Aby zrozumieć doświadczenia zbierane w obecnych czasach przez klientów, bardzo ważne jest wprowadzanie lepszych rozwiązaniań w zakresie pomiaru efektów. W tym przewodniku przyjrzymy się czterem filarom marketingu opartego na pomiarach. Są to: wybór odpowiednich danych, koncentracja na najlepszych klientach, określenie wartości tego, co klient doświadcza aż do samego momentu zakupu oraz udowodnienie efektów. Razem te założenia mogą zwiększyć szanse naszej kampanii na sukces.

Nie jest żadną tajemnicą, że dotarcie do klienta czy dokonanie sprzedaży wymaga wielu punktów styczności na polu marketingu. Skąd jednak wiedzieć, jaki przekaz będzie odpowiedni na każdym etapie tego procesu? Jak upewnić się, że inwestycja działa i że nie marnuje się pieniędzy oraz zasobów lub – co gorsza – nie odstrasza się klientów?

Odpowiedzią jest lepszy pomiar efektów działania. To klucz do zrozumienia i optymalnego wykorzystania tych połączonych ze sobą punktów styczności, jednak nie zawsze jest to pierwsza rzecz, o której myśli się opracowując kampanie marketingowe. Zanim zajmiesz się pracą kreatywną, przygotuj fundamenty w postaci systemu mierzenia efektów, wtedy działania marketingowe pozwolą osiągnąć więcej.

W tym krótkim przewodniku przyjrzymy się czterem filarom marketingu opartego na pomiarach:

1. Skup się na właściwych danych. Zwiększ swoje szanse na sukces, jasno określając dane, które chcesz poprawić, zanim rozpoczniesz kampanię.

2. Doceniaj swoich najlepszych klientów. Zamiast mierzyć samą wartość transakcji, określaj długookresową wartość dostarczaną przez klientów.

3. Przypisuj wartość poszczególnym etapom podróży. Aby odkryć, które elementy Twoich działań marketingowych są skuteczne, określ rolę każdego punktu styczności w podróży klienta.

4. Udowodnij wpływ marketingu. Używaj kontrolowanych eksperymentów, by sprawdzać, co miało miejsce, tylko dzięki określonej zmianie wydatków marketingowych (a co nie byłoby możliwe bez niej).

Razem wszystkie te punkty mogą poprawić efektywność kampanii, pomóc ci zyskać uznanie, na które zasługujesz dzięki swoim programom, oraz – co najważniejsze – zapewnić lepszy zwrot z wszystkich inwestycji marketingowych. Pobierz „Mierz to, co najważniejsze: przewodnik dla marketerów”, by dowiedzieć się, jak to osiągnąć.