Liczba wyszukiwań związanych z London Fashion Week szybko rośnie zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Zainteresowanie tym wydarzeniem sięga daleko poza Wielką Brytanię przyciągając ludzi z całego świata, w tym więcej mężczyzn i osób w przedziale wiekowym 18-24 niż zwykłe treści poświęcone modzie. Dowiedz się, jak marki mogą zmaksymalizować swoją widoczność w czasie London Fashion Week, będąc tam, gdzie znajdują się wszyscy miłośnicy mody, czyli online.

London Fashion Week to znaczące wydarzenie – zasila brytyjską gospodarkę 26 miliardami funtów. Oznacza też ogromne możliwości dla marek – w każdym sezonie podczas Tygodnia mody wartość składanych zamówień sięga 100 milionów funtów, koszty obecności w mediach osiągają 160 milionów funtów, a całe wydarzenie śledzi armia wiernych fanów mody na całym świecie1 .

W poszukiwaniu stylu


W okresie poprzedzającym London Fashion Week SS16 (18-22 września 2015) reklamodawcy muszą ściśle monitorować trendy związane z wyszukiwaniem, a także trendy w zakresie stylu. Liczba wyszukiwań związanych z London Fashion Week rośnie szybciej, niż skracały się spódniczki w latach sześćdziesiątych – o 25% rocznie, w porównaniu ze spadkiem o 17% w 2014 roku. Prawdziwą gwiazdą wyszukiwania są urządzenia mobilne, które prześcignęły wszystkie inne źródła, osiągając wzrost liczby wyszukiwań o 65% rocznie2 .

Tak jak w przypadku innych sektorów, urządzenia mobilne stanowią punkt styku między światem internetu a światem offline. W Wielkiej Brytanii jeden na pięciu miłośników mody w wieku poniżej 35 lat użył komórki, by wyszukać porównania, oferty i oceny, będąc w sklepie3 , a 16% konsumentów szukających informacji w internecie kupiło później produkt offline4 .

Miłośnicy mody korzystają z mediów cyfrowych


Czy to witryna sklepu, czy ekran zaawansowanej komórki – moda od lat niezmiennie ekscytuje tłumy. Brytyjscy konsumenci wydają na modę w internecie 10,7 miliarda funtów rocznie, a według prognoz do 2019 roku kwota ta ma wzrosnąć do 19 miliardów funtów2 .

Dla współczesnych fanów mody media cyfrowe są tak niezbędne jak własne dżinsy – 70% użytkowników internetu w Wielkiej Brytanii kupuje ubrania i buty przez internet3 , a jeden na pięciu wyszukuje potrzebne do zakupu informacje na smartfonie4 .

Użytkownicy, którzy wyszukują informacje o London Fashion Week, szukają strojów i inspiracji, ale ciekawi ich również samo wydarzenie. W momentach wyszukiwania informacji, zdjęć i filmów najczęstsze zapytania związane z London Fashion Week to „sukienka”, „projektant” i „couture”. Po nich największe zainteresowanie budziły makijaż, buty i torebki. Inteligentne marki mogą też zarobić na szybkim wzroście liczby wyszukiwań haseł „moda uliczna” (wzrost o 180%) i „tydzień mody męskiej” (wzrost o 90%)5 .

YouTube kreuje trendy


Miłośnicy mody intensywnie korzystają z YouTube – konsumenci obejrzeli aż o 400% więcej treści związanych z „tygodniem mody” niż dwa lata temu 6.

Odbiorcy tych treści pochodzą z całego świata. Brytyjczycy obejrzeli 32 tysiące godzin treści związanych z London Fashion Week, zaraz za nimi uplasowali się Amerykanie z 28 tysiącami godzin, co dorównuje zainteresowaniu New York Fashion Week7 . W zeszłym roku nadawane na żywo treści o London Fashion Week oglądano w 196 krajach1 .

Szerokie zainteresowanie tym tematem to nie tylko kwestia geografii, ale również demografii. Marki powinny uwzględnić fakt, że London Fashion Week interesuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ta tematyka przyciąga większy odsetek mężczyzn niż ogólne treści o modzie, a także więcej odbiorców w wieku od 18 do 34 lat8 .

Jak zająć miejsca w pierwszym rzędzie


Marki, które chcą być widoczne podczas London Fashion Week, muszą skroić na miarę swoje kampanie w mediach cyfrowych. Mogą na przykład utworzyć kampanie w sieci wyszukiwania poświęcone London Fashion Week, zoptymalizować je pod kątem innych działań reklamowych i wyświetlać reklamy dla wyszukiwań popularnych tematów, takich jak np. znani projektanci czy trendy. Mogą wyświetlać reklamy dla coraz popularniejszych zapytań na urządzeniach mobilnych, dostosowując kampanie pod kątem użytkowników komórek i wykorzystując formaty reklam mobilnych.

Oprócz tego mogą też publikować ciekawe treści w YouTube, gdzie konsumenci karmią swoje modowe pasje – treści związane z modą uzyskały tu łącznie ponad 15 miliardów wyświetleń9 . Marka, która chce zostać gwiazdą na wybiegu YouTube, musi mieć skuteczną strategię obejmującą widoczność, płatne wyszukiwanie, pozyskiwanie subskrybentów i ścieżkę do zakupu przez osadzone reklamy i linki.

Reklamy na urządzeniach mobilnych i w YouTube będą ozdobą kolekcji SS16 każdego skutecznego marketera, a odpowiednie wykorzystanie tych możliwości powinno złożyć się na idealną strategię marketingową.Źródła:
1. LondonFashionWeek.com
2. Wewnętrzne dane Google, 2015 r.
3. Raport Mintel, wrzesień 2014 r.
4. Barometr zachowań konsumentów Google, 2015 r.
5. Trendy Google, Wyszukiwarka Google, Wielka Brytania; zapytanie: London Fashion Week
6. Wewnętrzne dane Google, treści związane z „tygodniem mody”, 2012-2014
7. Wewnętrzne dane Google, 2014 r.
8. Źródło: wewnętrzne dane Google, Wielka Brytania, 2014 r., treści „moda” a „tydzień mody”
9. Pixability/L2 „Insight Report: Fashion and Youtube”