Geçtiğimiz günlerde, EE ile birlikte ROPO veya "çevrimiçi araştır, çevrimdışı satın al" davranışı hakkında yeni bir örnek olay yayınladık. EE, MEC ajansıyla birlikte, arama aracılığıyla elde ettiği her satış için mağazada 2,6 ek satış elde edildiğini tespit etti. Üstüne üstlük, harcanan her 1 sterlinin 2,32 sterlinlik bir getirisi olduğunu gördüler. Aramanın çevrimdışı dünyadaki gücünü belirlemenin zorluğu hakkında konuşmak için MEC'in TBÖ Müdürü Wing Lo ile buluştum.

Dijital pazarlamada cevaplanmamış en büyük sorulardan biri, İnternet'in çevrimdışı dünyayı nasıl etkilediğidir. Dijital arama ağı kampanyalarının işe yaradığını kabul ederiz, çünkü öyle görünürler. Peki ne kadar işe yararlar?

Bu, tam da MEC’in TBÖ Müdürü Wing Lo'nun cevabını bulmaya çalıştığı soruydu. Bu nedenle, odaklı araştırma yapmak için cep telefonu operatörü EE ile çalışma fırsatını düşünmeden kabul etti. Wing şunları söylüyor: "Pahalı ürünlerde ROPO davranışı çok görülüyor. EE buna uygun, çünkü 24 aylık bir sözleşmeye imza atıyorsunuz ve bu büyük bir taahhüt. Amaç, çevrimdışı satışları artırmak için aramanın nasıl kullanılabileceğini öğrenmekti."

Wing, iki coğrafi veri kümesini kullanarak Arama Ağı Reklamlarının etkisini ölçecek bir test planı oluşturmak için Google’ın Kuzey ve Orta Avrupa İlişkilendirme Uzmanı Dr. Elmar Nubbemeyer ile çalıştı. Wing şunları söylüyor: "Reklam gösterilen bölgelerde, arama etkinliğine ağırlık verdik. Daha sonra, mağazaya gelen müşteri sayısının ve perakende satışların artıp artmadığını görmek için analiz yaptık. Bir korelasyon olduğunu gördük. Aramanın değerini gerçekten anladık. Önceden yalnızca tahminde bulunabiliyorduk. Şimdi elimizde sayılar var."

Araştırma gerçek dünyayla sıkı sıkıya bağlantılı olduğundan, daha önceden olmayan bir ilişkiyi ortaya koyuyor. Wing, bu çalışmanın markaların ve ajansların YG'yi daha doğru hesaplamasına yardımcı olacağını ve gelecekteki pazarlama faaliyetleri için bir karşılaştırma ölçütü sunacağını düşünüyor. Wing, aramanın etkisini bilimsel bir şekilde anlamaya çalışmaya devam edecek. Gülüyor ve şöyle söylüyor: "Arama, emekleme evresinde daha öğrenilecek çok şey var. Arama çok heyecan verici, çünkü dürüst olmalısınız. Dürüst olmadan arama yaparsanız, aradığınızı bulamazsınız. Arama, kullanıcıların ne düşündüğünü gösterir."

Bu noktada Wing ile tam fikir birliği içindeyiz. Siz de bizim gibi ROPO olgusuyla ve bunun yaşadığımız dünya üzerindeki heyecan verici etkileriyle ilgileniyorsanız, EE örnek olayını burada bulabilirsiniz.

Fotoğraf: Usama Inam.