Założona w 1965 r. firma Roompot jest czołowym dostawcą i operatorem parków wakacyjnych i kempingów. Marka Roompot Parcs obejmuje ponad 150 parków wakacyjnych w całej Europe, głównie w Holandii i Niemczech.

Coraz więcej użytkowników wyszukuje informacje i przegląda strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych, więc w firmie Roompot zauważono ogromną zmianę w zachowaniach klientów. Dlatego postanowiono stworzyć nową witrynę, by zapewnić użytkownikom korzystającym z urządzeń mobilnych – oraz z tradycyjnych komputerów – największy możliwy komfort obsługi. Przyjęto również za cel wzrost przychodów z urządzeń mobilnych o 15%.

Metoda prób i błędów

Premiera nowej witryny umożliwiła przeprowadzenie zakrojonego na dużą skalę eksperymentu A/B. Zamiast próbować stworzyć od razu „idealną” witrynę, zespół projektantów zastosował metodę prób i błędów, w ramach której mógł obserwować zachowania użytkowników w wersji beta witryny, a następnie wprowadzać poprawki na bazie uzyskiwanych opinii i spostrzeżeń.

Nie ma żadnych szans, by od razu zrobić wszystko jak trzeba, zwłaszcza w przypadku poważnych zmian, takich jak całkowita przebudowa witryny. Starajcie się zrobić wszystko jak najlepiej z uwzględnieniem dostępnych informacji. Zastosujcie metodę prób i błędów najszybciej jak można, by dopasowywać witrynę pod kątem obserwowanych zachowań użytkowników. Biorąc pod uwagę dostępność tych wszystkich narzędzi, np. Menedżera tagów Google i Google Analytics, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla rezygnacji z testów, nawet w przypadku całej witryny

Wesley Koolen, kierownik ds. e-commerce w firmie Roompot Vakanties

Na początek sięgnięto w firmie Roompot po Menedżera tagów Google w celu efektywnej implementacji tagów w dwóch wersjach witryny: starej i nowej. Starannie wybrano dane, które miały być gromadzone, a następnie skonfigurowano segmenty zaawansowane za pomocą Google Analytics. Umożliwiło to firmie Roompot odkrywanie konkretnych wzorców zachowań użytkowników i pomiar skuteczności według rodzaju urządzenia, źródła wizyt itd.

Lepsza od podstaw

Możliwość wykonania testu A/B, a następnie pomiaru w Google Analytics wpływu poszczególnych wariantów okazała się niezwykle istotna przy projektowaniu odpowiedniego interfejsu użytkownika. Po wprowadzeniu poprawek na podstawie wyników testu firma Roompot uruchomiła nową witrynę. Od tamtej pory uzyskała znaczny wzrost przychodów ze wszystkich urządzeń, w tym mobilnych. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku ogólne natężenie ruchu zwiększyło się o 70%, przy czym współczynnik konwersji na komórkach podskoczył aż o 120%, a przychody w kanale mobilnym wzrosły o imponujące 480%.

Najważniejsze wnioski, jakie mogą się przydać innym firmom:

  • Warto stosować metodę prób i błędów. Premierę nowej witryny można wykorzystać jako okazję do zbierania informacji, szybkiego wyciągania wniosków na ich podstawie i dostosowywania się do potrzeb użytkowników.
  • Po zakończeniu testu A/B należy wykonać analizę segmentów, by poznać różnice w zachowaniach między poszczególnymi segmentami obejmującymi różne urządzenia, źródła wizyt, przeglądarki itd.
  • Należy łączyć dane ilościowe (np. z Google Analytics) z jakościowymi (np. wynikami ankiet wśród klientów i informacjami przekazywanymi przez pracowników telefonicznego centrum obsługi), by odkrywać motywacje stojące za zachowaniami.

Na przyszłość Roompot planuje zastosowanie tej samej metody do ulepszenia procesu realizacji zakupu, by mieć pewność, że rezerwacja usług jest równie wygodna na wszystkich urządzeniach.