Okres przedświąteczny to ważny i intensywny czas zarówno z perspektywy konsumenta, który chce Święta przygotować jeszcze lepiej niż w zeszłym roku, jak i firm, ponieważ to unikalna w skali roku okazja, by dotrzeć do klienta ze swoją ofertą. A nie jest to łatwe: z roku na rok przygotowania do Świąt rozpoczynają się coraz wcześniej, konsumenci zmieniają swoje zachowania i coraz częściej do zakupów świątecznych wykorzystują smartfony. W obliczu szerokiego wyboru produktów istotna jest nie tylko widoczność oferty, ale także dostarczenie inspiracji. Aby w przedświątecznej gorączce pomóc firmom odnaleźć drogę do konsumenta, przeanalizowaliśmy, jak przygotowania do świąt wyglądały w zeszłym roku.

Kluczowe momenty przygotowań świątecznych

Trendy wyszukiwań z zeszłego roku wskazują, że zainteresowanie prezentami zwiększa się już na początku listopada, po czym rośnie aż do samych Świąt. Są w tym okresie trzy momenty, kiedy wyszukiwania prezentów są szczególnie intensywne:

  • Początek grudnia, a więc czas tuż przed Mikołajkami. Jest to równocześnie moment, kiedy prezenty można kupić po korzystniejszych cenach: czarny piątek (w tym roku przypadający 27 listopada), cyber poniedziałek (30 listopada) i dzień darmowej dostawy (1 grudnia). W zeszłym roku szczególnie często wyszukiwaliśmy informacje na temat czarnego piątku, co świadczy o tym, że polscy konsumenci stają się świadomi promocyjnych ofert dostępnych w tym czasie – warto więc wtedy wyjść naprzeciw ich potrzebom.
  • Połowa grudnia: szczyt zainteresowania prezentami w wyszukiwarce.
  • Bezpośrednio przed świętami: mogłoby się wydawać, że po 20 grudnia jest już za późno na świąteczne zakupy, jednak ilość wyszukiwań świadczy o tym, że niemała grupa konsumentów po ostatnie prezenty kieruje się do internetu własnie wtedy. Co to oznacza dla firm? Po pierwsze nie rezygnować z aktywności reklamowych tuż przed Świętami i także wtedy zatroszczyć się o kompletną ofertę. Po drugie – zadbać o możliwości szybkiej dostawy, tak aby klient nie musiał obejść się smakiem (lub nie udał się do konkurencji).

Jakich prezentów szukamy?

Prezentów wyszukujemy w internecie na dwa sposoby: po pierwsze, szukając inspiracji, a po drugie – konkretnych produktów.

Wyszukiwania związane z prezentami dotyczą pomysłów na podarunki, ich opakowania, ale przede wszystkim obdarowywanych osób. Szukamy prezentów dla chłopaka, dziewczyny, mamy, taty, męża, babci lub po prostu „dla niej” i „dla niego”. Przygotowując ofertę prezentową, dobrze więc ułatwić kupującemu zadanie kategoryzując produkty według przeznaczenia dla konkretnej osoby.

Oczywiście konsument udaje się na przedświąteczne zakupy również z konkretnymi pomysłami. Kategorie produktowe, które szczególnie budzą zainteresowanie w tym okresie, to elektronika, odzież i akcesoria, wyposażenie domu oraz zabawki. Uwaga: przedświąteczne zakupy w tych kategoriach to nie tylko prezenty, ale też wyposażenie domu na święta i rozrywka dla siebie i innych.

Weźmy pod lupę branżę elektroniczną i AGD. Popularnością przed świętami cieszą się z jednej strony tablety i czytniki (choć zainteresowanie tymi kategoriami rok do roku wyhamowuje, a nawet – w przypadku tabletów – maleje), a więc kategorie typowo prezentowe. Z drugiej strony wyszukiwane są telewizory i małe AGD kuchenne, które mogą być dobrym prezentem pod choinkę, ale też pozwolą przyjemnie (i smacznie) spędzić Święta. Podobnie wśród produktów do domu – w okresie przedświątecznym na szczycie listy wyszukiwań jest zastawa stołowa, sztućce, garnki, świece, koce, pościel czy poduszki, które równie dobrze mogą stanowić i prezent, jak i świąteczne wyposażenie własnego domu.

