Amerika; Olimpiyatlar'ın çok önemli olduğunu düşünüyorsan Dünya Kupası başlayana kadar bekle. Dünyanın geri kalanının "futbol" hakkındaki düşünceleri, Amerikan futbolunun pabucunu dama atıyor. En azından dünya genelinde sahip olunan ilgi alanı anlamında böyle. Bu durum, ABD'ye de bulaştı, üstelik oldukça hızlı şekilde. Bu yıl, profesyonel futbol ABD'de hiç olmadığı kadar popüler. Bunda, futbola duydukları sevgiyle bilinen, sayıları gittikçe artan Latin Amerika asıllı vatandaşların da payı var. Bu da, turnuvanın pazarlamacılar için benzersiz bir fırsat olduğu anlamına geliyor. Ancak taktik tahtası değişti. Geçtiğimiz dört yıl boyunca, teknoloji sayesinde taraftarlar maçlarla etkileşimde bulunmak için yeni yollar kullanabildi. Markalar da aynı davranışı sergiledi. İşte her pazarlamacının, Dünya Kupası'nı takip eden kitleyi kazanmak için bilmesi gereken yeni gerçekler.

<big>Bu yıl gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası, küresel anlamda yaşanacak olağanüstü bir an olacak.</big>

Dünya Kupası dünyanın en büyük, en fazla iletişim halinde olunan spor etkinliği. Bu etkinlik dünya genelinde, Google Arama'da, büyük oyun olarak nitelendirilen Olimpiyatlar ile Fransa Bisiklet Turu'nun toplamından daha fazla ilgi gördü. Fanatiklerden sıradan hayranlara kadar, sporseverlerden oluşan bir kitleye ulaşmayı istiyorsanız bundan büyük fırsat olamaz.

Önemli Spor Etkinlikleri İçin Arama İlgi Alanları
<small>Kaynak: Google Verileri, 1 Ocak 2010 - 14 Mayıs 2014, Dizine Eklenmiş Arama Sorgusu Hacmi, Dünya Genelinde</small>

Her yerde büyük ilgi görse de Dünya Kupası en çok Latin Amerika ülkelerinde popüler. Sierra Leone, Brezilya, Haiti, Kosta Rika ve Uruguay, turnuvayla ilgili olarak yapılan Google aramalarında dünya lideri konumunda.

Ülke Bazında FIFA Dünya Kupası Aramaları
<small>Kaynak: Google Verileri, 1 Ocak - 15 Mayıs 2014, Arama Sorgusu Hacmi, Dünya Genelinde</small>

<big> Web platformu, Amerikalı kitlelerin futbol fanatiği haline gelmesini kolaylaştırıyor ve birçoğunu da özellikle genç şehirliler ve Latin Amerikalılar oluşturuyor. </big>

Dünya Kupası ve Olimpiyatlar gibi önemli etkinlikler sayesinde, geçtiğimiz beş yıl boyunca ABD'de duyulan ilgi artışa geçti.

ABD'de Futbola Duyulan İlgide Artış
<small>Kaynak: Google Verileri, Ocak 2009 - Nisan 2014, Dizine Eklenmiş Arama Sorgusu Hacmi, Amerika Birleşik Devletleri</small>

Belki de dil engeli olmaması nedeniyle İngiltere Premier Ligi, ABD'de futbola duyulan ilgiyi besliyor. Yalnızca geçen yıl bu ilgi alanında %233 artış görüldü. UEFA'nın (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) da popüler olduğunu belirtmek isteriz.

ABD'de Premier Lig, Major Futbol Ligi ve UEFA'ya Duyulan İlgi
<small>KAYNAK: Google Verileri, 1 Ocak 2004 - 15 Mayıs 2014, Dizine Eklenmiş Arama Sorgusu Hacmi, Amerika Birleşik Devletleri</small>

Futbol, "entellektüellerin ilgi duydukları spor" haline geliyor. Bu bulgunun kaynağı ise New York Times. Bu noktaya kadar, Dünya Kupası için en fazla aramanın yapıldığı şehirlerde yoğunlukla genç, yenilikçi türde kitleler görülüyordu.

