Jak urządzenia mobilne zmieniły codzienne życie ludzi? Konsument wyciąga komórkę z kieszeni kilkanaście razy dziennie, za każdym razem dając markom okazję, by zobaczyły, co faktycznie robi, i wysyłając sygnały marketerom. Mark Curtis, dyrektor ds. klientów w firmie Fjord Accenture Interactive, mówi o tym, co marki muszą wiedzieć o łączeniu danych, „internetu rzeczy” i „żywych usług”, by osiągnąć sukces w takim środowisku.

Dziś każda firma jest przynajmniej w pewnym stopniu świadoma, jak ważne są jej dane. Co zatem powstrzymuje ją od pełnego wykorzystania tych danych? To kwestia pewności siebie i koncentracji, a także podejmowania decyzji na podstawie wyciągniętych wniosków. W przeciwnym wypadku widać tylko chaos i nie wiadomo, od czego zacząć.

Skalę możliwości oferowanych przez „internet rzeczy” tak naprawdę rozumie prawdopodobnie mniej niż 10% marek. Są jednak częściowo usprawiedliwione: to dopiero początek tego zjawiska i bardzo niewiele osób naprawdę je rozumie. Podobnie jak w przypadku internetu na komputerach, który ustąpił pola internetowi mobilnemu – wszystkie skutki poznamy z czasem. Długoterminową przewagę nad konkurencją i praktyczną wiedzę uzyskamy eksperymentując.

W marketingu cyfrowym w ciągu następnych pięciu lat „żywe usługi” skupią na sobie uwagę kosztem innych kanałów. Marki będą wykorzystywać internet rzeczy i zaawansowaną analitykę danych, by tworzyć usługi, które „ożywają”, przewidując zmiany potrzeb konsumentów i warunków oraz reagując na nie. Innymi słowy, chodzi o spersonalizowane usługi związane z marką, które w czasie rzeczywistym dostosowują się do danego użytkownika, gdziekolwiek się znajduje i cokolwiek robi. Marketing „żywych usług” będzie jednak bardzo trudny – bardziej będzie przypominał świadczenie usług klientowi.

Jeśli chcesz, by Twoja firma prosperowała, wraz ze swoim zespołem powinniście policzyć, ile marek naprawdę uwielbiacie i często wchodzicie z nimi w interakcję – naturalnie oprócz własnej. Oceńcie, jak zmieniały się one w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a potem opracujcie strategię obejmującą internet rzeczy i „żywe usługi”, która pozwoli Wam osiągnąć taką pozycję.

Dowiedz się więcej o „żywych usługach” z nowego raportu firmy Fjord, dostępnego tutaj.