Mobil web sitesi mi, mobil uygulama mı? Tartışma yıllardır devam ediyor. Artık daha iyi bir deneyim oluşturmak için her ikisinin de güçlü yanlarından yararlanan yeni bir çözüm var: Progresif Web Uygulamaları (PWA).

PWA'ler 2015 yılında kullanıma sunuldu. Normal bir mobil uygulamadan daha az veri kullandıkları için, ilk olarak internet bağlantısının kötü olduğu, gelişmekte olan pazarlarda kullanılmaya başlandılar.

Günümüzde ise dünyanın her yerinde kullanılıyorlar. Yüzlerce global pazarlamacı, daha sorunsuz mobil kullanıcı deneyimleri oluşturmak için PWA'lerden yararlanıyor.

Lider markaların neden PWA kullanmaya başladığını anlamak zor değil. Platformdan bağımsız olarak kullanıcılar için en iyi mobil deneyimi sunma ihtiyacının farkına varıyorlar.

PWA'ler, uygulama seviyesinde deneyimler sunmak için web'den yararlanarak sorunları ortadan kaldırıyor. Tüketicilerin uygulama mağazasında uygulama bulup yüklemesi gerekmiyor. Chrome ve Safari de dahil olmak üzere herhangi bir tarayıcıda siteye gitmeleri yeterli. PWA tekniklerinin odağında güvenilir bir şekilde daha hızlı yüklenme (hatta çevrimdışı çalışma) ve daha az veri kullanma var. Bir mobil sitenin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürdüğü takdirde kullanıcıların %53'ünün siteyi terk ettiği göz önünde bulundurulduğunda, PWA'ler pazarlamacılar için harika bir seçenek oluyor.

Kaynak: Google Verileri, Global, n=3.700, karşılaştırma verilerinin paylaşımının etkinleştirildiği mWeb siteleri örneğinden alınan toplu, anonim Google Analytics verileri, Mart 2016.

İnternet'teki etkileşimler için yeni standart

Twitter ilk PWA başarı öykülerinden biri. Şirketin PWA'i Twitter Lite, bir megabayttan az yer kaplıyor, %70'e varan veri tasarrufu sağlıyor ve %30 daha hızlı yükleniyor. Twitter Lite'ın, çoğu cihazda 3G ağları üzerinden ilk kez yüklenmesi beş saniyenin altında sürerken, takip eden yüklemeler stabil olmayan ağlarda bile neredeyse anında gerçekleşiyor.

Hindistan merkezli bir seyahat rezervasyon sitesi olan

MakeMyTrip, zaman, konum ve ağ kullanılabilirliğinden bağımsız olarak tüm Hintli akıllı telefon kullanıcılarına etkili ve güvenilir bir mobil rezervasyon deneyimi sunabilmek için bir PWA hizmete soktu. Şirket, genel dönüşüm oranını üçe katlarken müşteri oturumu sayısında da %160'lık artış yakaladı.

Ola Kurucu Ortağı ve CTO'su Ankit Bhati, PWA lansmanıyla ilgili şunları söylüyor: "Pazar ihtiyaçlarına cevap vermenin bizim için temel bir öncelik olduğunu her zaman dile getirdik. Bu lansman, bir milyar Hintliye mobil kullanım olanağı sunma vaadimizi yerine getirmeye bir adım daha yaklaşmamızı sağladı."

Progresif web uygulamaları, normal bir mobil uygulamaya göre daha az veri kullanıyor.

Bunun gibi sonuçlar, PWA'lerin hızla İnternet'teki etkileşimler için yeni standarda dönüşmesinin nedenini açıkça ortaya koyuyor.

Ne var ki PWA kullanmak, sırf hız uğruna faydalı işlevleri çıkarıp atmak demek değildir. PWA'ler pekala özelliklerle zenginleştirilebilir. Android cihazlarda, teklifler veya hatırlatmalar gibi push bildirimleri aracılığıyla kullanıcılarla yeniden etkileşimde bulunulabilir. Ayrıca, kullanıcılar PWA simgelerini telefonlarının ana ekranına kaydederek bu uygulamalara kolayca erişebilir.