Spośród kategorii odzieżowych przed Świętami rośnie zainteresowanie biżuterią i zegarkami, ale też – choć może to się wydać zaskakujące – wyszukiwane są produkty bardziej praktyczne, czyli swojskie piżamy i kapcie. Na koniec przyjrzyjmy się produktom dla dzieci z perspektywy wyszukiwarki. Królują tu oczywiście wyszukiwania zabawek oraz książek, ale nie tylko. Duże (i rosnące z roku na rok) są również kategorie, które można określić wspólnym hasłem „rozrywka dla dzieci”: media (filmy i muzyka, w tym kolędy dla dzieci) oraz imprezy mikołajkowe i sylwestrowe.

Smartfon zakupowym asystentem

Wzrosty poszczególnych kategorii prezentowych napędzane są w dużym stopniu przez wyszukiwania mobilne. W ubiegłym roku 28% haseł związanych z prezentami wyszukiwaliśmy na urządzeniach mobilnych, a w poszczególnych kategoriach odsetek ten wynosił od kilkunastu do dwudziestu kilku procent. Jednak największe wrażenie robi właśnie tempo wzrostu tego zjawiska. Jak pokazuje powyższa grafika, wzrost wyszukiwań na smartfonach rok do roku osiąga dla większości kategorii wartości trzycyfrowe. Oznacza to, że następuje wyraźna i szybka zmiana zachowań konsumenta, dla którego smartfon staje się nieodzownym pomocnikiem w zakupach.

Z perspektywy biznesu oznacza to konieczność dostosowania swoich rozwiązań do mobilnego konsumenta. Wg przeprowadzonych przez Google badań 27% badanych deklarowało, że w przypadku źle działającej strony mobilnej skorzystają z oferty sklepu lepiej dostosowanego do smartfonów1 – czyli stracimy ich na rzecz konkurencji szybciej reagującej na zmiany. Rosnąca skala wyszukiwań mobilnych to zjawisko, którego nie można już ignorować – nie tylko przed Świętami.

Świąteczne kulinaria: tradycja i inspiracje

Nieodłączną częścią przygotowań do świąt jest oczywiście przygotowywanie smakołyków. Grudzień to okres, kiedy w skali roku kulinaria wyszukiwane są najczęściej.

Na szczycie wyszukiwanych w grudniu potraw znajdują się tradycyjne wigilijne przysmaki – pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, kutia, piernik, kapusta z grochem, sałatka śledziowa. Szukamy też instrukcji, jak zrobić lukier.

Jednak wyszukiwania pokazują, że Święta mają wiele smaków i to nie zawsze te najbardziej tradycyjne. Zwłaszcza, jeśli ze skali ogólnopolskiej zejdziemy na poziom regionów, zobaczymy wśród wyszukiwań kulinarnych całe bogactwo smaków: pasztet z soczewicy na Mazowszu, rybę po japońsku na Pomorzu czy forszmak w Lubuskiem.

Przyglądając się kulinariom w internecie, warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

Po pierwsze wyszukujemy raczej przepisów na potrawy niż składników. Szykujący się do Świąt Kowalski nie będzie wpisywał do wyszukiwarki kapusty czy goździków, które z łatwością kupi w sklepie spożywczym, ale raczej jak przyrządzić kapustę z grzybami (lub z grochem, w zależności od regionu) i piernik.

Po drugie Święta to nie tylko potrawy wigilijne, ale też dania po prostu odświętne, wyjątkowe (często regionalne, ale niekoniecznie), które są dobrym pomysłem na obiady świąteczne i noworoczne oraz przekąski na Sylwestra. Święta to więc także dobry moment na inspiracje kulinarne.

Jak więc wyjść naprzeciw klientowi przed Świętami?

  1. Pamiętaj o kluczowych momentach przedświątecznych, kiedy aktywność klientów jest najwyższa i dostosuj do nich aktywność reklamową, dostępność produktów, oferty promocyjne i opcje dostawy.
  2. Uwzględnij zmieniające się nawyki konsumentów i bądź dostępny dla klienta tam, gdzie jest on obecny, czyli także w kanale mobilnym.
  3. Wspieraj klienta w przedświątecznych przygotowaniach: nie tylko oferuj produkt, ale też inspiruj go w zakupach prezentów i tworzeniu świątecznej atmosfery.

A wszystko po to, aby, kiedy Święta nadejdą, móc zrelaksować się, wiedząc, że dobrze wykorzystało się dla swojego biznesu ten wyjątkowy czas w roku.


Źródła:
1Google Consumer Barometer, 2015