Dzięki zastosowaniu Menedżera tagów Google w ponad 160 witrynach na komputery i 20 na urządzenia mobilne firma Regus globalnie ujednoliciła tagowanie, zyskując olbrzymi wzrost efektywności działania i pełniejszy wgląd w jego wyniki.

Wysoki stopień złożoności zasobów online firmy Regus powodował, że tagowanie stawało się coraz bardziej kłopotliwe.

Każde dodanie nowego tagu lub zmodyfikowanie już istniejącego wymagało sporych nakładów czasu i pracy.

„Musieliśmy napisać szczegółowe zgłoszenie zmiany, dostarczyć kod, czekać tygodniami na termin wdrożenia, przejść do etapu testowania, aż w końcu tag pojawiał się w witrynie” – powiedział Guy Hancox, dyrektor ds. działalności online w Regus Group.

„Oznaczało to, że uzyskanie jakichkolwiek nowych informacji o funkcjonowaniu witryny zajmowało zwykle ponad dwa miesiące, a marnowane w tym czasie cenne zasoby techniczne można było znacznie lepiej wykorzystać na doskonalenie witryny”.

Menedżer tagów Google na ratunek

Dysponując 2000 centrów w 750 miastach, firma Regus jest największym globalnym dostawcą elastycznych przestrzeni roboczych. Ma ponad 160 witryn na całym świecie i utrzymuje tysiące stron docelowych służących do prowadzenia kampanii w 40 językach. Podobnie do wielu dużych przedsiębiorstw firma Regus umieszcza tagi – małe fragmenty kodu internetowego – na stronach swoich witryn, by mierzyć natężenie ruchu i zachowania użytkowników, poznawać wpływ działań marketingowych oraz testować i udoskonalać witryny.

Dział marketingu chciał skończyć z uzależnieniem od działu programistycznego i z długimi czasami oczekiwania na implementację tagów. Idealne rozwiązanie, jakiego potrzebował, powinno być bezpłatne, powszechnie dostępne i zgodne z tagami innych firm. Po sprawdzeniu dostępnych narzędzi zdecydowano się na zastosowanie Menedżera tagów Google. „To najczęściej używany system do zarządzania tagami i dlatego wszystkie tagi naszych dostawców są z nim zgodne, a na dodatek jest on ściśle zintegrowany z pozostałymi usługami Google, z jakich korzystamy” – mówi Dimitri Terhout, specjalista ds. analityki internetowej w dziale marketingu.

Menedżer tagów Google został już wdrożony we wszystkich zasobach online firmy Regus, które obejmują m.in. ponad 160 witryn na komputery, przeszło 20 witryn mobilnych, tysiące zewnętrznych stron z płatnością za kliknięcie oraz setki marketingowych stron docelowych. „Zaimplementowanie Menedżera tagów Google było bardzo łatwe” – powiedział Terhout. „Trzeba było tylko skopiować pojedynczy fragment kodu na każdą stronę w naszych witrynach, czym zajął się nasz dział programistyczny”.

Po niewielkim przeszkoleniu przez Google pracownicy działu marketingu szybko nauczyli się korzystać z tego intuicyjnego narzędzia i zabrali od razu do pracy. Obecnie zamiast wypełniać kolejne formularze zgłoszeniowe do działu IT, marketerzy samodzielnie zarządzają wszystkimi tagami i wdrażają je za pomocą interfejsu internetowego Menedżera tagów Google. Wcześniej przy implementacji tagu uczestniczyli: programista, marketer i tester akceptacji użytkowników. Zadanie to wykonuje teraz w ciągu godziny jedna osoba.

„Umożliwia to realizację naszego rozległego programu optymalizacyjnego na wszystkich najważniejszych rynkach, na jakich działamy, oraz na wszystkich używanych przez nas platformach” – mówi Terhout. „Możemy uaktywniać, korygować i usuwać dowolne tagi jeszcze tego samego dnia i na bieżąco podawać naszym licznym klientom wewnętrznym z całego świata informacje o wszystkich prowadzonych testach”.

Efekty i pełniejszy wgląd w skuteczność

Dzięki Menedżerowi tagów Google firma Regus dysponuje optymalnymi narzędziami do pomiarów skuteczności reklam, co ma już konkretny wpływ na jej działalność. „Przed zastosowaniem Menedżera tagów Google mieliśmy duże trudności z osiągnięciem oczekiwanego tempa wdrożenia programu optymalizacyjnego, ponieważ występowały częste opóźnienia, gdy oczekiwaliśmy na wprowadzenie w witrynie nowych tagów lub skorygowanie już istniejących. Straty czasu oznaczały zarazem straty finansowe” – mówi Hancox. „Ogólnie przychody, które uzyskujemy dzięki potencjalnym klientom, sięgają milionów funtów szterlingów rocznie, gdyż każda dodatkowa 0,1% konwersji ma olbrzymi wpływ na nasze wyniki finansowe. Skrócenie terminu wprowadzania udoskonaleń o każdy miesiąc przynosi nam dodatkowe przychody”.

Pracownicy firmy Regus wiedzą teraz, że mogą dokładnie porównywać dane pochodzące z jej wszystkich witryn z całego świata, gdyż zaimplementowane narzędzia analityczne są adekwatne i o wysokiej jakości. Na tym jednak ich zalety się nie kończą. Aby zapewnić narzędziom analitycznym dostęp do danych offline, firma Regus przeszła niedawno z Google Analytics na Universal Analytics. Menedżer tagów Google znacznie ułatwił wykonanie tego zadania. Nowa uproszczona procedura tagowania usprawniła również wdrożenie tagów remarketingowych. Firma Regus stosuje obecnie listy remarketingowe dla reklam w sieci wyszukiwania w 110 ze swoich usług internetowych, co w niektórych krajach przyczyniło się do spadku kosztu pozyskania nawet o 25%. Sięgnęła ona również po Statystyki połączeń Google. Połączenia telefoniczne następujące po wizytach w witrynie nie były nigdy wcześniej prawidłowo śledzone, ale by to zmienić, wystarczyło zaimplementować prosty tag za pomocą Menedżera tagów Google. Ogólnie lepsze i łatwiejsze tagowanie zapewnia firmie Regus znacznie pełniejszy wgląd w skuteczność działań reklamowych, co sprzyja wprowadzaniu optymalizacji i przyszłemu rozwojowi.