała karierę w YouTube, może przekierować rzesze swoich fanów do głównego nurtu, a także przyciągnąć zupełnie nowych odbiorców. Na przykład Grace Helbig, artystka komediowa i autorka, po sukcesie swojego cyklu internetowego „My Damn Channel” ma niemal 3 miliony subskrybentów. Obecnie współpracuje z siecią telewizyjną E!, gdzie prowadzi program rozrywkowy The Grace Helbig Show. Sama artystka przypisuje swoją popularność „niezwykle silnej” relacji, jaką nawiązała ze swoimi odbiorcami.

Marki medialne, takie jak Radio 1 i Buzzfeed odnoszą sukces, czyniąc YouTube głównym elementem swojej strategii. Platforma YouTube zapewnia wiele możliwości w zakresie kreatywności, dystrybucji i pozyskiwania informacji o użytkownikach, umożliwiając reklamodawcom utworzenie bazy lojalnych odbiorców.

Frank Cooper, dyrektor ds. kreacji i marketingu w Buzzfeed, podsumowuje strategię firmy następująco: „tworzenie, dystrybucja, nauka i powtarzanie”. Jedną z najważniejszych korzyści, jakie daje YouTube, jest szybki dostęp do opinii docelowych odbiorców. Firmy medialne muszą przyjąć podejście polegające na szybkim włączaniu w proces kreacji wniosków z interakcji z odbiorcami.

Radio 1 ma dwa miliony subskrybentów i jest najpopularniejszą stacją radiową w YouTube. Umieszczenie stacji radiowej na platformie wideo może wydawać się dziwnym pomysłem, jednak stacja przeanalizowała wcześniej, gdzie i jak spędzają czas jej docelowi odbiorcy. Zgodnie z przypuszczeniami – najczęściej korzystają z urządzeń mobilnych i oglądają treści wideo.

Oto wskazówki, które pomogą firmom optymalnie wykorzystać budżet i zasoby podczas opracowywania strategii w YouTube:

  • Słuchaj odbiorców, monitoruj ich opinie i wdrażaj wnioski.
  • Dostosowuj treści do oczekiwań odbiorców – ich jakość nie powinna być zbyt niska ani zbyt wysoka.
  • Regularnie udostępniaj nowe treści cyfrowe – nie rób tego sporadycznie ani przypadkowo.
  • Zbieraj dane o odbiorcach i wykorzystuj je – możesz zdobyć wiele ważnych informacji, w tym o czasie i sposobie oglądania treści przez widzów, a także o urządzeniach, z jakich korzystają.
  • Umieszczaj odpowiednią treść w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie.

Frank Cooper z Buzzfeed mówi, że „sztuka i nauka mogą teraz pełnić równorzędną rolę w tworzeniu treści wysokiej jakości”. Firmy, które będą tworzyć i dystrybuować filmy we współpracy z uzdolnionymi twórcami, naukowcami, deweloperami, analitykami danych i marketerami, zyskają przewagę w przyciąganiu i utrzymywaniu zainteresowania odbiorców i będą generować większe przychody.