"Yenilikçilerle Birlikte Düşünün" serisinde, dijital pazarlama dünyasının liderlerine nasıl yeni ve yenilikçi kaldıklarını soruyoruz. Bu hafta iProspect Küresel Strateji Direktörü Shenda Loughnane, veriler ile yaratıcılık arasında gelişen ilişki ve yeniliği küresel bir pazara göre ölçeklemenin zorlukları hakkındaki görüşlerini belirtiyor.

Shenda Loughnane, yaklaşık on beş yıl önce TV reklamı uzmanı olarak katıldığı reklamcılık dünyasına olan tutkusunu "Dijital platformdan daha ilginç, daha heyecan verici bir iş ortamı hayal edemiyorum." sözleriyle özetliyor. Neredeyse dijital medyanın doğuşundan beri bu alanda çalışan Shenda'nın deneyimi, banner reklamların en popüler olduğu zamanlarda müşterileri gökdelenlere yatırım yapmaya ikna etmekten, coğrafi konum ve gelişmiş, bağlama duyarlı aramaları içeren günümüz kampanyalarına kadar her şeyi kapsıyor. Bu deneyim, "sektörümüzün can damarı" olarak adlandırdığı yeniliğin önemi hakkında çeşitli bilgiler edinmesini sağladı.

On beş yıldır devam eden yenilik sürecinin sektörü değiştirdiğini belirten Shenda, başarının artık daha geniş bir yetenek yelpazesi gerektirdiğini şöyle ifade ediyor: "Bugün dijital pazarlamada gerçekten iyi olmak için, yaratıcı düşünceden medyaya kadar tüm ekosistemi anlamanız gerekiyor." Buna ek olarak müşterilerin küresel doğası ve medya ajanslarının uluslararası ayak izleri, iyi fikirlerin küresel olarak ölçeklenebilir olmasını gerektirdiğinden yalnızca yenilik yapmanın yeterli olmadığına inanıyor. "Benim işimde yenilikle ilgili en önemli zorluk kesinlikle ölçeklendirme. Diyelim ki Birleşik Krallık veya Fransa gibi bir pazarda müşteriniz için işe yarayan, yenilikçi bir hizmet geliştirdiniz. Şimdi düşünmeniz gereken şey şu: Bu hizmeti Asya Pasifik'te nasıl sunacaksınız? Daha küçük pazarlarda da işe yarayacak mı? Farklı şekilde işleyen pazarlarda bu hizmeti nasıl sunabilirsiniz?"

Her zaman daha iyi olmak ve ölçülebilir bir fark yaratmak isteyen biri olmaliyiz.

Shenda Loughnane, Küresel Strateji Direktörü, iProspect

Shenda'ya göre önümüzdeki birkaç yıl içinde veriler, yeniliğin en önemli başlangıç noktaları arasında olacak. "Kısa süre önce bulduğumuz çözümlerden biri, reklamların müşterilere gösterildiği bağlamı etkilemek için verileri kullanmaktı" sözleriyle iptal olan uçuşlara ilişkin bilgileri kullanarak Hilton Hotels için arama ağı reklamlarıyla konaklama ihtiyacı olan yolcuları coğrafi olarak hedefleyen bir kampanyayı anlatan Shenda şöyle devam ediyor: "Bu kampanya, bir aramayı çok spesifik bir tüketici ihtiyacı için optimize etmek üzere kullanan benzersiz bir birleşimdi."

İleriyi düşünen, yaratıcı kişilerin temel bir özelliği sorulduğunda Shenda "başarılı yenilikçilerin mevcut durumdan memnun olmayan kişiler olduğunu" söylüyor. Bu özelliğin bazı yönlerinin doğuştan geldiğini düşünse de yenilikçi bir düşünce yapısı geliştirmenin imkansız olmadığına inanıyor. "Müşterileriniz ve iş arkadaşlarınız daha yenilikçi olmanızı bekler. Her zaman daha iyisini yapmak ve ölçülebilir bir fark yaratmak isteyen biri olmalısınız."

Yaratıcı ve yenilikçi yönünüzü geliştirmenin bir yolu, en yeni fikirler ve teknolojiyle iç içe olmaktır ancak Shenda’nın bu konuya yaklaşımı oldukça geleneksel. "Güncel kalmanın yolu, gerçekten ilginizi çeken konular hakkında olabildiğince çok okumaktır" diyor ve yeniliklere ayak uydurmanın, sevdikleri sektör hakkında daha çok şey öğrenmek isteyen tutkulu iş arkadaşları arasındayken daha kolay olduğunu ekliyor. "Ajansımızda uzmanlarla çalıştığımız için çok şanslıyız. Etrafınızdakilerin bilgi birikiminden daha iyi yararlanabiliyorsunuz."

Dijital sektörde geçirdiği on beş yılın ardından Shenda'nın teknoloji, sektör ve kişilere duyduğu hayranlığın hiç azalmadığını şu kapanış sözlerinden anlayabilirsiniz: "İşimi seviyorum, gerçekten çok eğlenceli. Başka bir iş yaptığımı asla düşünemiyorum."