PWA'lerin yerel uygulamaların yerini alması da şart değildir, onlarla birlikte çalışabilirler.

Örneğin, perakendeciler bir uygulamayı yükleme ihtimali daha yüksek olan sadık kullanıcılarla etkileşimde bulunmak için yerel uygulama fakat yeni kullanıcılara kolayca ulaşmak için PWA kullanabilir. PWA ile etkileşimde bulunan kullanıcılara ileride mobil uygulamayı indirmeleri yönünde bir hatırlatma yapılabilir.

Dünyanın en büyük B2B ticaret platformu Alibaba.com, mobil sitesini PWA'e dönüştürdükten sonra dönüşümlerde %76'lık artış elde ederken etkileşim oranını da dörde katladı.

Güzellik ürünleri sektörünün lider markalarından Lancôme, iPhone kullanıcılarının oturum sürelerinde %53'lük uzama ve hemen çıkma oranlarında tam %10'luk azalma sağladı.

Başarı öyküleri yalnızca perakendecilerle sınırlı değil. The Weather Channel, PWA'i sayesinde site yüklenme süresinde %80'lik iyileşme sağladı ve yaklaşık bir milyon kullanıcı kanaldan push bildirimi almayı seçti.

Progresif Web Uygulaması (PWA) tasarımına yönelik en iyi uygulamalar

Kendi PWA'iniz hakkında düşünmeye hazır mısınız? Şirketiniz için en iyi yaklaşım konusunda geliştirme ekibinizle görüşün. Aşağıda, işe koyulurken size yardımcı olacak birkaç ipucu sunulmuştur.

Öncelikle, markanız için PWA'in uygun olup olmadığına karar verin. PWA'lerin amacı, kullanıcılara mümkün olan en iyi web deneyimini sunmaktır, çünkü en geniş erişime muhtemelen PWA'de sahip olursunuz. Çoğu kullanıcı normalde ilk olarak web sitenize gelir. Yerel uygulamanız varsa, kullanıcılarla etkileşimde bulunmaya devam etmek için onlardan daha sonra uygulamanızı indirmelerini isteyebilirsiniz.

Ardından, uygulama yükleme deneyimi üzerine düşünün. PWA'ler, ziyaretçinin sitenize ne sıklıkta uğradığına bağlı olarak telefonunun ana ekranına sitenin simgesini yüklemesine olanak tanır. Ancak, ne zaman yükleme hatırlatmasında bulunacağınız konusunda dikkatli olun. Kullanıcı kendisini zorlanmış hissetmemelidir. PWA'in yüklendiğinde nasıl göründüğü, simge resmi ve uygulama açıldığında görünen başlangıç ekranı gibi kreatif unsurları ön planda tutun.

Unutulmaması gereken bir değer şey de PWA'in kendisinin tasarımıdır. Tüketicilerin, uygulamalara ilişkin kullanıcı arayüzü beklentileri mobil sitelere kıyasla daha yüksektir. Dolayısıyla, arayüz iyi tepki verecek ve internet bağlantısı iyi olmadığında bile hızlı ve sorunsuz uygulama benzeri etkileşimler sunacak şekilde tasarlanmalıdır.

Son olarak, PWA'in en büyük avantajlarından biri, uygulama çalışmadığı zamanlarda bile kullanıcılarla etkileşimde bulunmak için gerçek zamanlı uyarılar gönderebilme olanağıdır. Push bildirimleri, dikkatli kullanıldığında, internetteki inanılmaz güçlü özelliklerden biridir ve mobil uygulamalar dendiğinde ilk akla gelen en iyi uygulamalardandır. Markanızın bu avantajı kullandığından emin olun.