Dağ yürüyüşü, doğa yürüyüşü, seyahat, kamp ve tırmanış için 10.000 civarında ürün sunan ve internet üzerinden perakende satış yapan Outdoortrends.de'nin en önemli mağazası, Almanya'nın güneyinde, İsviçre ve Avusturya sınırı yakınlarında bulunuyor. Küçük bir işletme olduğu için ihracat stratejisi açısından eksiklikleri olan şirket, yeni bir ihracat pazarında büyüme fırsatı yakaladı: İsviçre.

“Ürün çeşitliliği açısından kapsamlı seçenekler sunmayı hedefliyoruz.” sözleriyle planlarını dile getiren şirketin CEO'su Torsten Kossmann şöyle devam etti: “Diğer ülkelerden bu ürünlere talep varsa siparişleri memnuniyetle üstleniyoruz. Ancak hem internetten hem de mağazamızdan alışveriş yapan İsviçreli müşterilerimize, Almanya'dan sipariş ettikleri ürünün fiyatını kaç İsviçre frangı olarak ödeyeceklerini göstermenin bir yolunu bulmamız gerekiyordu.”

Outdoortrends.de, Alışverişte Para Birimi Dönüştürme özelliği sayesinde İsviçreli müşterilerine fiyatları İsviçre frangı olarak gösterme imkânı buldu. Daha önce sistem kısıtlamaları nedeniyle satın almaları Euro cinsinden faturalayamayan şirket artık bunu da yapabiliyor. Ekip, İsviçre fiyatlarını içeren özet akışını sunmanın yanı sıra ürün listelemelerinde vergi sonrası fiyatların gösterildiğini açıklayan sorumluluk reddi beyanını eklemenin de hızlı ve kolay bir işlem olduğunu ifade ediyor. Yalnızca mevcut Alman kampanyasının yeni kampanyaya kopyalanmak üzere ayarlanması gibi basit bir adımla da süreç tamamlanmış oluyor.

Alışverişte Para Birimi Dönüştürme özelliğini kullanmaya başlamak akıllıca ve stratejik bir karardı. Web sitesi trafiğini artırmamızı ve daha fazla kâr etmemizi sağladı. Harika sonuçlar aldık.

Torsten Kossmann, CEO, Outdoortrends

İsviçre'de uygulamaya konan strateji kısa sürede başarıya ulaştı. Dönüşüm sayısı iki katının üzerine çıkarken, yatırım getirisinde %20'den fazla ve ortalama sepet değerinde de %35 artış elde edildi. Hatta bu uygulama, İsviçre sınırının yakınındaki mağazaya gelen ziyaretçi sayısının da artmasını sağlıyor.

Şirket, gelecekte de ihracat stratejisini genişletme üzerine odaklanmayı ve Google Alışveriş ile yeni ihracat kanalları keşfetmeyi planlıyor.

Outdoortrends, İsviçre'ye ürün ihraç ederken Alışverişte Para Birimi Dönüştürme özelliğini kullanıyor