STYLEPIT to internetowy sklep z modną odzieżą, którego siedziba mieści się w Kopenhadze. Kierując się zasadą skutecznego marketingu, firma przydziela większość swojego budżetu reklamowego do kanałów online, które najkorzystniej wpływają na dwa kluczowe wskaźniki efektywności: zwrot z nakładów na reklamę oraz koszt pozyskania.

Firma STYLEPIT rozpoczęła testowanie reklam TrueView w YouTube latem 2014 roku. „Początkowo postrzegaliśmy YouTube głównie jako dobry kanał do budowania marki” – wyjaśnia Bjørn Brok, kierownik ds. marketingu cyfrowego. „Jako że nasza marka przechodziła właśnie etap rewitalizacji, dodanie tego serwisu do naszego marketing miksu wydawało się być doskonałym rozwiązaniem”.

Still from STYLEPIT campaign

Jednak zespół szybko zdał sobie sprawę z potencjału skutecznego marketingu, który kryje się w YouTube, dlatego zdecydowaliśmy się na pełne zastosowanie remarketingu, miejsc docelowych, kategorii zainteresowań oraz tematów na tej platformie. „Nasze rozwiązanie remarketingowe w YouTube obejmuje wiele kampanii kierowanych na użytkowników na podstawie czasu od poprzedniej wizyty oraz aktualnego etapu ścieżki zakupu” – mówi Bjørn Brok. „Dbamy o to, by najwyższe stawki, budżety oraz częstotliwości były przeznaczane na te grupy odbiorców, które są dla nas najbardziej wartościowe. Zastosowaliśmy zasadniczo tę samą logikę, która sprawdza się w naszym przypadku podczas remarketingu w innych kanałach. Tak jak w przypadku wszystkich innych programów remarketingu, klucz do sukcesu leży w skierowaniu odpowiedniego przekazu marketingowego do tych użytkowników, którzy opuścili witrynę z produktami w koszyku, aby przypomnieć im o ich potrzebach oraz pokazać, że Twoja oferta jest w stanie je zaspokoić”.

Kierujemy się ciekawością oraz ciągłym poszukiwaniem nowych kanałów pozyskiwania klientów. Dostrzegamy, że YouTube odciąga uwagę naszych grup docelowych od kanałów telewizyjnych i pragniemy wspierać taką cyfrową rewolucję

Marc Jeilman, CEO, STYLEPIT

Systematyczna optymalizacja to podstawa podejścia zastosowanego przez firmę STYLEPIT. Na przykład skuteczne miejsca docelowe dodawane są do białej listy, podczas gdy te nieskuteczne dopisywane są do czarnej listy. Po przeprowadzeniu segmentacji grup odbiorców w celu umożliwienia inteligentnego określania stawek firma STYLEPIT zastosowała również banery towarzyszące dla każdej z grup odbiorców remarketingu na podstawie stron, które odwiedzili.

Still from STYLEPIT campaign

Taka taktyka pozwoliła STYLEPIT uzyskać ponad 13 000 konwersji. Bjørn Brok wierzy, że sukces tej strategii sięga o wiele dalej niż mierzone dane. „Zauważyliśmy, że nazwa naszej marki była częściej wyszukiwana w okresie, w którym nastąpił znaczący skok w YouTube. Doprowadziło to do transakcji sprzedaży, które mogłyby nie mieć miejsca, gdyby YouTube nie stanowił elementu podróży klienta.

Still from STYLEPIT campaign

Te wyniki spowodowały, że firma STYLEPIT przeniosła znaczną część budżetu na reklamy telewizyjne do YouTube. „Chcemy być obecni z przekazem marketingowym niezależnie od tego, gdzie nasza grupa docelowa spędza czas. YouTube pozwala nam to osiągać bardzo niewielkim kosztem” – stwierdza Bjørn Brok. „Platforma ta pomogła nam dotrzeć do głównych grup odbiorców dzięki multimediom, co pozwoliło wyróżnić nasz przekaz na tle dynamicznych reklam displayowych, które zazwyczaj są powiązane z produktami. Naszym następnym krokiem jest dostosowanie reklam wideo do grup odbiorców w jeszcze wyższym stopniu niż w przeszłości. Dzięki eksploracji danych w Google Analytics wiemy dużo o użytkownikach witryny i powinno to znaleźć odzwierciedlenie w reklamach wideo, które są do nich kierowane, tak aby były jeszcze bardziej trafne”.