Atrakcyjne filmy przyciągają nowych widzów do kanału marki, zachęcają ich do oglądania kolejnych treści i odgrywają ważną rolę w budowaniu społeczności wiernych fanów. W związku z tym przedstawiamy trzy podstawowe zasady, którymi powinny kierować się marki pragnące opracować efektywną strategię kreatywną w YouTube.

1. Twórz treści, które warto udostępniać


Znajdywanie odbiorców i dbanie o nich jest łatwiejsze dzięki mediom społecznościowym, ale to, czy dany film zacznie się rozprzestrzeniać wirusowo, zależy od tego, na ile widzowie będą chcieli go udostępniać. Oto trzy kluczowe taktyki, które zapewnią Twoim treściom naprawdę szeroki zasięg.

  • Pamiętaj o monitorowaniu popularnych wyszukiwanych haseł i identyfikuj te, których widzowie mogą używać do opisania konkretnego filmu, gdy go udostępniają. Dobre słowa kluczowe łączą zainteresowania odbiorców z tematyką filmów.
  • Najczęściej udostępniane filmy to zazwyczaj te, które wywołują prawdziwe emocje. Treści powinny odwoływać się do uczuć widzów, od radości przez pasję po melancholię czy podekscytowanie.
  • Odbiorcy często udostępniają treści, które pokrywają się z ich własnymi przekonaniami i wartościami lub je podkreślają. Udostępnienie filmu z poradami może sprawić, że użytkownik poczuje się mądrzejszy, a błyskotliwy klip pozwoli mu rozbawić znajomych.

2. Współpracuj z twórcami YouTube


W YouTube odbiorcy są na wyciągnięcie ręki – w przypadku marek sztuka polega na znalezieniu ich. Współpraca z popularnymi YouTuberami to sprawdzona i skuteczna metoda. Twórca YouTube ma już grono fanów oraz doświadczenie pozwalające mu stwierdzić, jakie treści zachęcają widzów do komentowania, subskrybowania i innych interakcji. Jeśli grono odbiorców pasuje do grupy demograficznej, w jaką celuje marka, obydwie strony – a także sami odbiorcy – mogą odnieść korzyści.

  • Widzowie w YouTube rozpoznają płatną promocję produktu, dlatego marki muszą stawiać na przejrzystość we współpracy tego typu. Związek pomiędzy marką a twórcą powinien być jasny od początku.
  • Nie jest trudno znaleźć twórców YouTube, których docelowi odbiorcy pokrywają się z interesującymi markę grupami demograficznymi. Wystarczy spędzić trochę czasu na różnych kanałach, by zawęzić poszukiwania i znaleźć idealnego kandydata.
  • Warto też wziąć pod uwagę, że twórcy YouTube sami stanowią marki. Najpopularniejsze osobowości włożyły duży wysiłek w budowanie grona swoich odbiorców. Każda firma powinna to uszanować, aby uzyskać jak najlepsze efekty wspólnych kreatywnych przedsięwzięć.

3. Zawsze stawiaj na autentyczność


Gdy świat staje się coraz bardziej cyfrowy, odbiorcy poszukują osobistych więzi. Dla marek to okazja, aby otworzyć się i pokazać, co je wyróżnia. Autentyczne, porywające treści ułatwiają odbiorcom nawiązanie więzi z marką i zmieniają okazjonalnych widzów w prawdziwych fanów.

  • Współpraca z ekspertami branżowymi i profesjonalistami dodaje wiarygodności przekazowi i treściom.
  • Autentyczne historie mówiące o prawdziwych ludziach pozwalają odbiorcom poczuć więź zarówno z filmem, jak i z marką.
  • Przedstawianie dodatkowych informacji o marce zapewnia szerszy kontekst, dlatego klip o skromnych początkach firmy może być świetnym punktem wyjścia dla treści w kanale.
  • Widzowie są w stanie wyczuć, czy oglądają osobę, której pasja i motywacja są prawdziwe. Każdy dobry film stworzony przez markę powinien podkreślać autentyczność.

Więcej wskazówek na temat tworzenia treści do YouTube znajdziesz w Poradniku dla twórców marek.