Garenta, Türkiye'nin en köklü otomotiv şirketlerinden biri olan Çelik Motor bünyesinde faaliyet gösteren bir otomobil kiralama şirketidir. Dijital platformu süreçlerinin odak noktası haline getiren Garenta, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla onlara online kanallar üzerinden kısa ve uzun süreli araç kiralama hizmetleri sunuyor. Uzun süreli araç kiralama hizmetleri GarentaPRO, günlük kiralama hizmetleri ise 19 GarentaDAY şubesiyle sağlanıyor.

GarentaDAY, yüksek düzeydeki mobil trafik nedeniyle mobil optimizasyonlara öncelik verdi. Bu doğrultuda, mobil teklif ayarlamaları yapmak ve mobile özel reklam metinleriyle uzantılar kullanmak gerekiyordu. GarentaDAY'in mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi olmadığından, ekip, mobil kullanıcıları potansiyel müşterilere dönüştürmek için telefon aramalarını teşvik etmenin önemli olduğunu biliyordu. Mümkün olan yerlerde, telefon aramalarıyla gelen potansiyel müşterileri artırmak için tüm Arama Ağı kampanyalarına telefon uzantıları eklediler. Ayrıca yaya trafiğini şubelere yönlendirmek için yer uzantılarıyla Google Benim İşletmem bilgilerini birleştirdiler.

Dönüşüm gerçekleştirmeden GarentaDAY web sitesini ziyaret eden tüketicilerin ilgisini çekmek için ayrıntılı bir yeniden pazarlama stratejisiyle daha önce siteyi ziyaret edenlere özel indirimlerin tanıtımı yapıldı. GarentaDAY, konum ve genel anahtar kelimeleri temel alan Arama Ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listelerini (ARYPL) kullanarak özel kampanyalar geliştirdi.

İşletmemizin temel metriği online ve offline YG. Ana pazarlama kanalımız ise bize ihtiyaç duyduğumuz geliri, kaliteli trafiği ve müşterilerin mağazaya gelmesini sağlayan Google AdWords.

Selvi Ece Şenol – Dijital Pazarlama ve E-ticaret Sorumlusu, Garenta

Doğru AdWords stratejisi ve sürekli optimizasyonla online geliri yaklaşık %30 artırmayı başardık. Google AdWords, GarentaDAY için ana trafik ve gelir kaynağı haline geldi.

Seren Güzel, Arama Motoru Pazarlamacılığı Uzmanı, Kubix Digital

Bu stratejiler, tüm dijital trafiğinin yarısından fazlası Google'daki tıklama başına maliyet reklamlarından gelen GarentaDAY için kesinlikle işe yaradı. Yer uzantıları sayesinde şube ziyaretleri neredeyse iki katına çıktı. Ayrıca, telefon uzantıları üzerinden cep telefonuyla yapılan aramaların, telefon aramalarıyla potansiyel müşteri sağlamada büyük bir katkısı oldu. Tıkla ve ara uzantıları için %4 tıklama oranı, önceki kampanyalarda elde edilen oranı aştı.

Bu sırada, yeniden pazarlama önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Toplam gelirinin %30'u yeniden pazarlama kampanyalarından gelen markanın Arama Ağı kampanyası tek başına daha fazla gelir sağlamayı başardı. Doğru mesaj ve özel teklifle doğru kitleyi hedeflemek için ARYPL'yi kullanmak, diğer Arama Ağı kampanyalarından çok daha yüksek bir online gelir sağladı.