Historia

Naszym zadaniem było przeniesienie do internetu świata filmu Disneya za pomocą niektórych najnowszych funkcji przeglądarki Chrome. Aby to zrealizować, chcieliśmy stworzyć coś pięknego, co w nowy sposób uchwyciłoby magię filmu „Oz: Wielki i potężny” w reżyserii Sama Raimiego. W kwestiach technicznych zdecydowaliśmy się na przełomowe połączenie biblioteki WebGL i języka HTML5. Interaktywna aplikacja internetowa, którą stworzyliśmy, przedstawia krótką podróż w stronę świata znanego z filmu. Twoim zadaniem jest dotarcie do Oz w nowego typu zwiastunie filmowym, na którego fabułę masz aktywny wpływ.

Interaktywny cyrk, który zabiera Cię w podróż do Krainy Oz.

Powstawanie aplikacji „Znajdź drogę do Oz” było procesem twórczym trudnym do ogarnięcia. Wizja technologiczna, za której realizację odpowiadał Anrick Bregman razem z ponad 40-osobowym zespołem współpracowników, została urzeczywistniona w postaci wielu prototypów korzystających z niemal wszystkich funkcji przeglądarki Chrome, jakie wydawały nam się przydatne. Na koniec ograniczyliśmy się do 6-7 prototypów, które udało się złożyć w spójną całość. Dzięki efektywnemu mechanizmowi generowania obrazu, w jaki wyposażona jest przeglądarka Chrome, pracowaliśmy z użyciem mnóstwa wykonanych ręcznie obrazów matte i niestandardowych efektów świetlnych, które nadały scenie karnawału wspomaganej za pomocą biblioteki WebGL bardziej przekonujący, namacalny charakter. Widok tornada powstał natomiast z zastosowaniem niestandardowych internetowych programów cieniowania, których działanie połączyliśmy z bardzo klasycznymi technikami uzyskiwania efektów specjalnych.

Wyniki

„Znajdź drogę do Oz” jest przykładem możliwości współczesnej techniki – spójnego zastosowania wielu warstw wizualnych wykonanych różnymi metodami w celu uzyskania zaskakującego efektu. Zwłaszcza sekwencja burzy stanowi ilustrację ścisłego wzajemnego współdziałania różnych technik: wiry powstały z użyciem 200 wierszy kodu, tło jest tradycyjnym obrazem matte, balon to konwencjonalna animacja z zastosowaniem klatek kluczowych, a chmury składają się z cząstek, na które nałożono odblask promieni słonecznych. Burza nie jest zapętloną animacją, tylko za każdym razem jest generowana na nowo, więc dla każdego wygląda inaczej. Dźwięk przestrzenny zmienia się w trakcie jej trwania. Scena ta jest każdorazowo niepowtarzalna.