Nissan Kanada, yeni otomobil modellerinin bilinirliğini artırmak ve tüketicileriyle etkileşimde bulunmak için daha kişisel bir yol bulmak istediğinde çeşitli Google çözümlerine başvurdu. Bu ileri görüşlü marka, alışıldık satış baskısı olmadan yeni müşteriler çekmek için YouTube'da Sanal Galeri kanalını faaliyete soktu. Şirket ayrıca Rogue, Versa Note ve Micra otomobilleri için Etkileşim Reklamları kampanyaları oluşturdu, bunu Google Görüntülü Reklam Ağı'nda YouTube Masthead kampanyaları takip etti. TrueView reklamları da YouTube videolarını kullanarak ilgi uyandırdı. Yenilenmiş dijital stratejisiyle Nissan'ın etkileşim oranları %120 arttı.

Stil sahibi, ekonomik ve yakıt tasarruflu modeller sunan Nissan Kanada, yenilikçi bir otomobil şirketi olmanın gururunu yaşıyor. Yenilikçiliği sayesinde dijital pazarlama faaliyetlerinde ve model lansmanlarında da farklılık oluşturuyor. Nissan, YouTube Masthead ve TrueView reklamlarının yanı sıra Google'ın Etkileşim Reklamlarının kapsamlı ve yenilikçi kullanımı sayesinde kendisini ileri görüşlü bir üretici olarak konumlandırmaya devam ediyor.

Markayla kişisel bağlantılar

Nissan'ın dijital reklamcılık ajanslarından biri olan RBWA\Toronto'nun Nissan marka direktörü Rimi Singh, başından itibaren Nissan Kanada'nın dijital stratejisinin amacının "tüketicilerin Nissan markasıyla daha kişisel olarak etkileşimde bulunmasını sağlamak" olduğunu söylüyor. "Bu yüzden, araçların kendi adına konuşabileceği çevrim içi bir yer olan Nissan Sanal Galerisi'ni faaliyete soktuk."

2011'de Nissan'ın YouTube kanalında kullanıma sunulan galerisinde, tüketicilerin satış baskısı olmadan yeni otomobil modelleriyle etkileşimde bulunması için yüzlerce yönlendirmeli video yayınlandı. Galeri, Nissan'ın basılı reklamlarına ekstra güç sağlamak için, artırılmış gerçeklikle mobil cihazlarda da kullanıma sunuldu. Sanal Galeri'yle elde ettiği başarının ardından Nissan, Etkileşim Reklamlarının ilk kullanıcılarından biri oldu.

2013'te üç Etkileşim Reklamları kampanyasından ilkini yayına soktu. Versa Note'la başlangıcı yapan Nissan, daha sonra Rogue ve Micra modellerine yönelik kampanyaları da başlattı.

"Daha büyük bir hikaye oluşturun"

Nissan Kanada'nın pazarlama iletişiminden sorumlu kıdemli yöneticisi Mary McNeill şunları söyledi: "Nissan'ın ulaşmayı amaçladığı demografik gruplar, çekirdek modellerimizin birçoğunda oldukça tutarlı, özel olarak belirtmek gerekirse 34-54 yaş grubu. Tüketicilerin, ürününüzle etkileşimde bulunmasını sağlamak için Google Etkileşim Reklamları gibi yenilikçi bir araca sahip olmaktan daha iyi bir şey yok."

Singh ise bu konuda şunları söyledi: "Nissan'ın Etkileşim Reklamları kampanyalarının her birinin amacı, modellerinden biri için genel bilinirliği artırmak, ardından bu etkileşimi gerçekten motive etmek için içerikten yararlanarak dijital uygulamalarımızda daha büyük bir hikaye oluşturmaktı." Versa Note'un lansmanı sırasında Nissan, o sırada kullanımda olan her Etkileşim Reklamları biçiminden yararlandı.

