"Kesintisiz hizmet" çağında yaşıyoruz. Bugün dünya genelindeki milyarlarca tüketici ne zaman, nereye giderse gitsin İnternet'e bağlanıyor. Bu, deniz aşırı pazarlardaki potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak için İnternet'e sarılan işletmeler açısından muazzam bir fırsat.

Büyüyen fırsat

Bugün dünyada İnternet kullanan kişi sayısı 2,8 milyar. Bu sayı kulağa çok gibi gelse de dünya nüfusunun yalnızca %39'unu oluşturuyor1. Google İcra Heyeti Başkanı Eric Schmidt, dünyada İnternet erişimi olan kişi sayısının 2020 yılı itibarıyla 8 milyarı bulacağını öngörüyor2.

"Sınır tanımayan tüketici"

Müşteriler genellikle, aldıkları ürün veya hizmeti sunan işletmenin nerede bulunduğunu bilmiyor ve asıl önemlisi, aldıkları ürün veya hizmet iyi olduğu sürece bunu umursamıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapacakları zaman, satın alma deneyimiyle ilgili bir sorun olmadıkça yurt dışında bulunan bir işletmeden ürün ya da hizmet satın almaktan memnunlar.

Örneğin kullanıcıların %96'sı, Booking.com'un Hollanda merkezli olduğunu bilmiyor ve %90'ı, bunun söz konusu şirketten yeniden bir şey satın alma olasılıklarını etkilemeyeceğini belirtiyor3.

Dijital ortamın sunduğu fırsat neredeyse tüm sektörler için geçerli. Veriler ışığında; İngiltere'nin içerik, eğlence, seyahat ve perakende sektörleri için 2013 yılında 13 milyar £ olan e-ticaret ihracatının, 2020 yılında 45 milyar £ olacağı öngörülüyor.

Bu durum işletmeler için deniz aşırı rekabetin artması gibi bir risk oluştursa da, yeni pazarlara açılma ve yeni müşterilere ulaşma fırsatını da beraberinde getiriyor.

Gitgide daha fazla çevrim içi işletme, global genişleme ruhu ile doğuyor. Bu işletmeler, web'in sunduğu fırsatları anlama ve yeni pazarlara atılmak için bunlardan yararlanma konusunda hızlılar ve daha önce görmediğimiz bir hızla genişliyorlar.  

Bir işletmenin dünyaya açılması artık yıllar sürmüyor. Airbnb'nin yerel pazarının dışına açılması sadece bir yılını aldı. Amazon bunu üç yılda başardı. Örneğin dışa açılmaları sırasıyla 24 ve 32 yıl süren Hilton ve Walmart ile karşılaştırdığımızda, söz konusu şirketlerin oldukça hızlı yol aldıklarını görüyoruz4.

Dünya genelindeki müşterileri ortaya çıkarın

Büyük veya küçük, eski ya da yeni tüm işletmelerin parmaklarının ucunda artık çok geniş bir kitle var. Artık bir dizi İnternet aracından yararlanarak girecekleri en iyi pazarları ve yerel müşterilere başarıyla pazarlamak için en iyi yolları belirleyebiliyorlar. Bunu daha kısa sürede, daha az maliyet ve lojistik yatırımıyla ve merkezden uzakta fiziksel bir varlığa ihtiyaç duymadan yapabiliyor olmaları da cabası.

Yerelleştirmenin önemi

Ülkelerin hiçbiri diğeriyle aynı değil. Dolayısıyla, işletmenizi her pazarın davranış özelliklerine uyarlayabilmeniz çok önemli. Peki ama dünyanın dört bir yanında bulunan tüm bu pazarların karmaşık yönlerini nasıl anlayabilirsiniz?

Aslına bakarsanız elinizin altında Google İhracat İşletmesi Haritası gibi, hangi taktiklerin en çok nerede işe yarayacağını anlamanızı sağlayacak çok sayıda kaynak var. İşletmelerin bu fırsatları bulması ve kampanyalarını bu fırsatlar doğrultusunda uyarlayıp hassaslaştırması artık zor değil.

Örneğin Hollanda pazarıyla ilgileniyorsanız size, tüketicilerin %65'inin İnternet'ten alışveriş yaptığını5, %87'sinin İngilizce bildiğini6 ve %67'sinin akıllı telefonlarını yanlarına almadan dışarı çıkmadığını7 söyleyebiliriz. Öte yandan, Fransa'da bilinirlik oluşturmak için en iyi medya görüntülü reklamlar iken Almanya'da bunun yerini e-postanın aldığından, İngiltere'de ise sosyal medyanın başı çektiğinden8 bahsedebiliriz.

Sadece perakendeden daha fazlası

Birçok işletme, global ölçekli dijital genişlemenin kendi sektörleri için uygun olmadığını düşünüyor.  Oysa dijital ortamın sunduğu fırsat neredeyse tüm sektörler için geçerli. Veriler ışığında; İngiltere'nin içerik, eğlence, seyahat ve perakende sektörleri için 2013 yılında 13 milyar £ olan e-ticaret ihracatının, 2020 yılında 45 milyar £ olacağı öngörülüyor9.

Şimdi genişleme zamanı

Dünya genelindeki potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İnternet; Chelmsford, Kaliforniya, Çin ya da her nerede yaşıyor olurlarsa olsunlar, müşterileri mağazanıza çekme olanağını beraberinde getirdi.

Web, uluslararası ticarette sınırları ortadan kaldırdı. Çevrim içi alışveriş konusunda her ülkenin kendi özellikleri veya farklılıkları olmasına rağmen, bunları öğrenmek ve avantaja çevirmek için kullanabileceğiniz çok sayıda araç var.

Şimdi işinizi genişletme ve büyütme zamanı. E-ticareti benimsemek ve yeni pazarlara başarıyla açılmakla ilgili daha fazla bilgi edinmek için özetimize göz atın.

Buradaki Google Araçlarını Kullanın1. eMarketer, Kasım 2013
2. Eric Schmidt'in tahmini
3. İngiltere Google Tüketici Anketleri 2014
4. Basın Araması, Şirket Web Siteleri, OC&C analizi
5. Bağlı Tüketici Çalışması, 2014
6. Avrupa Komisyonu, 2006
7. Our Mobile Planet, 2013
8. Müşterilerin İnternet Üzerinden Alışveriş Yolculuğu, 2013
9. Sektöre Göre Pazar Raporları, OC&C analizi