Müşteriler, güçlü bir e-ticaret yapısı sayesinde dijital kanallardan da alışveriş yapabiliyor. Kullanıcı deneyimi ekibi, sunulan dijital hizmeti sürekli iyileştirmek için "dinle, harekete geç, öğren" metodolojisiyle çalışıyor.

Analytics araçları, ekibin kullanıcıları dinlemesine, sorunları anlamasına ve hipotez üretmesine olanak tanıyor. Daha sonra ekip, hipotezlere göre hareket ediyor ve deneyimleri iyileştirmek için denemeler gerçekleştiriyor. Son olarak, dijital temas noktalarında sıra dışı deneyimler sunduğundan emin olmak için yaptığı her şeyin etki düzeyini ölçerek öğreniyor.

Matalan, uygulayabileceği potansiyel olarak en alakalı ve etkili iyileştirmeleri belirlemek için kendi kapsamlı araştırma ve analizlerinden yararlanmanın yanı sıra Google kullanıcı deneyimi ekibiyle iş ortaklığı yaptı. Ardından, hipotezlerini doğrulamak için titiz bir şekilde A/B testi uyguladı. Matalan'ın hedefi, kullanıcıların doğru ürünü kolayca bulup kapsamlı ve geniş ürün yelpazesinde sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için gezinme kolaylığını artırmaktı.


Görünür arama çubuğu

Ekibin ilk önerisi, arama etkileşimini iyileştirmek ve mobil cihazlardaki dönüşümleri artırmak için arama çubuğunu görünür hale getirmekti. Arama çubuğunu görünür hale getirmenin, kullanıcıların istediği ürünü bulmasını ve amacını belirtmesini kolaylaştıracağı, bunun sonucunda mobil cihazlarda daha fazla sayıda arama ve daha yüksek bir genel dönüşüm oranı elde edileceği hipotezini ürettiler. Gerçekleştirilen bir A/B testinin sonucuna göre, mobil cihazlardaki aramalarda %32 ve tabletlerdeki aramalarda %51 artış görüldü.


Alt gezinme çubuğu

Ardından, ekip, mobil sayfaların alt kısmına yerleştirilen uygulama benzeri bir gezinme çubuğunun etkileşimi artırıp artırmayacağını test etti. Tek elle gezinirken ve ekranla etkileşim kurmak için başparmak kullanılırken bu konuma daha kolay ulaşılabileceği hipotezini ürettiler.

Yapılan bir A/B testinin sonucu şaşırtıcıydı: Kullanıcılar aslında gezinme çubuğunun geleneksel konumunu uygulama benzeri yaklaşıma tercih ediyordu. Tek istisna olarak, alışveriş sepeti simgesiyle etkileşim gerçekten alt kısımdaki konumda artıyordu.


Ziyaretçi çeken gezinme arayüzü

Matalan, öğrendiklerinden yola çıkarak gezinmeyi iyileştirme yöntemlerini test etmeye devam etti. Bir sonraki testte, gezinme arayüzünü tekrar ekranın üst kısmına aldı ancak menü, arama ve alışveriş sepeti öğelerini belirgin şekilde yükseltti. Bu örnekte, kullanıcılar ekranı ne kadar kaydırmış ve sayfanın neresinde olursa olsun, gezinme arayüzüne her zaman erişebildi. Bunun sonucunda, gezinme arayüzüyle %10 daha fazla etkileşim ve %5 daha fazla ödeme başlangıcı ile birlikte toplam etkileşimde artış elde edildi.

Ölçmediğiniz bir şeyi iyileştiremezsiniz

Karl Rowlands, Kullanıcı Deneyimi Müdürü, Matalan

Sonuçlar

Matalan, test yaparak ve ardından ekranın üst kısmında sabit bir gezinme arayüzü uygulayarak, daha belirgin bir arama çubuğu sunarak ve ödemeye yönlendiren harekete geçirici mesajı daha açıklayıcı hale getirerek dönüşüm oranında geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında %49 artış elde etti.

"Şu anda herkesin deneme yapmak ve öğrenmek istediği bir aşamadayız. Artık sadece görüşlerden yola çıkarak karar vermeyeceğiz. Tamamen kullanıcı deneyimine dayalı bir işletme olma yolunda hızla ilerliyoruz", diyor Matalan Kullanıcı Deneyimi Müdürü Karl Rowlands. "Yaptığımız her şeyde müşteriye odaklanıyoruz, ihtiyaçlarını dinliyoruz ve deneme yapıp öğrenebileceğimiz güçlü bir hipotez üretirken temel alınacak sorunlu noktaları belirliyoruz. Böylece, müşterilerimizin ne istediği ve istediklerini onlara nasıl sunabileceğimiz konusunda veriye dayalı kararlar verebiliyoruz."

İyileştirilen kullanıcı deneyimi, kârlılığın artmasını sağladı. Böylece, Matalan ekibinin görevine devam etmesi için daha fazla kaynak sağlanmış oldu. Bundan böyle, Matalan, kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek diğer fırsatları keşfetmek için Google ile iş ortaklığı yapmaya devam etmeyi planlıyor.