evian®, dünya çapında marka bilinirliğini artırmak için 76 saniyelik bir YouTube videosu olan Baby&Me'yi yayınladı ve iki günde 20 milyon kez izlenerek rekor kırdı. Sahne arkasına geçin ve evian® Bebekleri ile YouTube TrueView'un yalnızca iki ayda 100 milyon görüntülemeye nasıl ulaştığını, Cannes'da dört ödülü nasıl kazandığını ve tahmin edilemeyecek katılım oranlarıyla dünya çapında bir marka fenomenini nasıl başlattığını öğrenin.

Dünyaca ünlü su markasının en son "evian® Bebekleri" videosu

Baby&Me YouTube'da büyük bir başarı elde etti.

evian® markasının "Live Young" (Genç Yaşa) mesajından ilham alan Baby&Me videosunda, markanın genlerine sadık kalmaya ve şirketin önceki iki YouTube hit'i ile elde edilen başarıyı artırmaya odaklanıldı. Kampanyanın hedefi, tüm dünyada marka bilinirliğini ve satışları artırmaktı. Kampanya tüm beklentileri aştı.

Dünya çapında markaya duyulan sevgi kendini hemen belli etmeye başladı: Baby&Me videosunu yalnızca iki gün içinde yirmi milyon kişi izledi. Video, sadece 10 haftada farklı platformlarda 100 milyondan fazla görüntüleme aldı. Bu sayı, ilk "Roller Babies" videosunun 2009'un tamamında elde ettiği görüntülemelerin sayısıyla aynıydı. evian®, görüntülemelerin yanı sıra olağanüstü bir PR varlığı gösterdi ve ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya dahil olmak üzere en iyi pazarlarında pazar payını önemli ölçüde artırdı.

evian® ve YouTube arasındaki aşk ilişkisi nasıl başladı ve bunu devam ettiren ne?

2009'a dönelim

evian®, 2009'da bir zorlukla karşı karşıyaydı. Şirket, gerçekten global olacak ilk kampanyasını 143 ülkede yayınlayarak dünya çapında bir kitleyle etkileşime geçmek istiyordu. Ancak, televizyonu yalnızca birkaç ülkede kullanabilecek kadar bütçeleri vardı.

Çözüm YouTube'du. 30 saniyelik reklamlara dayanan TV odaklı modelden uzaklaşan evian®, "Roller Babies" kampanyasını özellikle YouTube için tasarladı. Bunu yaparak dijital ortamın en iyi özelliklerinden, yani global erişim, hassas hedefleme ve yaratıcı özgürlükten yararlandı. evian®, ilk videosunun bir YouTube hiti olmasından bu yana, yalnızca izleyicilerden çok daha fazlası olan kullanıcılarla etkileşime geçme konusunda tekrar tekrar başarı elde etti. Şirket, izledikleriyle etkileşime geçen, içeriği paylaşan ve parodisini yapan hayranlar kazandı. Marka bu sayede, kitleyle arasındaki ilişkiyi derinleştirebildi.

YouTube'un güzel tarafı, ortaya çıkan etkileşimin zorlama bir mesajla hiçbir alakasının olmaması. TrueView'un İnternet'te reklam vermenin muhtemelen en iyi yolu olmasının nedeni bu.

Ancak bu, evian® markasının, YouTube kullanıcılarının aktif bir şekilde etkileşime geçmek isteyeceği videolar oluşturmaya devam etmesini de gerektiriyor. Danone'deki Global evian® Marka Direktörü Laurent Houel'in belirttiği gibi, “Bu reklam değil, eğlence".

Neyse ki YouTube, evian® markasının, geleneksel TV reklamlarını aşan bir şekilde öyküler anlatmasına ve kitle etkileşimini teşvik etmesine olanak tanıyan yeni ve heyecan verici bir yaratıcılık platformu sunuyor. Bu tam olarak evian® markasının büyük bir başarıyla yaptığı şey ve TrueView özelliği, bu başarı öyküsünde büyük bir rol oynadı.

TrueView, YouTube kullanıcılarının seçim yapmasına olanak tanır

TrueView ile, kullanıcılar yalnızca ilgi çekici buldukları reklamları izleme seçeneğine sahiptir. Dolayısıyla evian® reklamları, mesajlarını duymaya zaten hazır olan kullanıcılara ulaşır. Ayrıca YouTube Analytics, evian® markasının reklam performansını izleyip optimize etmesine olanak tanıdı. Merkezi şekilde yönetilen tek bir global video, evian® markasının tetikte kalmasına ve hassas ayarlamalar ile gerçek zamanlı değişiklikler yapmasına olanak tanıdı. evian®, gerektiği yerlerde gösterimleri hızlandırarak ek organik görüntülemeleri tetikleyebildi.

Danone Waters'ın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı (CMO) ve Danone'de Dijital Ortam Sorumlusu olan Michael Aidan şöyle diyor: "YouTube'un güzel tarafı, ortaya çıkan etkileşimin zorlama bir mesajla hiçbir alakasının olmaması. İzlemek için videoları tıklıyorum, çünkü istiyorum. Videoları beğendiğim için paylaşıyorum. Artık izinli pazarlama çağındayız. YouTube, herkese harika içerik sunmamıza ve kullanıcıların bu içeriği izleyip izlememeye karar vermelerini sağlamamıza olanak tanıyor. TrueView'un İnternet'te reklam vermenin muhtemelen en iyi yolu olmasının nedeni bu."

Aşkı paylaşmak

Eğlenceli dans, akılda kalıcı müzik ve muhteşem özel efektler Baby&Me'nin inanılmaz popülaritesine katkıda bulundu ve video ile güçlü bir duygusal etkileşime girilmesini sağladı. Yayınlandığı ilk günden bu yana, 334 taklit versiyonu ortaya çıktı ve 6,9 milyonu aşkın izleyici videoyu sosyal ağlarda paylaştı. Aidan için kampanyanın gerçek başarısı bu: "Yalnızca harika bir içerik sunmanın bir adım ötesine geçmek. İnsanların içeriği sahiplenme ve kendi algılarını ekleme kapasitesi. Yani, başarı sağlayan yalnızca Baby&Me gibi bir videonun aldığı milyonlarca doğrudan görüntüleme değil. Başarı, insanların müziği veya görüntüleri değiştirdiği ve başka şeyler eklediği durumlara da bağlı." Baby&Me çıtayı yükseltti, ancak yeni videolar gelmeye devam edecek. evian® bebeklerinin neler yapacağını görmek için burayı izleyin!