Historia

Czy palenie jest sexy? Organizacja Action on Smoking and Health (ASH) przeprowadziła eksperyment społeczny, by sprawdzić, czy osoby, które na zdjęciach profilowych w aplikacji Tinder pokazują się z papierosem, uzyskują więcej polubień niż te, które nie palą. Przygotowano po dwa zdjęcia tej samej osoby – jedno z papierosem, drugie bez papierosa. Okazało się, że użytkownicy internetowej usługi randkowej, którzy na zdjęciach profilowych nie trzymają papierosa, uzyskują dwa razy więcej polubień niż palacze. Aby wzmocnić ten przekaz, amerykańska kampania antytytoniowa „truth” i agencja 72andSunny rzuciły nastolatkom wyzwanie – niech zostaną pokoleniem, które położy kres paleniu. Firmy stworzyły teledysk „Left Swipe Dat” („Przesuń to w lewo”), w którym gwiazdy YouTube i Vine odrzucają, czyli przesuwają w lewo, potencjalnych partnerów, jeśli trzymają papierosy.

Zespoły z kampanii „truth” i agencji 72andSunny zebrały się na społecznościowej naradzie wojennej podczas ceremonii rozdania nagród Grammy, by zaangażować odbiorców i wzmocnić swój przekaz. Hashtag #LeftSwipeDat promował klip na Twitterze i Facebooku, jednak kampania nie zakończyła się po rozdaniu nagród Grammy. Aby nadać akcji nowy impet, użytkownicy mogli nagrać, jak udają, że śpiewają ulubione fragmenty teledysku, co dawało im szansę na pojawienie się w kolejnym klipie, zmontowanym z nagrań użytkowników.

Wyniki

Akcja #LeftSwipeDat uzyskała ponad 79 tys. odpowiedzi, retweetów, wzmianek i polubień na Twitterze, a także znalazła się na pierwszym miejscu globalnej listy gorących tematów. Na Facebooku kampania wygenerowała ponad 2,5 mln interakcji.