W firmie Interflora postanowiono skupić się na interaktywności i łatwości obsługi witryny mobilnej poprzez oparcie jej na najnowocześniejszych technologiach. Udało się ją stworzyć w ciągu trzech miesięcy jako osobną aplikację internetową napisaną w językach HTML5 i JavaScript. Od czasu uruchomienia witryny mobilnej firma Interflora odnotowała wzrost liczby ponownych wizyt o 20%, spadek współczynnika odrzuceń o ponad 25% i zwiększenie wartości zamówień o zawrotne 250%.

Założona w 1923 r. firma Interflora jest jedną z największych sieci dostawy kwiatów na świecie. Zamówiony w niej bukiet może zostać w ciągu zaledwie kilku godzin przygotowany ręcznie i dostarczony w niemal dowolne miejsce świata dzięki sieci złożonej z przeszło 58 tys. stowarzyszonych kwiaciarni w ponad 150 krajach.

Firma Interflora uruchomiła swój pierwszy sklep internetowy w 1995 r., a od tamtej pory jej witryna wielokrotnie ewoluowała, dotrzymując kroku najnowszym trendom i postępowi technicznemu. W ostatnich latach zaobserwowano ogromny wzrost liczby wizyt z urządzeń mobilnych. „Charakter naszej oferty sprawia, że klienci nierzadko składają zamówienia, przebywając poza domem” – mówi Martin Smeding z firmy Interflora. „Zauważyliśmy znaczny wzrost liczby wizyt z komórek i uznaliśmy, że rozwiązanie dostosowane do sprzedaży mobilnej pomoże go odpowiednio wykorzystać”. Raporty Google Analytics ujawniły, że Interflora traciła pieniądze z powodu niewystarczającego dostosowania swojej witryny do oczekiwań użytkowników mobilnych. Codziennie marnowano w ten sposób potencjał sprzedaży produktów marki Interflora. „Pewne jest, że było już odpowiednie zainteresowanie ze strony użytkowników mobilnych” – powiedział Smeding. „Musieliśmy tylko wyjść mu naprzeciw”.

Przystąpienie do działania

W firmie Interflora postanowiono skupić się na interaktywności i łatwości obsługi witryny mobilnej poprzez oparcie jej na najnowocześniejszych technologiach. „Nie było żadnego istotnego powodu ani żadnej potrzeby, by wymieniać nasze rozwiązanie informatyczne zaplecza” – tłumaczy Smeding. „Musieliśmy tylko zmienić sposób, w jaki prezentowało się ono klientom”.

Projekt nowej witryny mobilnej obejmował:

  • Uproszczoną obsługę online z efektywną trójetapową ścieżką do szybkiego finalizowania transakcji
  • Ścisłą integrację z interfejsem API Map Google, dzięki której użytkownicy mogliby, zaczynając na stronie startowej, znajdować najbliższy sklep po wykonaniu zaledwie dwóch kliknięć
  • Uspójnienie wizerunku marki z witryną firmy Interflora na komputery i jej sklepami tradycyjnymi
  • Funkcję dynamicznych stron docelowych, która dopasowuje się do linku źródłowego i wyświetla odpowiednią treść (użyteczne w przypadku kampanii marketingowych, np. w Google AdWords)
  • Efektywne raportowanie za pomocą zaawansowanych funkcji Google Analytics
  • Kompleksowe śledzenie zamówień za pomocą modułu e-commerce Google Analytics

Witrynę mobilną udało się stworzyć w ciągu trzech miesięcy jako osobną aplikację internetową napisaną w językach HTML5 i JavaScript. Jej modułowa architektura umożliwia kontrolę wersji i pełne panowanie nad śledzeniem użytkowników. Oznacza to możliwość analizowania wizyt i zachowań aż do poziomu pojedynczego kliknięcia, co pozwala firmie na dalsze optymalizacje witryny poprzez wykrywanie konkretnych punktów porzuceń i najskuteczniejszych miejsc wejściowych.

Rozkwit działalności

„Po przystąpieniu do wdrażania odpowiedniej strategii mobilnej natychmiast zauważyliśmy płynące z niej korzyści” – mówi Smeding. „Zamiast tracić codziennie pieniądze z powodu niezaspokajania potrzeb klientów, zaczęliśmy je zarabiać. Wszystko polega na tym, by towarzyszyć klientom, gdziekolwiek się znajdują”.

Od czasu uruchomienia witryny mobilnej Interflora odnotowała wzrost liczby ponownych wizyt o 20%, spadek współczynnika odrzuceń o ponad 25% i zwiększenie liczby zamówień o zawrotne 250%. „Poza tym” – mówi Smeding – „zauważyliśmy ogólne zwiększenie liczby wizyt w witrynie Interflora.se (z urządzeń mobilnych i komputerów), co przełożyło się na wzrost obrotów. Zwłaszcza w walentynki, gdy przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie. Nie muszę chyba dodawać, że jesteśmy bardzo zadowoleni z tego powodu”.

Firma Interflora odnotowuje obecnie trzykrotnie większą sprzedaż za pomocą witryny mobilnej niż w przypadku starego rozwiązania, a na dodatek ma dostęp do nowych, obiecujących grup odbiorców, np. osób, dla których komórka jest głównym urządzeniem, jakim się posługują. Położenie nacisku na witrynę mobilną idealnie wpisało się też w strategię wielokanałową firmy Interflora. „Mieliśmy przeczucie, że postawienie na urządzenia mobilne przyniesie wzrost liczby odwiedzin w sklepie, i okazało się, że mieliśmy rację” – tłumaczy Smeding. „Zaobserwowaliśmy bardzo duży wzrost liczby klientów, którzy po odwiedzeniu witryny mobilnej zajrzeli do naszych tradycyjnych sklepów”.