Założona w 2013 r. w Pakistanie i Nigerii firma Kaymu utrzymuje funkcjonowanie społeczności zakupowej online, by umożliwiać wszystkim robienie zakupów. Oferuje platformę do prowadzenia sprzedaży nowych, odnowionych i używanych produktów. Nabywcy mogą łatwo porównywać ceny towarów setek sprzedawców z takich branż, jak elektronika, książki, moda, telefony komórkowe, tablety i gadżety.

Głównym celem reklamowym firmy Kaymu jest budowanie świadomości marki, ale jej działania marketingowe mają również aspekt edukacyjny. „Nasz docelowy rynek nadal jest na etapie, w którym klienci odkrywają dopiero sposób korzystania z internetu” – mówi Sami Louali, prezes firmy. „Poza tradycyjnymi reklamami promujemy się też online. Naszym nadrzędnym celem jest przyciąganie kolejnych użytkowników do witryny i zwiększanie w ten sposób liczby konwersji”.

Rozwój poprzez automatyzację

Działaniami marketingowymi Kaymu, które są prowadzone w 32 krajach i w 10 językach, zarządza zespół składający się z zaledwie dwóch osób. Dlatego kluczowe znaczenie ma oszczędzanie czasu niezbędnego na tworzenie i optymalizowanie kampanii. „Stosowaliśmy kampanie kierowane na słowa kluczowe o wysokim stopniu szczegółowości” – mówi Jeremy Legrand, dyrektor ds. marketingu w wyszukiwarkach. „Nasza platforma jest portalem dla kupujących i sprzedających, więc podzieliliśmy kampanie na trzy grupy: dla nabywców, sprzedawców i ogólne. Dzięki tej strategii mogliśmy zastosować różne filtry i strony docelowe w przypadku poszczególnych rodzajów klientów. Powielaliśmy też kampanie dla kolejnych miast, co umożliwiło dostosowywanie reklam. W ten sposób zaoszczędziliśmy mnóstwo czasu”.

Nowe kategorie dynamicznych reklam w wyszukiwarce umożliwiają AdWords lepsze poznanie zawartości naszej witryny bez polegania na strukturze jej adresów URL oraz dokładniejsze dopasowywanie się do zapytań użytkowników. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu przy tworzeniu kampanii i możemy dzielić ruch na odpowiednie kategorie, by dostosowywać reklamy i zwiększać współczynnik klikalności

Jeremy Legrand, dyrektor ds. marketingu w wyszukiwarkach w firmie Kaymu

Aby zwiększyć skuteczność oraz zyskać na efektywności, jaką zapewnia ustalanie stawek w czasie rzeczywistym, firma Kaymu sięgnęła po dynamiczne reklamy w wyszukiwarce i Optymalizator konwersji. „Konfigurowanie było naprawdę łatwe” – mówi Legrand. „Nasz menedżer konta Google przysłał mi plik CSV ze wszystkimi nowymi kategoriami, który przesłałem po prostu na serwer i utworzyłem dostosowane reklamy w poszczególnych kategoriach. Zachowałem przy tym dotychczasową strukturę z reklamami preferowanymi na komórki i kierowaniem na lokalizację. Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce mogą teraz indeksować naszą witrynę i zapytania klientów, by dopasowywać całość i automatycznie tworzyć wszystkie kategorie”.

Nowa konfiguracja zyskała jeszcze na efektywności dzięki automatycznemu określaniu stawek AdWords. „Połączenie dynamicznych reklam w wyszukiwarce z Optymalizatorem konwersji można określić jako prawdziwą synergię” – mówi Legrand. „Oszczędzamy dzięki temu mnóstwo czasu, ponieważ wystarczy tylko wpisać docelowy koszt pozyskania, a później jedynymi optymalizacjami do przeprowadzenia są kwalifikacje ruchu. Wykonujemy je, generując po prostu raport wyszukiwanych haseł i raport stron docelowych”.

Maksymalna skuteczność przez cały czas

Zautomatyzowana konfiguracja przyniosła firmie Kaymu o 16% większy zwrot z nakładów na reklamę niż wcześniejsza konfiguracja oparta na dynamicznych reklamach w wyszukiwarce i kierowaniu na słowa kluczowe. Zaoszczędziła jej również wiele cennych godzin pracy. Legrand szacuje, że dynamiczne reklamy w wyszukiwarce umożliwiły czterokrotne skrócenie czasu potrzebnego na tworzenie i optymalizowanie kampanii oraz zarządzanie nimi. Inne statystyki wskazują natomiast na znaczne zwiększenie skuteczności reklam oraz liczby odpowiednich odbiorców: 13-procentowy wzrost liczby konwersji, polepszenie współczynnika konwersji o 35% i 7-procentowy spadek kosztu pozyskania.

Obiecujące dotychczasowe wyniki skłaniają Kaymu do wypróbowania w dalszej kolejności strategii opartej wyłącznie na dynamicznych reklamach w wyszukiwarce. „Celem tej strategii jest sprawdzenie, czy nasze nowe dynamiczne reklamy w wyszukiwarce mogą zastąpić wszystkie tradycyjne kampanie kierowane na słowa kluczowe. W ramach testu 60% ruchu w witrynie pochodziło z dynamicznych reklam w wyszukiwarce. Jesteśmy przekonani, że w najbliższej przyszłości coraz więcej reklamodawców postawi na dynamiczne reklamy w wyszukiwarce kosztem kierowania na słowa kluczowe oraz że Google umożliwi tworzenie jeszcze skuteczniejszych kampanii z uwzględnieniem tylko zawartości naszej witryny i zapytań użytkowników internetu”.