YouTube'da babalara reklam yapmanın 1. kuralı: Klişeleri baştan kontrol edin. Babalar Günü de yaklaştığına göre dünyanın en ilerici markalarından biri olan Dove Men+Care'in bu değerli demografiye özgün biçimde seslenmek için YouTube'u nasıl kullandığını öğrenin.

Eski medya hislerine, duygularına asla ihanet etmeyen, sert ve soğuk babalarla doluydu. Şimdiyse mazinin Hollywood'undan uzaklaşan günümüzün erkekleri, daha yumuşak ve sıcak baba figürlerine doğru adım atıyor. Özellikle Dove Men+Care bunun farkına vardı.

Source: Dove Men+Care Internal Research

2010 yılında kurulan marka, bu kitleyle etkileşim kurmak için klişeleri yıkmaya dayanan bir pazarlama stratejisiyle erkeklere özel olarak tasarlanan bakım ürünleriyle piyasadaki bir boşluğu doldurdu. Marka ekibi erkeklerin sadece %7'sinin günümüzün medyasındaki maskulen tasvirlerle bağ kurabildiğini fark ettiğinde gerçek erkeklere dair yeni bir gerçeğe yönelmeye karar verdiler: Bakım bir erkeği daha güçlü kılar ve günümüzün erkekleri bunun etkileşim kurdukları içeriklerde yansıtıldığını görmek istiyorlar.

Ipsos'a göre babaların %91'i en az ayda bir1 YouTube izliyorlar. İzledikleri içeriklerse sizi şaşırtabilir.

Babalar da tıpkı anneler gibi eğlence için ve kendilerine ayırdıkları zamanlarda YouTube'da içerik izliyorlar. YouTube'a özellikle ebeveynlikle ilgili içerikler için geliyorlar, hatta bunu yapma ihtimalleri annelerden bile daha yüksek. Ipsos'a göre babaların %80'i (annelerin %71'ine kıyasla) çocuk ürünlerinin montajı, çocuklarına yemek hazırlama ve çocuklarının öğrenimine yardımcı olma gibi ebeveynlikle ilgili önemli konularda rehberlik için YouTube'a başvuruyor.2

Kaynak: Google/Ipsos Connect, ABD, "İnsan Hikayeleri: X Kuşağı ve Y Kuşağı Ebeveynler", en az ayda bir kez çevrimiçi olan, 18–54 aralığındaki n=3.206 ABD'li anket katılımcısı, Eylül 2016.

Dove Men+Care, babaların YouTube'daki davranışlarına ilişkin bu veriler konusunda hızlıca harekete geçti. Özgünlük söz konusu olduğunda YouTube, son birkaç yıldır yalnızca Dove Men+Care'in medya stratejisinde değil, aynı zamanda markanın reklam yaklaşımında önemli bir rol oynadı.

Dove Men+Care'in Üst Düzey Marka Müdürü Adam Domian şunları dile getirdi: “YouTube, hedef kitlemizin tutkuları ve ilgi alanlarına uygun çok çeşitli içerikler sunuyor.” “YouTube'da, sadece sunduğumuz avantajları değil aynı zamanda bakımın bir erkeği nasıl daha güçlü kıldığını vurgulayan filmler paylaşıyoruz. Gerçek erkeklerin kendilerinin doğru şekilde tasvir edildiğini ve sevecen taraflarının maskulenliklerinin büyük bir bölümünü oluşturduğunu görmek istediklerini biliyoruz.”

Bu strateji, markanın gerçek şefkatli babaların YouTube kliplerini kullandığı Babalar Günü kampanyalarında çok hoş bir şekilde hayata geçiriliyor. 2015 yılında Dove Men+Care, erkeklerin baba olacakları haberini aldıklarında verdikleri kalpleri ısıtan tepkilerin YouTube çekimlerinin gösterildiği “İlk Babalık Anları” kampanyasına odaklandı:

Dove Men+Care shares your first fatherhood moments this Father’s Day

Dove Men+Care'in geçtiğimiz yılki Benim Babam Süper Kahraman adlı Babalar Günü kampanyasında, babaların sevecen halleri ve çocukları için yaptıkları olağanüstü şeyler vurgulanarak gerçek kahramanlar oldukları gösterildi:

Caring Makes My Dad, My Hero | Happy Father's Day | Dove Men+Care - 60 sec

Bu yılki Babalar Günü'nde de Dove Men+Care, her zaman şefkatiyle var olan tüm erkeklere teşekkür etmek için YouTube'u kullanıyor. Çünkü babaların yanı sıra başkalarına ilgi gösterme ve başkalarının hayatlarını şekillendirme konusunda önemli bir rol oynayan pek çok erkek de var:

Celebrate Men Who Are There to Care This Father's Day | Dove Men+Care®

Babalar Günü ve sonrasında babalarla etkileşim kurmak isteyen pazarlamacılar için Dove Men+Care tek gerçeğe bağlı kalıyor: Gerçek erkekler kendilerinin oldukları gibi gösterilmelerini istiyorlar, bu da günümüzde gerçek güçlerinin başkalarına gösterdikleri özenden geldiğini göstermek anlamına geliyor.

Kaynaklar
  • 1Google/Ipsos Connect, ABD, "İnsan Hikayeleri: X Kuşağı ve Y Kuşağı Ebeveynler", en az ayda bir kez çevrimiçi olan, 18–54 aralığındaki n=813 ABD'li baba, Eylül 2016.
  • 2Google/Ipsos Connect, ABD, "İnsan Hikayeleri: X Kuşağı ve Y Kuşağı Ebeveynler", en az ayda bir kez çevrimiçi olan, 18–54 aralığındaki n=3.206 ABD'li anket katılımcısı, Eylül 2016.