Türkiye'nin lider uygun maliyetli havayolu şirketi Pegasus Airlines, kısa ve orta uzunlukta rotalarda, 40 ülkede 102 hedefe ekonomik uçuşlar sunuyor. Performans odaklı bir reklamveren olan Pegasus Airlines yerli ve yabancı pazarlarda arama konusunda ciddi yatırım yapıyor. Hedefleri, satış rakamlarını yükseltmek ve bunu yaparken bilet başına maliyeti düşürmek.

Yeni optimizasyon fırsatlarından yararlanmak isteyen Pegasus Airlines ve şirketin performans pazarlama ajansı Hype, AdWords'teki Müşteri Eşleştirme özelliğini kullanmayı seçti. Müşteri Eşleştirme, reklamverenlerin, müşterilere ait e-posta adreslerinin listelerini yükleyerek özel kitleler oluşturmasına ve hedeflemesine olanak tanır. Reklamverenler daha sonra, yüksek değere sahip bu tüketicilerden oluşan gruplara ulaşmak için farklı reklamlar yayınlayabilir veya teklif ayarlamaları yapabilir.

Pegasus ve Hype, havayolları şirketinin birinci taraf verilerden yararlanması için bir strateji geliştirdi ve kullanıcıları üç gruba ayırdı: Pegasus Plus Uçuş Mili programına üye olanlar, eski müşteriler ve bilet almamasına rağmen daha önce Pegasus ile iletişim kurmuş kullanıcılar. Bu tüketicilerden herhangi biri "uçuş" veya "uçak bileti" gibi anahtar kelimeler aradığında, araç, Pegasus Airlines'ın tekliflerini ve reklam metnini otomatik olarak özelleştirdi.

Müşteri Eşleştirme sayesinde birinci taraf verilerden daha fazla faydalanabiliyoruz. Artık mevcut ve potansiyel müşterilerimize daha uygun mesajlar iletebildiğimiz için AdWords kampanyalarını daha etkin bir şekilde yayınlayabiliyoruz.

Sarper Danış, Hype

Aynı anahtar kelime gruplarına sahip standart arama ağı kampanyaları ile kıyaslandığında, Müşteri Eşleştirme, performansta ciddi gelişmeler sağladı. Yeni strateji %52 daha fazla tıklama dönüşümü oranı, %13 daha düşük edinme başı maliyet, %32 daha yüksek tıklama oranı ve %12 daha yüksek dönüşüm başına gelir sağladı. Geleceği düşünen Pegasus Airlines ve Hype, genel anahtar kelimelerin performansını artırmak için daha ayrıntılı müşteri listeleri oluşturmayı ve ayrıca kendi kategorilerindeki tüm arama terimlerini kapsayacak bir yatırım artışı planlıyor.