Günümüzde YouTube'daki en popüler içeriklerden bazılarını markalar hazırlıyor. Örneğin, kullanıcılar bu yıl yaklaşık 1 milyar dakikalarını YouTube'daki en iyi 10 reklamı izlemekle geçirmeyi seçti. "Seçti", bu cümledeki kilit sözcük. Markalar, kullanıcıların izlemek istediği içerikler oluşturuyor ve kullanıcılar bunları izlemek için YouTube'a geliyor. Her yılın Aralık ayında; yorumlar, paylaşımlar ve izleme sürelerine göre belirlenen yılın en iyi reklamlarını YouTube Ads Rewind Videosu ile kutluyoruz. Bu yıl kutlamayı hak eden reklam sayısı bir hayli fazla.

Bu yıl, YouTube'daki reklamlar için unutulmaz bir yıldı. Yüklenen en popüler içeriklerden bazıları, Paketlenmiş Tüketici Malları alanında faaliyet gösteren şirketlerden STK'lere, markalara aitti. Bu videolar gerek gönül telimizi titreterek gerekse yüzümüzde güller açtırarak kalıcı bir etkiye yol açtı ve dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler tarafından paylaşıldı. Yıl boyu kullanıcıların izlemeyi en çok seçtiği reklamları yeniden hatırlayalım:

Bu reklamların çarpıcı bir etkileşim sağlamak dışında ortak yanları nelerdir? Trendlere bakarak, 2015 yılı için reklamverenlere beş tavsiyede bulunmak istiyoruz:

1. İhtiyaç duyduğunuz tüm zamanı kullanın

60, 30 ve hatta 15 saniyelik sürelere mahkumiyetle geçen onca yılın ardından, markalar YouTube sayesinde zincirlerinden sıyrılarak ilgi çekici ve akılda kalan marka öyküleri anlatmak için ihtiyaç duydukları zamanı kullanabiliyor. YouTube'da 2014 yılının en iyi reklamlarının ortalama süresi üç dakikaydı. Bu süre, 2013 yılında Liderlik Sıralamasına girmeyi başaran videoların ortalama süresinden %47 daha uzun. İzleyiciler bir reklamı görüntülemeyi seçtiklerinde süre sınırlamasıyla karşılaşmıyor: İçerik ilgi çekici olduğu sürece tüketiciler izlemekten memnun.

2. Etkinliklerin öncesini ve sonrasını belirleyin

Kasklı ya da kasksız, eller işin içine katılarak ya da katılmadan, yuvarlak ya da iki ucu sivri yumurta biçimindeki topla oynanan güzel oyunun tutkunları 2014 yılında YouTube'a akın etti. Ancak şimdi, izleyicilerin en sevdikleri etkinliklerin deneyimini daha geniş ölçekte paylaşmak için YouTube'a yönelmesiyle, markalar bu kullanıcıların dikkatini çekmek için daha da büyük bir hareket alanına sahip oluyor. Futbol severler, Ads Rewind videosunda yer alan 10 Super Bowl ve FIFA Dünya Kupası reklamını izlemeye 14 milyon saat gibi inanılmaz bir süre harcadı. Bu sürenin %75'i, Super Bowl'un oynandığı gün veya FIFA Dünya Kupası'nın düzenlendiği aydan önce ya da sonra kazanıldı. Markanızın etkinliği ister Dünya Kupası isterse bir World of Warcraft buluşması olsun, etkinlik merkezli içerikle topluluğun dikkatini çekmeyi düşünün.

3. Başarılı öykülerin devamını getirin

Markalar YouTube'daki mevcut bir öykünün devamını getirdiğinde, söz konusu markayı beğenen kullanıcılar, tanıdıkları ve kendilerini yakın hissettikleri konu ya da karakterlerin peşine takılıyor. Örneğin Evian, 2013 yılına ait "Baby & Me" öyküsüne 2014 yılında "The Amazing Baby & Me" videosuyla devam etti. Öykünün devamı niteliğindeki video yayınlandığında, markanın ilk "Baby & Me" videosunun izlenme sayısı haftadan haftaya 4 kat arttı. 2015 yılında markalı içeriğinizi yeniden keşfetmek yerine, markanızın 2014 yılında başlattığınız iletişimi nasıl sürdüreceğini düşünmenizi öneriyoruz.

4. Kültürel sohbeti şekillendirin

Save the Children'ın "Most Shocking Second a Day" ve Always'in "#LikeAGirl" videoları, 2014 yılında izleyicileri sosyal normlar üzerine yeniden düşünmeye sevk etti ve önemli iletişim kanallarının fitilini ateşledi. Kişisel tutkularının bu reklamlara yansıtıldığını gören kullanıcılar söz konusu videoları paylaştılar: Always, 30 gün içinde yalnızca YouTube'da 300.000'den fazla beğenme, paylaşım ve yoruma ulaşarak görüntüleme sayısını ilk ayda yaklaşık 60 milyona çıkardı. Save the Children ise sadece ilk beş gün içinde 21 milyon görüntüleme elde etti.

5. İçerik oluşturucuların sahip olduğu know-how'dan yararlanın

BuzzFeed, iyi bir kedi videosunu görür görmez anlıyor. Purina Friskies ise iyi bir kedili video kreatif iş ortağına sahip. BuzzFeed, birçok YouTube içerik oluşturucusu gibi, hedef kitlesinin izleyip paylaşmayı seçeceği videolar hazırlama konusunda uzman. Friskies ile BuzzFeed 2014 yılında bir araya gelerek "Dear Kitten" (Sevgili Kedicik) başlıklı bir marka kedi videosu oluşturdular. Yayınlanmasının üzerinden altı ay geçmiş olmasına rağmen "Dear Kitten", BuzzFeed'in kanalında hâlâ en çok izlenen video konumunda ve %98'lik beğenilme oranıyla dikkat çekiyor.

Kitle seçiminin gücü reklamcılığı yeniden şekillendiriyor. Marka öyküleri her zaman olduğundan daha fazla çağrışıma yol açıyor, daha iyi bir zamanlamayla sunuluyor ve şaşırtıcı bir biçimde daha uzun. Başarılı video reklamların, tek videoluk anlatımlardan dizi şeklinde sunulan öykülere evrildiğine tanık oluyoruz. Markalar ise kullanıcıların izlemeyi seçecekleri içerikler hazırlamak için YouTube içerik oluşturucuları gibi yeni iş ortaklarıyla çalışıyor. Marka reklamverenlerinin 2015 yılındaki faaliyetlerini seçim ekseninde yürütmeyi nasıl sürdüreceklerini görmek için sabırsızlanıyoruz.