Nissan Kanada, üç otomobil kampanyasının üçü için de YouTube Masthead'i yayınladı, ardından Masthead'in erişimini Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN) genelinde genişletmek için Masthead Işık Kutusu Etkileşim Reklamlarını kullandı. Aynı zamanda, TrueView reklamlarını kullanarak kitlesinin YouTube videolarıyla etkileşimde bulunmasını sağladı.

Daha fazla etkileşim ve verimlilik

Nissan Kanada, reklam TV içeriğini yeniden düzenledi, dijital medya için iyileştirdi ve sıradan bir video veya banner reklamdan daha dikkat çekici hale getirdi. Google, Etkileşim Reklamları kampanyalarının Kanada'da standart dijital kampanyalardan yaklaşık %120 daha iyi performans gösterdiğini tahmin ediyor. McNeill bu konuda şunları söyledi: "Etkileşim Reklamlarının bizi pek tanımayan müşterilere daha iyi bir marka deneyimi sunmamıza gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Her kampanyada yeni bir şeyler öğreniyoruz ve her seferinde çok daha iyi sonuçlar alıyoruz."

Nissan, kampanyalarının birbirini pekiştirmesini sağlamaya odaklanıyor. Örneğin, rekabetçi Kanada crossover pazarında Rogue videoları tek başına 2,5 milyon görüntüleme elde etti. TBWA\Toronto'nun dijital medya bölümü yöneticisi Lucia Mancuso bu konuda şunları söyledi: "Diğer modellerin videoları için de görüntüleme sayısının arttığını fark ettik. Rogue spotlarına trafik ve görüntüleme sağlamak, kullanıcıların markayla daha fazla etkileşimde bulunmasına ve YouTube'da daha fazla markalı içerik görüntülemesine de yardımcı oldu. Nissan'ın Etkileşim Reklamları kampanyalarının tümü, etkileşim ve verimlilik açısından son derece güçlüydü."

Otomobil şirketi, 2014 Temmuz ayında Micra modeli için TrueView reklamlarının etkinliğini ölçmek amacıyla Google'ın Marka Algısı Güçlendirme çözümünü kullandı. Nissan, kampanyası için biri aktör Jim Parsons'ın oynadığı, diğeri standart marka videosu olan iki reklam hazırladı. Marka Algısı Güçlendirme çalışması, reklamları görmeyen kontrol grubuna kıyasla marka bilinirliğinde genel olarak %21 artış olduğunu gösterdi. Marka Algısı Güçlendirme çalışması ayrıca Parsons'ın oynadığı reklamın, çok daha iyi bir hatırlanabilirlik oranıyla (%25'e karşı %61) diğerinden çok daha etkili olduğunu da ortaya koydu. Nissan ayrıca, YouTube reklamlarının ana demografik gruplarda (25–34 ve 45–54 yaş aralığındaki kadınlar) ciddi oranda yankı bulduğunu öğrendi.

Güçlü sonuçlar

Nissan'ın çalıştığı diğer bir ajans olan OMD Kanada'nın dijital medya uzmanı Chelsea Craig şunları söyledi: "Nissan pazarda ilk olmayı ve dijital medya açısından sektöre liderlik etmeyi seviyor. Yeni platformlar ve ürünler denemek için sürekli Google'a başvuruyoruz. Etkileşim Reklamları olmasaydı erişimimiz kesinlikle aynı olmazdı."

McNeill ise bu konuda şunları söyledi: "Nissan her Etkileşim Reklamları kampanyası yayınladığında metrikler, otomobil sektörü için Kanada'da yalnızca en iyisi olmuyor, aynı zamanda rakamlar küresel olarak da iyi oluyor. Genel olarak, üç kampanya için de etkileşim oranları, Kanada'da karşılaştırmada baz alınan rakamlardan yaklaşık %120 daha iyiydi. Gelecekte Etkileşim Reklamlarını kesinlikle medya planlamamızın ve reklam mesajlarımızın düzenli bir bileşeni olarak kullanmayı düşünüyoruz."

Daha fazla bilgi edinmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: http://www.thinkwithgoogle.com/products/engagement-ads.html.

* Google'ın kendi verileri