Popularne tureckie tanie linie lotnicze Pegasus Airlines oferują niedrogie loty na krótkich i średnich trasach do 102 miejsc w 40 krajach. Jako reklamodawca, dla którego najważniejsza jest skuteczność, Pegasus Airlines inwestuje duże środki w reklamę w wyszukiwarkach na rynkach krajowych i zagranicznych. Celem jest obniżenie kosztu sprzedaży biletów i zwiększenie liczby sprzedanych biletów.

Firma Pegasus Airlines i współpracująca z nią agencja marketingu cyfrowego Hype wykorzystały nowe możliwości optymalizacji, stosując kierowanie na listę klientów w AdWords. Ten rodzaj kierowania umożliwia reklamodawcom tworzenie niestandardowych grup odbiorców za pomocą przesyłania list z adresami e-mail klientów i kierowanie reklam na te grupy. Potem można wyświetlać różne reklamy i dostosowywać stawki, by dotrzeć do najbardziej wartościowych klientów.

W firmach Pegasus Airlines i Hype opracowano strategię wykorzystania własnych danych przewoźnika i podzielono użytkowników na trzy grupy: uczestników programu milowego Pegasus Plus, byłych klientów oraz użytkowników, którzy skontaktowali się z firmą Pegasus Airlines, ale nie kupili biletów. Gdy ktoś z tych grup wyszukiwał słowa kluczowe takie jak „loty” lub „bilety lotnicze”, system AdWords automatycznie dostosowywał stawki i tekst reklamy.

Dzięki kierowaniu na listę klientów możemy wykorzystać dodatkowe własne dane. Teraz prowadzimy jeszcze skuteczniejsze kampanie AdWords, ponieważ nasze reklamy są lepiej dostosowane do obecnych i potencjalnych klientów.

Sarper Danis, dyrektor agencji Hype

W porównaniu ze standardowymi kampaniami w sieci wyszukiwania z tymi samymi zestawami słów kluczowych kierowanie na listę klientów znacznie zwiększyło skuteczność kampanii. Zaobserwowano wzrost współczynnika konwersji po kliknięciu o 52%, a współczynnika klikalności o 32%. Koszt pozyskania zmniejszył się o 13%, a przychody z konwersji zwiększyły się o 12%. W przyszłości firmy Pegasus Airlines i Hype planują opracowanie bardziej szczegółowych list klientów, by zwiększyć skuteczność ogólnych słów kluczowych. Planowane jest także zwiększenie inwestycji w celu uwzględnienia wszystkich wyszukiwanych haseł w odpowiednich kategoriach.