Pięć lat temu wpadliśmy na pewien pomysł. Co by było, gdyby w promocji marki odbiorcy uczestniczyli dobrowolnie? Gdyby zamiast za wszelką cenę przyciągać uwagę odbiorcy, marketing mógł włączać się wtedy, gdy odbiorca sam wykazuje zainteresowanie? Uruchomiliśmy eksperyment TrueView, w którym o obejrzeniu reklamy miał decydować użytkownik. Dziś jest to nasz najskuteczniejszy format.

Głównym przekleństwem reklam jest to, że nikt nie chce ich oglądać. A gdyby tak odwrócić ten negatywny trend? Czy odbiorcy byliby skłonni sami oglądać reklamy? Czy da się stworzyć środowisko przyjazne dla konsumenta, w którym reklama wideo nie będzie przeszkadzała w odbiorze właściwych treści? W którym materiały wydawcy będą prezentowane w najlepszym możliwym wydaniu? I w którym marketerzy będą mogli oferować reklamy tylko zainteresowanym odbiorcom i tylko za te reklamy płacić?

Na przykładzie wielu opisanych tu firm i tysięcy im podobnych widać, że jest jak najbardziej możliwe. Format reklamowy TrueView w YouTube pozwala użytkownikom wybrać reklamy, które chcą oglądać, i otwiera nowy rozdział w dziedzinie reklamy nakierowanej na potrzeby użytkownika. Dziś wybieralne reklamy TrueView stanowią 85% wszystkich reklam wyświetlanych w YouTube.

Marki reklamujące się w YouTube zareagowały na to wyzwanie reklamami, które naprawdę warto zobaczyć. Do tego stopnia, że cztery z dziesięciu najchętniej oglądanych filmów w YouTube w 2014 roku to właśnie materiały promujące marki.

Pięć lat po wprowadzenia formatu TrueView postanowiliśmy spojrzeć wstecz na najpopularniejsze reklamy z tego okresu:

Na infografice poniżej zobaczysz, z którego roku pochodzą reklamy: