Uprawianie sportu i stabilność finansowa to tematy, które budzą szczególne zainteresowanie po okresie świątecznym. Marki, które potrafią docierać do konsumentów z odpowiednim przekazem w odpowiedniej chwili, mogą osiągnąć duże zyski.

Gdy zjemy już ostatni kawałek piernika i zdejmiemy ozdoby choinkowe, zaczynamy myśleć o nowym roku i celach, jakie chcemy osiągnąć.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Nielsen wynika, że najczęstszym postanowieniem noworocznym (37% respondentów) jest uprawianie sportu i prowadzenie zdrowego trybu życia. Z kolei 25% badanych chce zacząć oszczędzać, by poprawić swoją sytuację finansową. Te trendy potwierdza też badanie Google, które wykazało, że w 2015 r. liczba wyszukiwań związanych z uprawianiem sportu wzrosła o 7% w stosunku rocznym, a liczba wyszukiwań kont oszczędnościowych w pierwszym kwartale roku wzrosła do 36%1.

Zwiększająca się liczba użytkowników komórek oznacza, że te urządzenia będą częściej wykorzystywane, by znaleźć inspiracje i informacje związane z postanowieniami noworocznymi. Dwie trzecie mieszkańców Wielkiej Brytanii ma smartfony, a internauci częściej deklarują, że korzystają z internetu na smartfonie, a nie na laptopie2. Od 1 stycznia konsumenci zaczynają szukać porad, opinii i wskazówek związanych m.in. z kupnem butów do biegania i kontami oszczędnościowymi.

Komórki są ważne

Komórki pozwalają konsumentom realizować postanowienia w tym momencie, w którym sobie o nich przypomną. Na przykład miłośnicy fitnessu sprawdzają w aplikacji zliczającej kroki, ile kalorii spalili podczas spaceru, a dbający o domowy budżet w drodze do pracy przelewają na konto online pieniądze, które w styczniu zaoszczędzili na używkach.

Aż 45% zapytań dotyczących uprawiania sportu pochodzi obecnie z urządzeń mobilnych – to 30-procentowy wzrost roczny. Marki mają więc mnóstwo możliwości, by dotrzeć z trafnymi komunikatami do konsumentów, którzy realizują swoje postanowienia noworoczne. Osoba wpisująca w wyszukiwarce słowa kluczowe „zdrowie” oraz „dieta i ćwiczenia” daje jasny sygnał, że mogą zainteresować ją oferty butów do biegania i karnetów na siłownię.

Należy jednak pamiętać, że kobiety wolą uprawiać sport inaczej niż mężczyźni, i odpowiednio dostosować swój komunikat. Mężczyźni częściej ćwiczą poza domem: 43% z nich wybiera bieganie3, a 28% trening kardio na siłowni. Ponad jedna trzecia młodych kobiet lubi ćwiczyć w domu, a dojrzałe kobiety zwykle chodzą na zajęcia grupowe4.

Konsumenci, których interesuje „doradztwo finansowe” lub „oszczędzanie”, dają markom możliwość zaprezentowania im przydatnych treści. Dostawcy mediów lub producenci oświetlenia mogą na przykład udzielić wskazówek, jak oszczędzać prąd, a biuro podróży może reklamować korzystne oferty wakacyjne. Wyszukiwania kont oszczędnościowych związane z marką są częściej przeprowadzane na komórkach (19%) niż na tabletach i komputerach. To stanowi dla marek oferujących usługi finansowe zachętę do utworzenia witryny dostosowanej do urządzeń mobilnych5.

Przetestuj w YouTube kilka porad

Użytkownicy coraz chętniej oglądają filmy, a liczba wyszukiwań w YouTube gwałtownie rośnie. W 2015 r. jedna piąta wyszukiwań porad związanych z planowaniem wydatków miała miejsce właśnie w YouTube – to wzrost o 130%. Marki mogą odpowiadać na to zapotrzebowanie i przedstawiać swoje treści w ciekawy sposób: od animacji do partnerstwa ze znanym vlogerem. Przykładem może być Grace Helbig, która w ramach My Damn Channel przedstawiła wskazówki dotyczące oszczędzania – obejrzało je ok. 400 000 osób.

Liczba wyszukiwań w YouTube związanych ze zdrowym trybem życia w drugim kwartale 2015 r. wzrosła o 19% w stosunku rocznym. Miłośnicy fitnessu bardzo często odtwarzają w YouTube filmy z ćwiczeniami do wykonywania w domu, na przykład Six Pack Shortcuts ma już 3,7 mln subskrybentów.

Przygotuj się

Marki, które potrafią doradzać i zachęcać, mogą wzmacniać i pogłębiać relacje z konsumentami. Żeby jednak skutecznie proponować pomocne rozwiązania, same muszą podjąć postanowienia noworoczne.

Aby mieć jak najwięcej możliwości, marki powinny:

 • Wykorzystywać nadarzające się okazje. Czas ma ogromne znaczenie w przypadku fitnessu i oszczędności. W lutym liczba wyszukiwań w tych kategoriach znacznie spada.
 • Dostosować witrynę do komórek, by użytkownicy nie irytowali się z powodu wolnego wczytywania stron i niewygodnej nawigacji.
 • Ułożyć listy AdWords pod kątem słów kluczowych związanych z uprawianiem sportu i oszczędzaniem oraz tworzyć spersonalizowane i trafne oferty.

Te działania należy zaplanować, a teraz jest dobra pora, by opracować strategię i sprawdzić, co można zrobić. Właściwe inwestycje i wykorzystanie porad pomogą zarówno firmom, jak i klientom być w dobrej formie i odnieść sukces finansowy w 2016 r.

Autorzy:

 • Rodolfo Rinaldi Rincon – analityk branżowy, Google
 • Hannah Lamb – analityk branżowy, Google
 • Cecile Pruvost – menedżer branży, Google
 • Alison Lomax – dyrektor działu rozwiązań dla branż, Google

Źródła:

 1. Ankiety konsumenckie Google, 2015 r./wewnętrzne dane Google
 2. Barometr zachowań konsumentów
 3. Ankiety konsumenckie Google
 4. Ankiety konsumenckie Google
 5. Wewnętrzne dane Google, 2015 r.