Czego mogliśmy dowiedzieć się podczas targów Mobile World Congress 2016? Tego, że obecnie najważniejsze są rozwiązania mobilne – od sieci 5G po rzeczywistość wirtualną. Przedstawiamy relację i komentarze Myriam Debahy, analityka branżowego w Google, z czterech dni spędzonych wśród nowości technologicznych w stolicy Katalonii. Olé, mobilność!

Na co liczyłaś, jadąc na targi Mobile World Congress (MWC)? Chciałaś znaleźć nowe inspiracje i pomysły, które można zrealizować? Prognozy, jak w przyszłości będzie wyglądał świat technologii mobilnych? Nowe kontakty?

Przyjechałam tutaj przede wszystkim po to, by uzyskać ogólny obraz mobilnego ekosystemu. Innowacje, które będą wprowadzane w przyszłości, zależą między innymi od rozwoju firm (np. dostawców usług B2B), dlatego my, użytkownicy, rzadko mamy okazję poznawać je na bieżąco. MWC to wyjątkowe miejsce, w którym gromadzą się firmy z branży mobilnej, aby zaprezentować swoje najnowsze propozycje i znaleźć partnerów do współpracy. Udział w tym wydarzeniu pozwolił mi poznać technologię przyszłości i dowiedzieć się, jak wkrótce zmieni się codzienność – jak będą wyglądały nasze domy, samochody czy sklepy.

Czego dotyczyła burzliwa dyskusja o smartfonach – samych urządzeń czy ich funkcji? A może obu tych aspektów?

Nie licząc firmy LG, która zaprezentowała pierwszego modularnego smartfona z wymiennymi elementami, na targach nie ogłoszono żadnych znaczących nowości w budowie urządzeń. Największe zmiany w branży mobilnej będą dotyczyły sposobu, w jaki korzystamy z urządzeń, przede wszystkim w ramach interakcji z ekosystemem powiązanych obiektów. Firma Volvo zaprezentowała system blokowania i odblokowywania drzwi samochodu za pomocą aplikacji mobilnej, który wejdzie na rynek w 2017 roku. Do internetu przenoszone są także płatności. A tego lata firma MasterCard planuje wprowadzić system rozpoznawania twarzy, który zwiększy bezpieczeństwo transakcji mobilnych.

Jaki wpływ na konsumentów i sposób korzystania z telefonów będą miały takie rozwiązania jak rzeczywistość wirtualna, aparaty panoramiczne czy drukowanie sieciowe?

Podczas MWC potwierdzono, że trwają prace nad nowymi technologiami w telefonach komórkowych, na przykład nad aparatem panoramicznym i rzeczywistością wirtualną.

Rzeczywistość wirtualna była przedmiotem wielu prezentacji i rozmów. Na targach można było zobaczyć różne modele gogli rzeczywistości wirtualnej, takie jak Samsung Gear VR i gogle firmy LG, które mogą się łączyć z nową siecią G5. Datę premiery i cenę nowych gogli, Vive, ogłosiła też firma HTC.

A to dopiero początek. Sieć 5G ma umożliwić korzystanie z nowych funkcji smartfonów, na przykład oglądanie filmów 4K czy rzeczywistości wirtualnej z użyciem gogli 3D.

Limity na poziomie 10 GB/s, filmy w jakości full HD pobierane na smartfony w ciągu kilku sekund, strumieniowe przesyłanie danych 3D w jakości 8K – tworzenie sieci 5G jest na zaawansowanym etapie, a Korea Południowa obiecuje, że udostępni ją na zimowe igrzyska olimpijskie w 2018 roku. Czy Twoim zdaniem sieć 5G odegra ważną rolę w przyszłości?

Sieć 5G była gorącym tematem rozmów podczas MWC 2016. Jej wprowadzenie na rynek europejski nastąpi nie wcześniej niż w 2020 roku. W kwestii technologii i standaryzacji wszystko zmienia się jednak bardzo szybko dzięki partnerstwu między sektorem publicznym i prywatnym. Na targach byli wszyscy twórcy ekosystemu, od operatorów po podwykonawców. Nokia wydała publiczne oświadczenie, po raz pierwszy od przejęcia firmy Alcatel-Lucent, dotyczące strategii firmy związanej z siecią 5G i internetem rzeczy.

Wszyscy mówią tylko o smartfonach. A co z tabletami? Pojawiły się jakieś innowacje?

W tym roku na targach nie było żadnych znaczących nowości związanych z tabletami. Nastąpił jednak powrót komputerów za sprawą modelu 2 w 1 MateBook firmy Huawei. Jest to tablet wyposażony w mechaniczną, odłączaną klawiaturę, który łączy w sobie mobilność smartfona i możliwości laptopa.

Mobilność to nie tylko urządzenia mobilne. Od dawna obecne na rynku są także trendy związane z technologią mobilną w motoryzacji, inteligentnymi domami czy opieką zdrowotną z wykorzystaniem sieci. Czy pojawiły się one również na tych targach?

Przedmioty połączone za pomocą sieci, czyli ważne zagadnienie na targach MWC 2015, były też obecne w tym roku, zwłaszcza zegarki smartwatch i inne przenośne akcesoria. Akcesoria z dostępem do sieci zostały stworzone z myślą o sportowcach i monitorowaniu ich treningów, ale obecnie wykorzystuje się je w wielu różnych dziedzinach. Na przykład firma MasterCard zaprezentowała opaski na rękę do płatności bezstykowej.

Na targach pojawiło się też wiele informacji z branży motoryzacyjnej. Zapowiedziano na przykład wejście na europejski rynek systemu samochodowego Ford SYNC, który pozwala sterować muzyką i rozmowami telefonicznymi, nie odrywając dłoni od kierownicy. Może on też odczytywać na głos SMS-y i umożliwia sterowanie aplikacjami mobilnymi za pomocą poleceń głosowych. Natomiast firma Qualcomm wyposażyła samochody marki Mercedes w bezprzewodowy system do pobierania danych o zachowaniu pojazdu w czasie rzeczywistym, który korzysta z kamer termowizyjnych zamontowanych na kołach. Analiza danych na bieżąco pozwala szybciej podejmować decyzje.

Jak podsumujesz MWC 2016? Czy jesteś ciekawa, co zaprezentują firmy na targach w roku 2017?

Inaczej niż we wcześniejszych latach, na targach MWC 2016 w zasadzie nie było innowacji w dziedzinie urządzeń mobilnych. Tematem przewodnim była mobilność, ale skupiono się na wirtualnej rzeczywistości i sieci 5G. Mogliśmy też zaobserwować rozwój branży korzystających z mobilności, takich jak reklama czy handel mobilny.

MWC to nadal najważniejsze wydarzenie dla uczestników mobilnego ekosystemu. Spotykają się tam operatorzy, dostawcy, producenci urządzeń mobilnych i dostawcy usług, aby nawiązywać i zacieśniać współpracę. Było to widać na wszystkich poziomach przy okazji głównych tegorocznych zapowiedzi: sieci 5G i łączności, rzeczywistości wirtualnej i internetu rzeczy.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii, jestem bardzo ciekawa targów w 2017 roku – roku, w którym sieć 5G będzie testowana w Europie. Sieć 5G będzie odgrywała kluczową rolę w rozwoju internetu rzeczy i w udostępnianiu użytkownikom nowych możliwości, takich jak oglądanie filmów w jakości ultra HD. Przyszłość targów MWC wygląda obiecująco.