Filmy cyfrowe to najszybciej rozwijające się medium w branży kosmetycznej, odnotowujące szybszy wzrost popularności niż drukowane magazyny lub sieci społecznościowe. Co roku zainteresowanie urodą w YouTube wzrasta o 50%. Firma Pixability przeprowadziła badanie wszystkich treści dotyczących marek i twórców obecnych na platformie. W sumie objęło ono 214 marek i 43,5 miliarda wyświetleń filmów. W wyniku tego badania zauważono nowe segmenty rozwoju, zmiany na rynku twórców i pojawienie się treści łączących różne style.

Każdego miesiąca coraz szybciej rośnie liczba wyświetleń treści związanych z pielęgnacją urody w YouTube. W tym kontekście w ostatnim roku zaangażowanie w rozmowy o markach kosmetyków wzrosło o 52,8%, w czym duży udział miały reklamy i sponsorzy. 55% wyświetleń takich treści w YouTube miało miejsce na urządzeniach mobilnych, co oznacza, że w ich przypadku komórki są najważniejszą platformą przekazu.

Badania wykazały też wyodrębnienie się dwóch nowych segmentów wzrostu: pielęgnacja urody dojrzałej oraz kosmetyka dla mężczyzn. Podczas gdy cały segment pielęgnacji urody zanotował wzrost o 50%, segment pielęgnacji urody osób dojrzałych (powyżej 45 lat) wzrósł o 81%. Jednak nie powstaje wystarczająco dużo treści, aby zaspokoić popyt na nie. Filmy o pielęgnacji dojrzałej urody stanowią 0,05% wszystkich filmów poświęconych urodzie w YouTube, ale generują 5% wszystkich wyświetleń w tej dziedzinie.

W porównaniu z innymi treściami poświęconymi zabiegom kosmetycznym, wśród treści przeznaczonych dla osób w wieku dojrzałym dominują samouczki i reklamy, chociaż nie są one najbardziej skuteczne w generowaniu wyświetleń. W kosmetyki i produkty do pielęgnacji cery gotowa jest zainwestować ogromna grupa odbiorców. Duże możliwości otwierają się przed markami, które mogą zagospodarować niszę, tworząc nowe treści specjalnie dla tego segmentu. Pomyśl o podstawowych treściach prezentujących kosmetyki: rozpakowywaniu, źródłach zakupu i opiniach użytkowników.

Innym segmentem notującym szybki rozwój jest pielęgnacja urody dla mężczyzn. W ostatnich siedmiu miesiącach w krajach anglojęzycznych podwoiła się liczba wyświetleń treści związanych z kosmetykami dla mężczyzn w YouTube. Bardziej szczegółowe dane pokazują, że 91,5% wyświetleń w YouTube najpopularniejszych filmów o pielęgnacji męskiej urody dotyczy strzyżenia i stylizacji włosów.

Rynek twórców również się zmienia. Twórcy nadal zagospodarowują znaczną część obszaru dotyczącego urody, więc współpraca z nimi może powodować efekt aureoli dla właścicieli marek. Ważne jest jednak, by współpracować z odpowiednim twórcą. Nowe pokolenie twórców rozwija się szybciej niż aktualne gwiazdy w tej branży. Na przykład Michelle Phan jest legendą, ale jej miesięczna liczba wyświetleń utrzymuje się na stałym poziomie. Natomiast Zoella zyskuje popularność. Firmy powinny korzystać z dostępnych danych, zanim podejmą decyzję o tym, kogo sponsorować. Dany twórca może być świetny w jednym kwartale, ale w następnym wszystko może się zmienić.

Twórcy są częściej wyszukiwani w YouTube niż największe marki kosmetyczne. Pojawia się więc szansa na wykorzystanie sponsorowanych samouczków i upominków, a także hybrydowych kanałów marek i twórców. Wiele marek zaczęło już tworzyć samouczki wideo w swoich kanałach, ale mało które sponsorują takie samouczki w innych kanałach. Także prezenty od twórców dla ich widzów skutecznie generują wyświetlenia i zaangażowanie, dlatego właściciele marek powinni wziąć pod uwagę sponsorowanie takich nagród, by zwiększyć liczbę subskrybentów i zaangażowanie w kanały wideo.

Ostatni trend zidentyfikowany w badaniu przeprowadzonym przez Pixability to nakładanie się kategorii. Na przykład wiele treści związanych jest jednocześnie z pielęgnacją urody i modą. Wiele filmów łączy atrakcyjny wygląd z dobrą zabawą. Ponad 10 000 filmów w YouTube można skategoryzować jako połączenie pielęgnacji urody i komedii – wygenerowały one łącznie 1,5 miliarda wyświetleń. W przypadku marek jest to szansa, by wykorzystać takie łączone treści i w ten sposób przyciągać odbiorców oraz zdobywać nowych fanów.