Baines & Ernst mobil cihaz kullanımının artmakta olduğunu fark edince, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site geliştirdi. Ancak, iki sitedeki içerikle birden ilgilenmek zorluklar çıkardığından, şirket tüm cihazlara ve tüm ekran boyutlarına yönelik tek bir site oluşturmak için duyarlı web tasarımını (DWT) kullandı. Sonrasında, mobil cihazlarda ziyaret başına sayfa sayısı %11, ortalama ziyaret süresi %30 arttı ve hemen çıkma oranında %8'lik düşüş görüldü, mobil dönüşümler ise %51 oranında etkileyici bir artış gösterdi.

1996'da kurulan Baines & Ernst kredi çözümleri konusunda İngiltere'de liderdir. Birçok tüketicinin finansal çözümlerle ilgili ayrıntılı bilgisi olmadığından, şirketin İnternet'teki faaliyetleri büyük oranda kullanıcıların ürünlerini anlamalarına yardımcı olmaya yöneliktir. Bir kullanıcı bilgi edinmek için şirketle iletişim kurduğunda bu bir dönüşüm olarak ölçülüyor.

Hazırlanma ve işe koyulma

Baines & Ernst mobil cihaz kullanımının hem geniş çapta yayılan bir trend olarak hem de özellikle kendi faaliyet alanında artmakta olduğunu fark etti. Google Analytics raporlarında, şirketin web sitesine akıllı telefonlarıyla erişen kullanıcı sayısının gittikçe arttığının ortaya çıkmasıyla, 2011'nin sonlarında mobil cihazlara özel Arama Ağı reklamları yayınlama kararı alındı. Böylece, potansiyel müşterilerin ihtiyaç duydukları bilgiyi hemen edinmesine yardımcı olmak için hem site bağlantıları ve hem de "tıkla ve ara" işlevi devreye girdi. Bunun olumlu sonuçları Baines & Ernst'ü mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site geliştirilmesi amacıyla yatırım yapmaya yöneltti ve bu site 2012'nin ikinci yarısında kullanıma sunuldu.

Asıl üzerinde durduğumuz nokta, tüm cihazlarda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmak, böylece potansiyel müşterilerimizin tüm ekranlarda doğru bilgiyi bulabilmesini sağlamaktı.

Bu ek site, sayıları gittikçe artan mobil cihaz kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmaya yardımcı olsa da Baines & Ernst bu yaklaşımın daha da geliştirilebileceğini düşünüyordu. “Şirketin Reklamcılık Direktörü Shaz Sulaman, “İçeriğimizi mümkün olduğu kadar yeni, alakalı ve dengeli durumda tutmaya çalıştığımız için sürekli güncelliyoruz,” diyor. “Bu nedenle, güncellenecek iki site olması verimli değildi.”

Aynı dönemde, Baines & Ernst hem anketleri hem de odak gruplarını kullanarak kapsamlı bir müşteri araştırması da gerçekleştirdi. Buradan aldığı geri bildirim, şirkete mesajlarını kullanıcıların belirttikleri ihtiyaçlara göre uyarlama fırsatı sağladı. Finansal çözümler genellikle oldukça karmaşık ürünler olduğu için, aşılması gereken zorluk, ziyaretçileri başlangıçta çok fazla bilgiyle bunaltmadan tüm cihazlarda en uygun düzeyde ayrıntı sunmaktı.

Duyarlı Web Tasarımını Benimseme

Daha başka testler de yapan Baines & Ernst hedeflerini karşılayacak tek bir çözüm saptadı. “Asıl üzerinde durduğumuz nokta, tüm cihazlarda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmak, böylece potansiyel müşterilerimizin tüm ekranlarda doğru bilgiyi bulabilmesini sağlamaktı,” açıklaması Baines & Ernst’in Dijital Pazarlama Müdürü Imran Khan'dan geliyor. Sonuçta, Imran ve ekibi, duyarlı web tasarımının (DWT) en iyi uygulamalarını kullanarak tümüyle yeni bir site oluşturma sürecini başlattı. Imran'a göre, sonuç “bilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlar dahil olmak üzere tüm cihazlara hizmet veren tek bir platform,” idi. Geliştirme aşaması iki ay sürdü. Imran, “Teknik açıdan hiçbir sorun yaşamadık,” diyor.

DWT kullanmak Baines & Ernst'e, birden çok web sitesi oluşturmadan, site deneyimini farklı ekran boyutları için optimize etme olanağı tanıdı. Yeni DWT özellikli site; esnek şablonlar, CSS medya sorguları ve JavaScript etkinlikleri yoluyla kullanıcının ekran boyutuna ve yönlendirmesine uygun ayarlamalar yapıyor ve ardından resimleri, düzenleri ve içeriğin görünürlüğünü buna göre ayarlıyor. Ayrıca, sürükleme veya parmakla hızlıca kaydırma gibi yeni cihaz özelliklerinden ve dokunmatik cihazların tanıdığı diğer hareketlerden de yararlanıyor. Tüm bunlar tek bir HTML içeriği veri havuzuna katmanlı şekilde yerleştirilebiliyor ve bu nedenle, tek bir içerik dosyası bulundurmak yeterli oluyor ve bu dosya tüm cihazlarda kullanılabiliyor.

Hep daha iyiye

Konuyu rakamlarla açıklarsak, eski siteler DWT özellikli yeni siteyle karşılaştırıldığında hem kullanıcı deneyimi hem de performans açısından belirgin kazançlar sağlandığı görülüyor. Mobil cihazlarda, ziyaret başına sayfa sayısı %11, mobil cihazlarla yapılan ortalama ziyaret süresi %30 arttı ve hemen çıkma oranında %8'lik düşüş sağlandı. Sitenin lansmanından beri yürütülen niteliksel araştırma, kullanım kolaylığı ve müşteri deneyiminde de iyileşmeler olduğunu ortaya koydu. Ancak en etkileyicisi, Baines & Ernst'ün DWT özellikli siteyi yayınlamaya başlamasından bu yana mobil dönüşümlerin %51 artması oldu.