İzleyenler, gittikçe artan oranda, favori TV şovlarını diledikleri zaman, diledikleri yerde, diledikleri ekranda seyretmek istiyor. İnternet üzerinden seyredilebilecek birçok içerik olmasına rağmen bunların tümünü aynı anda yapabilmek programların her parçası için henüz mümkün değil. Bunun mümkün olması için, programların yalnızca karasal yayın, uydu bağlantısı veya kablolu bağlantı üzerinden değil İnternet üzerinden sunulması yönünde büyük bir değişiklik yapılması gerekiyor. Oldukça basit görünüyor, değil mi? Hayır, pek de basit değil. Bu; reklamverenler, TV programı hazırlayanlar ve TV dağıtımcıları için oyunun kurallarını değiştirecek sonuçları olan olağanüstü bir değişiklik. Bu zorlukların keşfedildiği bir dizi makalenin bu ilkinde, televizyonun dönüşümünde rol oynayan yedi dinamiğe ilişkin genel bir bakış sunacağız.

Önceden, TV seyretmek demek televizyonu açmak zorunda olmanız demekti. Ancak şimdi, yüksek hızlı İnternet özellikli cihazlar sayesinde, favori TV şovunu veya spor takımını akıllı telefonda veya tablette seyretmiş olan herkesin bildiği gibi dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde "TV seyretmeniz" mümkün. Bir başka deyişle, bugünlerde TV programcılığı artık oturma odanızdaki televizyon ile sınırlı değil.

Her TV programını dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde ve dilediğiniz ekranda seyretmeniz henüz mümkün olmasa da bu yöndeki tüketici talepleri gittikçe artıyor. TV programlarına aynı anda her yerden erişebilme olanağının hayata geçirilebilmesi, karasal yayın, uydu bağlantısı veya kablolu bağlantı üzerinden sunulan TV programlarının artık İnternet üzerinden sunulmaya başlanmasına yönelik değişiklik yapılmasını gerektiriyor. Oldukça basit görünüyor, değil mi? Aslında söylemek, yapmaktan çok daha kolay.

TV programı hazırlayanlar, TV dağıtımcıları ve reklamverenler için İnternet üzerinden yayınlanan TV'ye geçiş, oyunun kurallarını değiştirecek bir değişikliktir. Aslında, bunun olağanüstü derecede karmaşık bir işlem olduğunu söylemek az bile kalır. Bu değişimin, televizyon programlarının sunulması, reklamcılık ve izleyici deneyimi üzerinde çok büyük etkisi var. "Televizyonun Evrimi" başlıklı dizinin bu ilk makalesinde, televizyon sektöründeki ve reklamcılık pazarındaki bu değişimi destekleyen yedi dinamiği ele alıyoruz.

Hizmet Sağlama
  • Farklı cihazlara erişme
  • İnternet Televizyonu yayını
  • Televizyon dağıtımı ve bulut
Reklam
  • Ölçüm
  • Programlı reklam teknolojisi
  • Adreslenebilir reklamcılık
İzleyici
  • İzleyici etkileşimi

Hâlâ bu dönüşümün erken aşamalarında olsak da İnternet, değişimin hızını birdenbire artıracak olağanüstü bir yeteneğe sahip. Bu olursa, birçok zorluk çözümsüz bırakılmış olduğu için taşma noktasına beklenenden çok kısa bir sürede ulaşmamız olası.

Bu değişikliğin benimsenmesi, televizyon ekosistemindeki her oyuncunun yararına olabilir. Geçiş sürecindeki dinamiklerin her birini değerlendirerek, İnternet üzerinden program yayını yapmaya yönelik değişikliğin meydana getirdiği riskleri ve fırsatları daha iyi anlayabiliriz. Kullanıcıların isteğinin (TV programlarının kullanımı kolay bir yolla aynı anda her yerden erişilebilir olması); TV programcılarının, dağıtıcılarının ve reklamverenlerin başarıya ulaşmak için ihtiyaç duydukları unsurlarla (hesap verebilirlik, para kazanma, verimlilik, ölçeklenebilirlik ve etkileşim) yerine getirilmesine yardımcı olacak bir bakış açışı sunmayı umuyoruz.

Bu bakış açısını, "Televizyonun Evrimi" hakkındaki çok parçalı bir makale dizisinde, her yerden, her zaman izlenebilen programlara geçişin etkileyeceği ve sektörde sekteye uğrayan her bir dinamiği ayrıntılı şekilde ele alarak sunacağız.

"Televizyonun Dönüşümünde Rol Oynayan 7 Dinamik" başlıklı ilk makaleyi indirerek, tüketici taleplerinin ve televizyon sektörünün zaman içinde nasıl geliştiğini ve İnternet üzerinden program yayınına geçişin, değişen her bir dinamikte TV programı hazırlayanlar, dağıtıcılar ve reklamverenler için nasıl riskler ve fırsatlar arz ettiğini öğrenin.