"Dünya Kupası" Aramalarının En Sık Yapıldığı Büyük Şehir Bölgeleri
<small>Kaynak: Google Verileri, 1 Ocak - 14 Mayıs 2014, Dizine Eklenmiş Arama Sorgusu Hacmi, Amerika Birleşik Devletleri</small>

Bu şehirlerin de çoğunda görülen yoğun popülasyon Latin Amerikalılar. Hakikaten de, Latin Amerika ülkelerinin global ilgiyi beslemesi gibi, Latin Amerikalı popülasyonundaki artış ABD'deki ilgi alanlarının beslenmesinde büyük bir faktör. Pew Araştırma Merkezi'ne göre, Latin Amerikalıların %46'sı, Latin Amerikalı olmayan beyaz ırkın ise %15'i Dünya Kupası'nı sabırsızlıkla bekliyor.

Web, özellikle de mobil platform, bu artan ilginin bir nedeni olabilir. Üstat Roger Bennett'in New York Times'ta belirttiği gibi, "Futbol, İnternet çağı için en mükemmel spor. Amerikalı futbolseverler maçları takip edebiliyor ve hem büyük hem de küçük global liglere ait bilgileri anında izleyebiliyor. Bu sayede kendilerini favori takımlarına, stadyumdaymışlar gibi yakın hissediyorlar." Şunu da belirtmekte fayda var ki, Latin Amerikalılar, akıllı telefonları diğer herhangi bir demografiden daha hızlı bir şekilde benimsemeleriyle dijital platformda akım belirleyici konumda bulunuyorlar. Bu bulgunun kaynağı ise Nielsen. Görünen o ki, futbolseverlere ulaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak için dijital platform tüm stratejilerin temel parçası olmalıdır.

<big>Mobil cihazlar, gerçek zamanlı olarak ulaşma şansını sağlayarak futbolseverlerin maçlara dahil olma biçimini değiştirdi.</big>

Sürekli bağlantıya geçiş yapmak demek, bir maçı seyreden birçok futbolseverin elinde bir akıllı telefon olması demek. Dört yıl öncesine kadar durum bundan farklıydı. 2010'da, Dünya Kupası finali sırasında maçlara, futbolculara ve futbol takımlarına ilişkin aramaların yaklaşık %18'i mobil cihazlardan yapıldı. 2014'te ise, popüler bir UEFA Şampiyonlar Ligi maçı sırasında gerçekleştirilen aramaların %63'ü mobil cihazlardan yapıldı. Bu da bu yıl gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası'nda göreceklerimizin ilk göstergesi.

Futbolseverler yalnızca mobil cihazlarda daha fazla arama yapmıyor. Burada aslında yepyeni bir birleşik davranış modeli görüyoruz. 2010 Dünya Kupası sırasında, ]maçlar oynanırken sorgu hacmi düştü, maçların sonunda masaüstü bilgisayarlardan yapıldı; İspanya - Hollanda Dünya Kupası maçında görüldüğü gibi. Bu durum dikkate değer ölçüde değişti. Bu yıl bir UEFA maçına baktığınızda, maç oynanırken daha fazla sayıda arama yapıldığını görmekle kalmaz (en çok da gol atıldığında), aynı zamanda tüm maçlar genelinde hacmin, 2010 Dünya Kupası maçının sonunda yapılan aramaların sayısını çok geride bıraktığını da görürsünüz.

