Yunanistan'ın lider oyun şirketi ve Klasik Atina Maratonu'nun sponsoru olan OPAP, maratona gösterilen ilgiyi artırmak ve iki çocuk hastanesine bağış toplamak için bir uygulamayı kullanıma sundu. Uygulamanın önceki yıllardaki performansına kıyasla uygulama indirme sayısını artırmayı, yükleme başına maliyeti azaltmayı ve etkileşimi artırmayı hedefleyen OPAP, 2016 maraton uygulaması tanıtım kampanyası için Evrensel Uygulama Kampanyalarını kullanmaya karar verdi.

OPAP, Yunanistan'ın lider oyun şirketidir. 1958'de kurulan OPAP, 2001'de Atina Borsası'na açıldı. OPAP, ülkenin sayısal lotolar, spor bahisleri, at yarışları ve sanal terminal piyango oyunları için tek lisanslı operatörüdür.

OPAP, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projeleriyle de ünlüdür. Yunanistan'da sosyal ihtiyaçların her zamankinden daha fazla olduğu bir dönemde halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye ve refahını artırmaya odaklanan OPAP, sorumlu büyümeyi ve sosyal desteği benimsemektedir. Bu amaçla, Yunanistan'ın en büyük iki çocuk hastanesinin kapsamlı bir şekilde yenilenmesine önayak oluyor.

OPAP, şirketin sponsorluğunu yaptığı Klasik Atina Maratonu ile ilgili KSS projesinin temel aracısı olarak bir mobil uygulamayı kullanıma sundu. Bu uygulamanın amacı, kullanıcıların indirip etkileşimde bulunarak puan "bağışlaması". Daha sonra OPAP, iki pediatri hastanesini yenilemek için bu puanları bağışa dönüştürüyor. Kullanıcılar uygulamayı indirerek, takımlar oluşturarak, testlere, oyunlara ve koşu yarışına katılarak, maraton gününde giriş yaparak, sosyal medyada paylaşımda bulunarak ve arkadaşlarını uygulamayı indirmeye davet ederek puan toplayabiliyor.

Maraton uygulamamızı tanıtmak için, kısa bir sürede çok sayıda yükleme yapılmasını, mükemmel bir yükleme başına maliyet elde etmemizi ve kampanya hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan Evrensel Uygulama Kampanyalarını kullandık.

Panos Bassios, Dijital Hizmetler Başkanı, OPAP S.A.

OPAP, 2016 maratonundan önce, uygulamanın önceki yıllardaki performansına kıyasla uygulama indirme sayısını artırmayı, yükleme başına maliyeti (YBM) azaltmayı ve uygulama içi etkileşimi artırmayı hedefliyordu. OPAP, bu hedefleri gerçekleştirmek için Evrensel Uygulama Kampanyalarını (UAC) kullanmayı seçti. UAC, uygulamanın Google Arama, Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda tanıtımını kolaylaştırdı. Ekip sadece birkaç satırlık metin, bir teklif ve reklam öğeleri içeren basit bir kampanya oluşturdu. Firebase Analytics ile sorunsuz entegrasyon, proje ilerledikçe uygulama içi etkileşimi ölçmeyi ve faydalı analizler elde etmeyi kolaylaştırdı.

"Tüm kampanya toplam dört hafta boyunca devam etti ve sonuçta kayda değer genel metrikler elde ettik!" diyor OPAP Dijital Hizmetler Başkanı Panos Bassios. "Ücretli dijital medya sektöründe olağanüstü sonuçlara ulaştık." Önceki yıla kıyasla uygulama yükleme sayısı dört katına çıktı ve toplam maddi destek de dört kat artarak 3,2 milyon €'yu geçti. Takım başına ortalama 28 kişinin bulunduğu 2.300'den fazla takım oluşturuldu ve toplam 25 yarış 1,6 milyon kez oynandı. Uygulama, 28 gün boyunca Google Play ve App Store'da birinci sırayı korudu.

"Google üzerinden toplam indirme sayısının %20'sini elde ederek, kullandığımız kanallar arasında en büyük orana ulaştık", diyor OPAP SEM ve Sosyal Medya Reklamları Uzmanı Vassilis Katsikadis. "Ayrıca, tüm kanalların genel birleşik YBM'sinden %80 daha düşük bir YBM elde ettik."