YouTube içerik oluşturucuları, takipçileriyle geliştirdikleri ilişkiler sayesinde popülerliklerini ve etkilerini artırıyor. Bunu dikkate alan Ben Tricklebank ve yazar Charlie Short, takipçileri "Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1"in dünyasına davet eden bir YouTube dizisi olan "District Voices"ı yayınlamak için Lionsgate ve beş YouTube içerik oluşturucusuyla bir araya geldi. Burada, YouTube içerik oluşturucularıyla birlikte özgün markalı içerik oluşturmaya ilişkin beş dersi paylaşıyorlar.

Ben Tricklebank sektörün en başarılı yönetmenlerinden biri. Kariyerini kitlelerle etkileşime girmek için yenilikçi yollar bulmak üzerinde yoğunlaştırdı ve son derece modern çalışmaları tüm dünyada tanındı.


Charlie Short bir yazar ve yaratıcı düşünür. "Açlık Oyunları"nın yanı sıra Ben'le ödüllü "Clouds Over Cuba"da ve Apple, PlayStation, YouTube ve Intel/Toshiba işlerinde de birlikte çalıştı.


Yeni bir özgünlük çağında yaşıyoruz. "Kendin yap" tarzında çalışan içerik oluşturucuları, medyanın ağır toplarına dönüşüyor. Takipçileriyle kişisel, özgün ilişkiler kuruyorlar ve kitleleri üzerinde görülmemiş bir etkileri var. Onlar takipçilerini daha çok arkadaşları gibi görüyor. Kurdukları bu kişisel bağ nedeniyle, "yayınla" düğmesini tıklayarak milyonları harekete geçirebilirler. Bizim gibi reklamcılar modern medyanın bu önemli profillerinden ne öğrenebilir?

Takipçileri "Açlık Oyunları"nın dünyasına davet eden bir YouTube dizisi olan District Voices 'ın yönetmeni ve yazarı olarak, beş YouTube içerik oluşturucusunun yanı sıra Lionsgate ve yapım şirketi Tool of North America'yla çalıştık. Hayali bir halk olan Panem'i gerçeğe dönüştürmek için, YouTube içerik oluşturucularının gerçek dünyada sahip olduğu becerileri "Açlık Oyunları"daki bölgelerde bulunan iş kollarıyla eşleştirdik. Örneğin, hamur işleriyle uğraşan YouTube içerik oluşturucuları, son "Açlık Oyunları" filmindeki özgün kostümlerin, sahne aksesuarlarının ve set tasarımının yardımıyla Bölge 9'daki hamur işi yapan vatandaşlara dönüştürüldü.

Sette, YouTube içerik oluşturucularından bölgelerindeki takipçilerine yeni deneyimler sunmalarını istedik, onlar da kendi kitlelerinin ilgisini nasıl çektiklerini anlamamıza yardımcı oldular. İşte YouTube içerik oluşturucularıyla işbirliği yaparak özgün markalı içeriğin nasıl oluşturulacağı hakkında edindiğimiz birkaç ders:

Markanız için doğru YouTube içerik oluşturucusuyla iş ortaklığına girin

Markaların ve YouTube içerik oluşturucularının başarılı, karşılıklı anlayışa dayanan ilişkiler kurması için bir kitleden fazlasını paylaşmaları gerekir. İdeal olanı, içerik oluşturucunun mesajıyla markanın mesajı arasında organik bir bağ olmasıdır. "District Voices" için düzinelerce YouTube kullanıcısı arasından Feast of Fiction'ı seçtik, çünkü onlar zaten filmlerde ve televizyonda görülen yiyecekleri aynen hazırlayarak ün kazanmışlardı. Birlikte yarattığımız "Açlık Oyunları" odaklı içerik, bizde olduğu gibi onlarda da doğru mesajı verdiğimiz duygusunu uyandırdı.