Maçlar, Futbolcular ve Futbol Takımları İçin Yapılan Aramalar: 2010 Dünya Kupası İspanya - Hollanda Maçı Sırasında
<small>Kaynak: Google Verileri, 11 Temmuz 2010, Dizine Eklenmiş Arama Sorgusu Hacmi, Amerika Birleşik Devletleri</small>

2014 UEFA Münih - Madrid Maçı Sırasında Maçlar, Futbolcular ve Futbol Takımları İçin Yapılan Aramalar
<small>Kaynak: Google Verileri, 29 Nisan 2014, Dizine Eklenmiş Arama Sorgusu Hacmi, Amerika Birleşik Devletleri</small>

Artık, maç seyretmek çok daha etkin bir deneyin. "İkinci ekran kullanma" o kadar yaygın hale geldi ki yalnızca dört yıl öncesine bakıldığında bu olanağın söz konusu olmadığını görmek çok çarpıcı. Bu, pazarlamacılar için, en çok etkileşim halinde oldukları anda futbolseverlere İnternet üzerinden ulaşmak için daha fazla fırsat oluşturuyor.

<big>Futbolseverler YouTube'da maç videolarını izliyor, markalar da liste başı olan videolarla büyük puan topluyor.</big>

Futbol, bu yıl global anlamda YouTube'da en çok seyredilen spor.

YouTube'da Spor Videoları Görüntülemeleri, 13 Nisan - 13 Mayıs
<small>Kaynak: Google Verileri, 13 Nisan - 13 Mayıs 2014, Dizine Eklenen Video Görüntülemeleri, Dünya Genelinde</small>

Bu yılki 30 günlük bir döneme bakıldığında, YouTube'da 2010 Dünya Kupası'nda yayınlanandan çok daha fazla saatlik futbol içerikli video izlendi; 900 katından fazla.


<small>Kaynak: Google Verileri, 13 Nisan - 13 Mayıs 2014, Video Görüntülemeeri, Dünya Genelinde</small>

Deneyimli reklamcılar, futbolseverler için futbol içerikli harika videolar yayınlıyor. Bu yıl, April YouTube Ads Leaderboard 'daki on reklamdan dört tanesi Dünya Kupası'yla ilgili. İlginç şekilde, resmi bir sponsor olmamasına rağmen Nike, en iyi performansa sahip reklamlardan ikisine sahip. Ayrıca, şu anda ABD'de en çok seyredilen beş futbol videosunun hepsi markalar tarafından yayınlandı. Bu, yepyeni bir fenomen. Mayıs 2010'da, en iyi performansa sahip videoların yalnızca biri markalıydı (Brezilya gıda şirketi olan Seara'ya ait bir reklam). Bu yıl ise, daha maçlar başlamadan, YouTube'da en çok seyredilen videolar 2010'daki en çok seyredilen beş videodan 4,6 kat daha fazla görüntülemeye sahip.Bu kitle pazarlamacılar için neden bu kadar değerli? Futbolseverler çok fazla önemsiyor. Mayıs ayında gerçekleştirilen bir Google Tüketici Anketine göre, Birleşik Krallık'taki erkeklerin %25'i bir maç sırasında en azından gözlerinin yaşardığını itiraf etti (Birleşik Krallık'taki kadınların yalnızca %15'i aynı şeyi söyledi). Bu tutkulu kitleyle bağlantı kurmak için spor sektöründe olmanıza gerek yok (aslında, resmi sponsorların[ çoğu da değil). Teşvik edici bir örnek: Ogilvy Brazil, Cannes'da, Sport Club do Recife fanlarını organ bağışı yapmaya teşvik eden birleşik bir kampanya olan Immortal Fans(Ölümsüz Taraftarlar) için bir Grand Prix ödülü kazandı.

Markaların, dijital platform yoluyla dünyanın dört bir yanındaki kitlelerle bağlantı kurmak için heyecan verici fırsatlar sunan Dünya Kupası gibi global etkinlikleri tanımaya başladığı çok açık. Bu trendi, eminiz ki gelecek aylarda çok daha sık göreceğiz.

<small>İlk kez olarak, turnuva boyunca oynanan her maça ilişkin olarak, seyredilecek futbolcular ve insanların merak ettikleri sorular da dahil olmak üzere benzersiz Google Arama Trendleri analizlerini görebileceksiniz. 9 Haziran'dan itibaren google.com/worldcup adresini ziyaret edin.</small>