Według specjalistów z firmy analitycznej App Annie system tvOS oraz Google Now on Tap odegrają kluczową rolę w kształtowaniu rynku aplikacji w nadchodzącym roku. Przewidują również znaczące zmiany w takich dziedzinach, jak elektronika noszona, sporty elektroniczne, komunikatory czy aplikacje z kategorii Produktywność.

Rynek aplikacji nieustannie się rozwija. W 2015 r. byliśmy świadkami wielu zmian – zarówno tych oczekiwanych, jak i zaskakujących.

 • Stabilizacja wśród platform.W poprzednich latach udział w rynku pod względem liczby pobrań oraz wysokości przychodów dwóch najpopularniejszych platform – iOS i Google Play – zmieniał się bardzo dynamicznie. Rok 2015 przyniósł równowagę i kwartalne różnice zostały wyrównane – Google Play miał najlepszy wynik liczby pobrań, a iOS – przychodów.
 • Firmy wreszcie zaczynają zarabiać. Choć do tej pory prym wiodła sprzedaż wirtualnych towarów z poziomu aplikacji, pojawiło się też nowe źródło przychodów – subskrypcje – które będzie się nadal rozwijać. Trend ten zapoczątkowało kilka zjawisk, m.in. wprowadzenie na rynek aplikacji wideo do przesyłania strumieniowego, np. HBO NOW, ciągły wzrost popularności przesyłania strumieniowego muzyki oraz popyt na aplikacje randkowe w wersji premium, np. Tinder Plus udostępniany przez Tinder’in. Utrudnieniem w generowaniu dochodów są wtyczki do blokowania reklam dla Safari na iOS 9, które uniemożliwiają zarabianie na reklamach w internecie mobilnym (w systemie iOS). Można się spodziewać, że z tego powodu wydawcy aplikacji skupią się jeszcze bardziej na rynku aplikacji oraz umieszczaniu w nich większej liczby (dobrej jakości) reklam.
 • Nowe rodzaje urządzeń i platformy zwiększają popyt na deweloperów i wydawców. Wychodząc poza urządzenia przenośne, należy wspomnieć, że w 2015 r. właściciele platform zaproponowali nam wiele nowości – szczególnie w zakresie elektroniki noszonej i telewizji. Dzięki rozwojowi mobilnych systemów operacyjnych deweloperzy już mają pełne ręce roboty i przewidujemy, że zapotrzebowanie na ich umiejętności wzrośnie w 2016 r. Ze względu na potencjalny wpływ, jaki nakładające się na siebie priorytety platform będą miały na spadek ich popularności wśród użytkowników, to właśnie będzie jedna z kluczowych dziedzin, której przez cały rok 2016 będą nieustannie przyglądać się analitycy z App Annie.
 • Aplikacje przejmują internet. Aplikacje zabierają nam coraz więcej czasu – i pieniędzy. Stały się one podstawowym elementem niemal każdego aspektu naszego życia: od zapewniania lepszych wrażeń użytkownikom poprzez stymulowanie prężnej konkurencji po kształtowanie rynku na nowo. Pomimo że internet mobilny wpłynął znacząco również na wydawców, którzy opracowanie własnej aplikacji mają jeszcze przed sobą, oraz na tych, którzy czekają na masowe pobranie swoich aplikacji, stało się oczywiste, że aplikacje zapewniają użytkownikom lepsze wrażenia w porównaniu do sieci.

Jest wiele przykładów, które potwierdzają, że aplikacje przejmują internet. Wielu sprzedawców z Ameryki Północnej i Europy potwierdza, że wartość zakupów dokonywanych przez klientów za pośrednictwem aplikacji jest znacząco wyższa od tych dokonywanych na stronie. E-maile skierowane do użytkowników częściej zachęcają ich do otwarcia aplikacji, zamiast do odwiedzenia strony. Głębokie linkowanie staje się coraz bardziej powszechne i umożliwia komunikację oraz przełączanie się pomiędzy aplikacjami, a także uruchamianie aplikacji z poziomu wyników wyszukiwania. Nowsze platformy, jak Apple Watch czy Apple TV, nie mają przeglądarki, co uniemożliwia wydawcom osadzenie jej w aplikacji, jak to niektórzy robią teraz na urządzeniach przenośnych. Nawet nowe rozwiązania, takie jak aplikacje do przesyłania strumieniowego, przyczynią się do spopularyzowania aplikacji, choć w tym przypadku jest to wirtualna instancja hostowana w chmurze.

Każda marka, która ma swoją aplikację, jest wydawcą. Dziś aplikacje są nowym standardem docierania do użytkownika, zapewniania rozrywki, zwiększania produktywności, dokonywania sprzedaży, organizowania transportu itp. Według nas 2016 r. będzie kolejnym interesującym rokiem pełnym ciekawych nowości na rynku. Nasi analitycy przekonują, że warto śledzić rozwój tych 10 rodzajów aplikacji w 2016 r.:

 • Google Now on Tap: głębokie linkowanie i wyniki kontekstowe ułatwią znalezienie odpowiednich aplikacji.
 • Sporty elektroniczne nowe źródło przychodu dla wydawców gier.
 • Komunikacja: czynniki kulturowe decydują o różnicy w sposobie korzystania z komunikatorów pomiędzy Wschodem a Zachodem.
 • Usługi O2O (serwisy oferujące zakupy grupowe, ang. Online-to-Offline): Azja przygotowuje się na konsolidację rynku ze względu na niekorzystny stosunek zysków jednostkowych do kosztów.
 • Aplikacje z kategorii Produktywność: nowe sposoby wprowadzania danych są bodźcem do tworzenia innowacyjnych aplikacji.
 • Usługi finansowe: nieuchronna śmierć bankowości detalicznej.
 • tvOS: system, dzięki któremu smartfony staną się drugim ekranem telewizyjnym.
 • YouTube Red: inspiracja dla niezależnego kina długometrażowego.
 • Elektronika noszona: zegarek dla różnych branż i zastosowań firmowych.
 • Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR/VR): najwięksi gracze mobilizują użytkowników, ale rok 2016 będzie bardziej emocjonujący.