Ekip, iyileştirilmiş bir mobil siteyle birlikte Google AdWords'ü daha akıllıca kullanarak akıllı telefon trafiğini ve dönüşümleri artırmak istedi. En etkili trafiği çekmek için günün önemli zamanlarında mobil teklif ayarlamalarının kullanılması planlandı.

George, Asda süper market zincirinin tüketicilere kaliteli modayı uygun fiyatlarla sunan kıyafet markasıdır. George'un tüm ziyaretçilerinin %53'ü masaüstü harici cihazlardan geldiğinden, marka ve birlikte çalıştığı ajanslar Carat ile iProspect, temel olarak mobil tüketicilere hizmet vermeye odaklandı.

Asda'nın Dijital Performans ve Analiz Yöneticisi Richard Barham şunları söylüyor: "Kısa bir süre önce George'un mobil sitesini yeniden tasarlayarak müşterilere gezinme öğelerinin daha net olduğu, resimlerin ve ödeme sürecinin iyileştirildiği daha iyi bir alışveriş deneyimi sunduk. Mobil ortamı, George'a ilişkin çevrimiçi stratejimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Tüketicilerimizin mobil cihazlarda son derece etkin olduğunun ve cihazlarını ürünlere göz atmak, sosyal medyada etkileşim kurmak veya alışveriş yapmak için kullandığının farkındayız."

Akıllı telefon kullanıcılarına akıllı pazarlama

Ekip, iyileştirilmiş bir mobil siteyle birlikte Google AdWords'ü daha akıllıca kullanarak akıllı telefon trafiğini ve dönüşümleri artırmak istedi. En etkili trafiği çekmek için günün önemli zamanlarında mobil teklif ayarlamalarının kullanılması planlandı. Richard şunları söylüyor: "Gerekli teklif ayarlamalarını uygulamak basit bir işlemdi. Geçmiş verileri anlamak için başlangıçta biraz çalışmamız gerekti ve bu da teklif artışlarını hangi zamanlarda test etmenin iyi olacağını belirlememize olanak tanıdı. Bu zamanları belirledikten sonra, kurum içinde geliştirilen bazı özel komut dosyalarından yararlandık. Böylece, mobil teklif ayarlamalarımızı önemli zamanlarda değiştirebildik."

Yeni yaklaşım, tıklama ve dönüşüm elde edilmesini sağlıyor

Mobil cihazlar için teklif değiştiriciler kullanılarak mobil tıklamalarda ve dönüşümlerde net bir artış elde edildi. Sonuç olarak, etkinlikle birlikte hesabın tarihinde ilk kez, mobil cihazlardan yapılan satışlar masaüstü cihazlardan yapılanları aştı ve test döneminde dönüşümlerin %58'i, tıklamaların da %52'si mobil cihazlardan yapıldı. Bu arada, satış başına maliyet mobil cihazlarda masaüstüne kıyasla %46 daha düşüktü.

Uygun teklif ayarlaması ve iyi optimize edilmiş bir siteyle doğru zamanda gerçekleştirilen mobil etkinlik, George gibi perakendeciler için oldukça önemli bir rol oynayabilir.

Richard şunları söylüyor: "Kullanılan teklif ayarlamalarına göre hem masaüstü hem de mobil dönüşümlerde artış olması gerçekten ilginçti. Mobil cihazlarda bir artış olmasını bekliyorduk, ancak bunun söz konusu dönemde masaüstü performansını aşacağını tahmin etmemiştik."

George, elde ettiği bu sonuçlarla birlikte gelecek için kazanan formülü bulmuş gibi görünüyor. Richard şöyle diyor: "Artık, dönüşüm gerçekleştirme olasılığının daha yüksek olduğu önemli zamanlarda tıklama başına ödeme yöntemini kullanarak mobil trafiği hedefleyebiliyoruz. Bu, siteye doğru zamanlarda doğru cihazlardan gelen trafiği çekmemize olanak tanıyor. Bu düzeyde stratejik düşünebilmemiz, kullanıcıların George'u ziyaret edip alışveriş yapmasını sağlamak için tıklama başına ödeme bütçemizi en iyi nasıl kullanacağımız konusunda daha dikkatli bir yaklaşım benimseyebileceğimiz anlamına geliyor."