Ardından, onlara en iyi yaptıkları şeyi yapmalarında yardımcı olmak için birlikte çalışın

"District Voices"daki ilk iş ortağımız, malzemeleri geri dönüştürerek ve farklı şekillerde kullanarak evde hazırlanabilecek ilginç ürünler yaratan ThreadBanger çifti oldu. Rob ve Corinne takipçileri tarafından yaptıkları iş nedeniyle olduğu kadar kişilikleriyle de çok sevildiğinden, karakterlerini sergileyebilecekleri bir senaryo hazırlamak için onlarla yakın bir çalışma içine girdik. İçerik oluşturucularının markalı içerikte kendi izlerini bırakması, takipçilerinde yapılan işin çok daha özgün olduğu izlenimini uyandırarak, kitlelerinin o işi paylaşma ve onunla etkileşimde bulunma olasılığını artırıyor.

Verecek bir sırrınız olsun

"District Voices" dizisi için, "Alaycı Kuş - Bölüm 1" filmindeki sahne aksesuarlarını, kostümleri ve teknolojiyi kullanma şansını elde ettik. Bu olanak, içerik oluşturucularımızın takipçileriyle özel şeyler paylaşmasını sağladı. Örneğin iJustine, film için hazırlanan Peacekeeper aracıyla gezintiye çıktı. Aşağıdaki videoda o kadar gerçek ve izleyenlere de geçebilecek bir heyecan içindeki, hayranlarından "Açık Oyunları" hakkında daha fazla konuşarak film gösterime girmeden önce gündem oluşturmalarını açıkça isterken bile hiç bir zorlama hissedilmiyor.

Kameralarınızı hep hazır bulundurun

Videolarınızın perde arkasını hayranlarınıza göstermekten çekinmeyin. YouTube'daki kitleler basit ve her şeyin kamera önünde olduğu yaklaşımı sever. En sevdikleri içerik oluşturuculardan bilgi edinmeyi beklerler. FightTIPS, hayranlarına doğrudan hitap etmek için, diğer oluşturucuların da yaptığı şekilde "District Voices" sahne arkası videolarımızı kullanmıştır. Hayranlar istedikleri bilgileri elde edebilir ve markalar kendilerine özgü hikayenin tamamını anlattıkları için hayranlarının takdirini kazanır.

Bir videonun sonu bir konuşmanın başlangıcı olabilir

İçerik oluşturucular YouTube'u mesaj vermek için değil, belirli konular hakkında konuşan bir topluluk oluşturmak için kullanıyor. Veritasium, örneğin, bilimsel tanıtımlar ve deneyler hazırlıyor ve sunucu Derek Muller, kitlesinden yorum bölümünde sonucu tahmin etmelerini veya bir soruyu yanıtlamalarını istiyor. Ona bu tekniği "District Voices" kamera arkası videosunda kullanma fırsatı vermemiz kaçınılmazdı. Videonun sonuna doğru takipçilerinin ilgisini nasıl çektiğini mutlaka izleyin.

Yeni bir özgünlük çağında yaşıyorsak, YouTube içerik oluşturucuları onun yeni özgün şöhretleridir. Onlar gerçek kimliklerini sergileyerek ünlü oldular. Tutkularını ve kişiliklerini ortaya koyarak bir kitle oluşturdular. Takipçileri onların canlandırdıkları karakterleri değil gerçek kişiliklerini seviyor.

Bu nedenle, YouTube içerik oluşturucularıyla çalışmak, herkesin tanıdığı şöhretlerin verdiği geleneksel destekten farklı bir görünüm ve duyguya sahip. Marka öyküsünün zorlama olmaması için doğru YouTube içerik oluşturucusunu bulmalı, içerik oluşturucuların kişiliklerini ortaya koymasını sağlamalı, birkaç sır vermeli ve söz konusu kitleyi davet etmelisiniz. Sonuç olarak, aldığımız tüm dersler, YouTube içerik oluşturucularıyla iş ortaklığına ilişkin tek bir altın kuralla özetlenebilir: Özgün olun. Gerçek olun. Onlar her zaman öyle.