Dünyadaki olayları anlamak, yeni ürünler keşfetmek veya küçük tartışmaları açıklığa kavuşturmak için yaşamımızın her anında arama yapıyoruz. Bu her ay 100 milyarı aşkın arama gerçekleştirilmesi anlamına geliyor; hepimizin ne kadar meraklı olduğunun eşsiz bir göstergesi. Google'ın yıllık Yılın Arama Trendleri raporunda, cronut'lardan kitle fonlamasına, özçekimlerden futbola kadar 2014'te tüketicilerin ilgisini çeken kişiler, yerler ve etkinlikler keşfediliyor. Bu, eski günleri yad etmenin çok daha ötesinde bir uygulama; bu, kullanıcıların önemli olan tüm anlarda Google'a döndüğüne ilişkin bir hatırlatma. Burada, pazarlamacılara yönelik önemli trendleri ve analizleri çıkarıyoruz.

Pazarlama daima kişileri anlamakla başlar (kimin, neyi, neden önemsediği)? Bunlara ilişkin analizlerin elde edilmesi için aramalardan daha iyi bir kaynak yoktur. Pek çok konuda gerçekleştirilen aramaları temel aldığımız için, yakalanan veriler kültürümüze, pazara ve topluma ilişkin gerçek zamanlı bir genel eğilim bilgisi sağlar. Yeni hikayeleri arama yoluyla kronolojik halde görebiliyor, bize yansıyan geniş ölçekli hareketleri ve trendleri öğrenebiliyor, belirli paylaşılan anların merakımızı nasıl çektiğini anlayabiliyoruz.

Hepsi bir araya getirildiğinde, bu bilgiler dünyanın en iyi odak grubunu meydana getiriyor; doğru, gerçek zamanlı ve geniş ölçekli. Her yılın sonunda Google, bu odak grubundan yararlanıyor ve en hızlı şekilde artan global sorguları yakalamak için milyarlarca aramanın içinden bilgi ayıklıyor. Sonuç: Yılın Arama Trendleri; 2014'te kültür genelinde ve kullanıcıların zihinlerinde olanlara ilişkin açıklayıcı bir kısa bakış.

<big>İşte bu yılki raporda öne çıkan bazı noktalar:</big>

<big>Özçekim saplantısı</big>

Oscar ödüllerini kazananlardan ormandaki maymunlara kadar, özçekimler 2014'te bir önceki yıla göre 8 kat artan arama oranıyla ana akım oldu. Kullanıcılar 2013'tekinin 6 katı kadar bir arama oranıyla nasıl "daha iyi özçekim" yapabileceklerini öğrenmek istedi, geri kalanlarımız ise 3 kata kadar daha fazla bir arama oranıyla "özçekimin ne olduğunu" sorguladı. İlginç şekilde, dünya genelinde "erkekler için özçekim ipuçları" ve "erkeklere özel özçekim ipuçları" için arama yapılırken, "kızlar için özçekim ipuçları" konusunda neredeyse hiç arama yapılmadı.

<big>Kanser bilincini artırma</big>

Mart ayında, Kanser Araştırması kuruluşu "makyajsız özçekim" akımını başlattı. Bu akımda kızların doğal özçekimler yapmaları teşvik edildi. Google Arama Trendleri'ne göre, Mart ayı boyunca "kanser bilinci" için yapılan aramalar ikiye katlandı.

<big>İyi bir neden için üşümek</big>

Bir Kova Buz kampanyası, ALS hastalığını ön plana çıkarttı. 2014'te bu hastalıkla ilgili olarak, geçtiğimiz on yılın toplamından daha fazla arama yapıldı. Şu anda, "bir kova buz" için, az bilinen bir rahatsızlığı global bir harekete dönüştüren 90 milyonu aşkın arama sonucu mevcut.

<big>Cüzdanlarımızla oy verme</big>

2014 yılı, 2013'e kıyasla 21 kat daha fazla ilgi çeken "kitle fonlaması" açısından önemli bir yıl oldu ve retro klasik ürünlerin geri dönüşü devam etti. Coolest Cooler ve Star Citizen tüm zamanların fon rekorunu kırarken, Oculus Rift 2 milyar ABD dolarına satıldı.

<big>Avcılar ve toplayıcılar</big>

Geçen yıl en çok karalahana ve kinoa için arama yapılırken, 2014'te aramalarda öne çıkan yeni favoriler oldu; chia tohumu ve kurt üzümü. Bu arada, "paleo diyeti" de en sık aranan kilo verme yöntemiydi.

<big>Pharrell'ın şapkasını satın alma</big>

Konu bu yılki global "şapka" aramalarına geldiğinde, Pharrell'ın Grammy ödüllerinde kullandığı şapka, baş döndüren ilk sahne performansının ardından listede üst sıralarda yer aldı. Pharrell'ın tarz görünüşü haline gelen "Mountain Şapka"dan satın almak isteyen kullanıcılar sayesinde aramalarda olağanüstü artış oldu.

<big>En çok aranan spor etkinliği</big>

64 maç, 171 gol ve 2,2 milyarı aşkın aramanın ardından "2014 dünya kupası", aramalarda zirveye yaklaşarak üçüncü sırayı aldı ve tarihte en çok aranan spor etkinliği oldu. Fanatiklerden sıradan hayranlara kadar, sporseverlerden oluşan bir kitleye ulaşmayı isteyen markalar için bundan büyük fırsat olamazdı.


Dünyanın ilgisini çeken diğer konuları bu araştırmayla keşfedin; Yılın Arama Trendleri 2014. Arama verileri yoluyla tüketilen kültürel hikayeleri keşfetmek eğlenceli olmakla kalmıyor aynı zamanda, elde edilen bilgiler eyleme de geçirilebilir. Günümüzde kesintisiz olarak iletişim halinde olduğumuz bu ortamda, markalar en son trendlerden, konuşmalardan ve haberlerden son noktasına kadar haberdar olmalıdır. Arama işlevini sabit bir değişim göstergesi olarak kullanmak, henüz ötesine geçmemişlerse markaların eğrilere ayak uydurarak tüketicilerle bağlantıya geçmek için kullanabilecekleri anlamlı yollar bulmalarına olanak tanır.

Tüketicilerin yıl boyunca sergiledikleri davranışlar hakkında zengin bir anlayışa sahip olmak için, Google Arama Trendleri 'ni izleyin ve şu raporlarımızı takip edin: Veri Analizleri. Verileri, yaratıcılığınızı beslemesi, önsezilerinizi desteklemesi ve medya kararlarınızın bilinçli hale getirilmesi için kullanın. Bu veriler sayesinde, ilgi alanlarından yararlanabilir veya tamamen yeni yaklaşımlar oluşturabilirsiniz.