Jak pomóc użytkownikom znaleźć aplikację we wszystkich kanałach mobilnych – niezależnie od tego, czy szukają jej za pomocą wyszukiwarki, oglądają filmy w YouTube, czy używają aplikacji podobnej do Twojej.

Użytkownicy spędzają dziś w aplikacjach mobilnych ponad 30 godzin miesięcznie, więc Twoja firma (lub Twój klient, jeśli pracujesz dla agencji) najpewniej ma już własną aplikację albo właśnie ją tworzy. Niestety szanse jej zauważenia przez szersze grono odbiorców są raczej niewielkie. Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez Forrester pokazują, że konsumenci w USA i Wielkiej Brytanii korzystają przeciętnie z 24 aplikacji w miesiącu, ale przez ponad 80% czasu używają tylko pięciu. Jest więc oczywiste, że w tej sytuacji wypromowanie aplikacji jest dużym wyzwaniem.

Na szczęście są już nowe i innowacyjne metody marketingu aplikacji wśród potencjalnych klientów. Teraz możesz ułatwić użytkownikom znalezienie aplikacji we wszystkich kanałach mobilnych – niezależnie od tego, czy szukają jej za pomocą wyszukiwarki, oglądają filmy w YouTube, czy używają aplikacji podobnej do Twojej. Oto trzy najważniejsze nowe płatne kanały marketingu aplikacji.

Odkrywanie przez wyszukiwanie

Czy wiesz, że 25% użytkowników smartfonów znajduje aplikacje za pomocą wyszukiwarki? W 2015 roku drugie miejsce wśród wyszukiwań w całej kategorii gier zajmuje Clash Of Clans – mobilna gra na Androida i iPhone'a.

Co widzisz, gdy szukasz swojej aplikacji w wyszukiwarce? Załóżmy, że masz aplikację zakupową i konsumenci szukają w Google frazy „najlepsze aplikacje zakupowe”. Możesz im teraz wyświetlać reklamy promujące instalacje aplikacji bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Google testuje też reklamy aplikacji na stronach z wynikami wyszukiwania w sklepie Google Play. Jeśli natomiast zależy Ci głównie na przyciąganiu użytkowników do witryny mobilnej, ale chcesz też, by mogli pobrać aplikację, możesz używać rozszerzeń aplikacji w wyszukiwarce.

Odkrywanie przez inne aplikacje i internet mobilny

Niemal 90% całego czasu korzystania z urządzeń mobilnych to czas spędzany w aplikacjach. Nic więc dziwnego, że o większości płatnych aplikacji użytkownicy dowiadują właśnie z reklam w innych aplikacjach. Dostępne są tam różne zasoby reklamowe i zawsze warto przetestować ich skuteczność. Teraz nowe formaty promowania aplikacji w Google pozwalają wyświetlać własne reklamy w ponad 650 000 aplikacji w sieci AdMob. Ułatwiamy też docieranie do odbiorców w internecie mobilnym – sieć reklamowa Google ma już ponad 500 000 witryn zoptymalizowanych pod kątem komórek i jest największą siecią internetu mobilnego na świecie.

Odkrywanie przez filmy

Użytkownicy coraz chętniej oglądają filmy na komórkach, powstają więc nowe i ciekawe kanały promowania aplikacji. Na przykład ponad 50% wszystkich obejrzeń filmów w YouTube pochodzi dziś z urządzeń mobilnych – jest ich ponad 2 miliardy dziennie. Nowy mobilny format reklam promujących instalacje aplikacji w YouTube pozwala marketerom wykorzystywać dostępne zasoby multimedialne i docierać do starannie wybranej grupy odbiorców.

Równie ważne co wykorzystanie wszystkich dostępnych kanałów promocji jest skierowanie kampanii do właściwej grupy odbiorców. Nie ma znaczenia, czy używasz zewnętrznych narzędzi do śledzenia aplikacji, Google Analytics dla aplikacji mobilnych czy czegokolwiek innego. Najważniejsza jest optymalizacja działań marketingowych, żeby dotrzeć do najwartościowszych użytkowników aplikacji.

Kiedy masz już wdrożone rozwiązanie do śledzenia, skonfigurowanie kampanii promocyjnej w AdWords nie sprawia żadnego problemu. Możesz określić docelowy koszt instalacji, a następnie w Optymalizatorze konwersji włączyć automatyczne wyszukiwanie najtrafniejszych zasobów reklamowych do wyświetlania reklam.

Jeśli masz już gotową aplikację, warto też poświęcić chwilę na zapewnienie, że dotrze ona do najlepszych obecnych i potencjalnych klientów. Jest wiele metod promowania aplikacji, więc zobacz, jakie masz opcje i przetestuj je. Pomocne informacje o marketingu aplikacji w kanałach Google można znaleźć w naszych materiałach konfiguracyjnych tutaj.