LOVEThESIGN, İtalyan tarzı mobilyalar ve ev eşyaları konusunda uzmanlaşmış, her ikisi için de zengin yelpaze sunarak haftalık fırsat satışları gerçekleştiren ve İnternet üzerinde ticari faaliyet gösteren yenilikçi bir ev tasarımı şirketidir. Şirketin 1200 tasarımcı markasıyla ortaklığı vardır ve kataloğunda 20.000 ürün sunmaktadır.

CEO Vincenzo Cannata, "LOVEThESIGN, müşterilerimizi satın almaya götüren yolda her zaman mobil cihazların önemine inandı. Bir yandan sunduğumuz ürünleri geliştirirken, diğer yandan içeriğimizi mobil kullanım deneyimine uyarladık" diyor. İşletmenin pazarlama bütçesinin %99'unu dijital platforma ayıran LOVEThESIGN, daha bilinçli yatırım kararları alabilmek adına çapraz cihaz kullanıcılarının değerini anlamak istedi.

Google Analytics verileri sayesinde site ziyaretlerinin %36'sının mobil cihazlardan geldiğini gördüler. LOVEThESIGN, mobil cihazların müşterilerin alışveriş yolculuğunda oynadığı rol hakkında küçük detayları anlamak için tüm cihazlardaki oturum gruplarının analizinin yapılmasını sağlayan ve Evrensel bir Analytics özelliği olan User ID'den yararlandı.

LOVEThESIGN CEO'su Vincenzo Cannata, "Google Analytics sayesinde, mobil cihazların gelirimize sağladığı gerçek etkiyi artık ölçebiliyor ve çapraz cihaz müşterilerimizin davranışlarını analiz edebiliyoruz. Geçtiğimiz ay, mobil cihazlara yönelik harcamalarımızı %50 artırdık ve dönüşümlerde %65 artış elde ettik.

LOVEThESIGN; benzersiz, değişmeyen ve kimlik bilgisi olarak görülmeyen bir Kimlik dizesinin kullanıcıyı temsil ettiği User ID özelliğini kullanarak, oturumların %17'sinin farklı cihazlardaki benzersiz ziyaretçiler tarafından açıldığını tespit etti. Analizler, dönüşüm sağlama ve satın alma olasılığı daha yüksek kullanıcı grubunun yalnızca işlemlerini akıllı telefonlardan yapan %38'den oluşmadığını, çapraz cihaz kullanıcılarının da bu grubun kapsamında olduğunu gösterdi. Örneğin, beş defadan fazla üç farklı cihaz kullanan müşteriler tek bir cihaz kullananlara oranla daha yüksek dönüşüm sağlama olasılığına sahipti ve sağladıkları ortalama sipariş değeri %270'ten fazlaydı.

Dönüşümlerin cihazlar arasında bu şekilde yeniden ilişkilendirilmesi, mobil cihaz katkısında %85 oranında daha yüksek bir yeniden değerlendirme elde edilmesini ve önceki ilişkilendirme modellerine oranla %102'ye varan oranda gelir artışı sağladı.

LOVEThESIGN, müşterilerin satın alma yolunda mobil cihaz kullanımının önemine inanarak, mobil deneyime uyarlanan optimize edilmiş ürünler, içerikler ve reklamlar oluşturdu.

Vincenzo, "Satın almaya giden yolları anlamada daha fazla müşteri odaklı olmak istiyorsanız, Google Analytics'te User ID'yi kullanmanızı kesinlikle öneririm" diyor. "Müşterilerimiz ürünlerimizi keşfetmek için mobil cihazlarını kullanıyor, dönüşüm sağlarken ise diğer cihazları tercih ediyor". Bu değerli ziyaretçilerin daha karmaşık alışveriş yolculukları gerçekleştirme olasılığı daha yüksek olduğundan, ziyaretler ve cihazlar genelinde akıcı bir deneyim oluşturmak LOVEThESIGN'ın ilerleme kaydettiği temel önceliklerden biri haline geldi.

Mobil kullanıcı deneyiminde yapılan iyileştirmeler halen devam ederken, haftalık mobil reklamlar ise marka farkındalığını ve ürün görünürlüğünü artırmak amacıyla farklı medya kanallarına göre planlanıyor. LOVEThESIGN, pazarlama stratejisine faydasını çoktan gördüğü bir yaklaşım kazandıran Google'ın mobil reklamlarına artık daha çok önem veriyor. Bunun en büyük göstergesi de, şirketin bir aylık süreçte mobil pazarlama harcamalarını %50 civarında artırarak %65 dönüşüm artışı sağlamış olması.