Historia

Wiedząc, że GIF-y znów stają się popularne w internecie, a 84% Amerykanów podczas oglądania telewizji ma w pobliżu drugi ekran, zespół Art, Copy & Code firmy Google, we współpracy z marką EA Sports oraz agencjami Heat i Grow, opracował Madden GIFERATOR. Kampania została przygotowana w samą porę na otwarcie sezonu futbolowego i promuje sztandarową grę EA Sports – Madden NFL 15. Podczas każdego meczu ligi futbolu amerykańskiego Madden GIFERATOR wykorzystuje sekwencje filmowe z gry Madden NFL 15, tworząc strumień plików GIF obrazujących najciekawsze momenty na boisku.

Utworzone GIF-y wyświetlają się w czasie rzeczywistym na MaddenGIFERATOR.com, a także w reklamach w popularnych aplikacjach i witrynach o tematyce sportowej w sieci reklamowej Google. Załóżmy, że Richard Sherman z drużyny Seattle przejmuje piłkę rzuconą przez zawodnika z przeciwnej drużyny – fani mogą zobaczyć w strumieniu plik GIF z Shermanem opatrzony takim nagłówkiem: „Chyba ktoś tu stracił piłkę? Uuuuups!” wraz z wynikami meczu w czasie rzeczywistym i zegarem gry. Najzatwardzialsi fani futbolu mogą przejąć kontrolę nad GIFERATOREM i zaprojektować własne GIF-y, wybierając zespół, gracza, tło oraz nagłówek, a następnie udostępnić je w swoich sieciach.

Wyniki

Madden GIFERATOR został uruchomiony podczas pierwszego meczu ligi NFL, w którym drużyna Seattle Seahawks zmierzyła się z Green Bay Packers. Kampania dopiero się rozkręca, ale podczas jej tworzenia wyciągnęliśmy kilka wniosków:

1. TWÓRZ TREŚCI TOWARZYSZĄCE, A NIE KAMPANIE
Tworząc narzędzia i materiały przeznaczone do używania na drugim, mniejszym ekranie, pamiętaj, że pełnią one funkcję cheerleaderek, a nie kluczowych zawodników. Zamiast projektować nowe kampanie, które odrywają uwagę widzów od wydarzeń sportowych, zaproponuj im treści towarzyszące – materiały nasilające emocje bez przeszkadzania w ich przeżywaniu.

2. PROJEKTUJ Z MYŚLĄ O KOMÓRKACH
Większość działań na drugim ekranie ma miejsce na smartfonach, dlatego warto to uwzględnić podczas tworzenia reklamy. Zacznij projektować z myślą o najmniejszym ekranie, a następnie przygotuj wersje na coraz większe ekrany.

3. OPOWIADAJ HISTORIE ZA POMOCĄ DANYCH
Dane to nie tylko podstawa strategii czy metoda pomiaru skuteczności kampanii. Historie opowiadane za pomocą danych mogą być ciekawe i efektywne. Przygotuj trochę danych związanych z daną marką lub kategorią. Zastanów się, jaki mogą mieć wpływ na tworzenie reklamy?

Aby zobaczyć reklamy na żywo i dowiedzieć się więcej o naszej kampanii, zajrzyj na ArtCopyCode.com.