Mischa Berg to odnoszący sukcesy przedsiębiorca i właściciel kilku witryn finansowych. Portal Konto-Testsieger.de powstał w 2008 roku jako źródło informacji o usługach bankowych dla klientów indywidualnych. Obecnie jest jedną z pięciu najpopularniejszych internetowych porównywarek kont oszczędnościowych w Niemczech.

Model biznesowy portalu Konto-Testsieger.de opiera się na prowizjach. Mischa Berg przeznacza 90% budżetu reklamowego na kampanie w Google AdWords nastawione na przyciąganie nowych potencjalnych klientów zainteresowanych pożyczkami zwrotnymi na żądanie i lokatami terminowymi oraz zwiększenie liczby subskrybentów miesięcznego newslettera (aktualnie ich liczba wynosi ponad 10 tys.).

Umiejętne wykorzystanie narzędzi Google dla programistów oraz Google Analytics

W odpowiedzi na zwiększenie liczby użytkowników mobilnych portal Konto-Testsieger.de w 2012 roku udostępnił elastyczną witrynę. W 2014 roku Mischa Berg i zespół Google wspólnie opracowali możliwości optymalizacji witryny. Na podstawie danych z portalu, zgromadzonych za pomocą Google Analytics, zespół Google przygotował analizę efektywności witryny na różnych urządzeniach, a także wpływu wzmożonego korzystania z urządzeń mobilnych na tradycyjne dane o skuteczności.

Dane wykazały rzeczywiste zwiększenie ruchu pochodzącego z urządzeń mobilnych, a także dużą częstotliwość konwersji w tym segmencie. Okazało się również, że wielu użytkowników mobilnych odkrywa portal Konto-Testsieger.de i jego oferty na urządzeniach mobilnych, a później realizuje konwersje na komputerach. Kierując się tymi informacjami, Mischa Berg postanowił zainwestować większe środki w przystosowanie portalu do komórek i zaczął od zwiększenia wygody korzystania z witryny dla użytkowników mobilnych. Wraz ze swoim zespołem rozpoczął wprowadzanie optymalizacji na podstawie danych z darmowych narzędzi Google – PageSpeed Insights i Mobile Friendly Test.

Szybsze wczytywanie stron, więcej nowych klientów

Opierając się na informacjach uzyskanych od zespołu Google oraz danych z Google Analytics i narzędzia PageSpeed Insights, Mischa Berg poprosił swój mały zespół o to, by postarał się poprawić wygodę użytkowników, skracając czas wczytywania strony. Po trzech dniach pracy średni czas wczytywania strony najważniejszych stron docelowych dla użytkowników komórek skrócił się niemal dwukrotnie.

Następnie udało się jeszcze zwiększyć wygodę obsługi witryny, zmieniając lokalizację kluczowych elementów z wezwaniami do działania, w tym na przykład pola subskrypcji newslettera. „Wcześniej pole subskrypcji znajdowało się na środku strony” – wyjaśnia Mischa Berg. „Przeszkadzało użytkownikom, którzy chcieli użyć porównywarki usług – aby porównać oferty, musieli przewinąć stronę w dół. Zmieniliśmy to pole w wyskakujące okienko, które pojawia się po minucie braku aktywności. Chociaż jest ono obecnie mniej widoczne, liczba subskrypcji newslettera wzrosła ponad dwukrotnie, a w styczniu 2015 roku osiągnęła szczytowy wzrost o ponad 260%”.

Szybsze wczytywanie stron dla użytkowników mobilnych i zwiększenie wygody użytkowników poprawiły wyniki naszej witryny i w rezultacie spowodowały obniżenie kosztu konwersji. Nie podnosząc budżetu AdWords, mogliśmy podnieść stawki mobilne, dzięki czemu zaczęliśmy generować więcej konwersji na wszystkich urządzeniach

Mischa Berg, właściciel BergMedia.net

Taki sam budżet, wyższe stawki, mniejsze koszty konwersji

Analiza w oparciu o dane i informacje z Google Analytics ułatwiła również optymalizację kampanii AdWords. „Poprawa skuteczności witryny spowodowała obniżenie kosztu konwersji” – mówi Mischa Berg. „Podnieśliśmy też stawki mobilne, nie zwiększając budżetu kampanii AdWords. W rezultacie liczba konwersji znacznie wzrosła. Od czasu wprowadzenia dostosowań stawek mobilnych kampanie AdWords przyciągają od 20 do 30% więcej użytkowników miesięcznie”. Mischa Berg szacuje, że dzięki tym zmianom portal Konto-Testsieger.de zwiększył udział w rynku do 30%. „Zwiększenie inwestycji w urządzenia mobilne naprawdę się opłaciło. Obecnie generujemy więcej konwersji, nie tylko na komórkach, ale na wszystkich urządzeniach”. Wyniki Konto-Testsieger.de zachęciły Mischę Berga do optymalizacji pod kątem użytkowników różnych urządzeń innej z jego witryn, bankenverleich.de.