Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir çevrimiçi CRM sistemi olan Pipedrive 2010'da faaliyete başladı. Ekip, bir yazılım hizmeti (SaaS) platformu olarak, ölçeğini küresel boyuta taşımada ciddi potansiyel yattığını fark etti. Ancak, ürün ve lojistik bakımından artan maliyetler düşük olsa da kullanıcı edinmeyi geniş ölçekte verimli bir şekilde yönetmek zorlu bir iş gibi görünüyordu.

Pipedrive, kendi büyümesini desteklemek amacıyla, arama motoru pazarlamacılığını kullanarak ölçeklenebilir ve yapılandırılmış bir kullanıcı edinme sistemi oluşturmaya karar verdi. Ekip öncelikle müşteri arama trendlerini analiz etti ve Google'ın dünya çapında hedeflenecek doğru kitlelerin belirlenmesine yardımcı olan, kullanımı kolay anahtar kelime tabanlı arama aracı Global Pazar Fırsatları Aracı'ndan faydalandı.

Arama trendi verilerini (hacim, büyüme ve maliyet) pazar düzeyinde müşteri edinme verileriyle birleştiren Pipedrive, akıllı bir arama stratejisi belirlemeye başladı. Öncelikle birinci katmandaki pazarlara odaklanan, ancak daha az talep gören diğer pazarlara ilişkin fırsatı da gösteren katmanlı bir pazar kapsamı yapısı oluşturdular.

Lansman öncesi Google’ın küresel arama trendleri, ücretli arama anahtar kelimelerinin öncelik düzeylerinin belirlenmesinde bize yardımcı oldu ve birden çok bölgeye giriş konusunda bize net bir strateji sundu. 20'yi aşkın pazarda ölçeklendirme yapabilmesinin yanında sadece bir kişinin kolayca denetleyebileceği, yönetilebilir bir AdWords yapısına da sahip olduk.

Dario Derna, Senior Director, Acquisition Marketing

Bu veri netliği ve katmanlı odaklanma, daha iyi performans sonuçlarını beraberinde getirdi ve kurum içi SEM kaynakları kısıtlı olan şirketin, 100'ü aşkın ülkede müşteri edinmeyi yönetebilmesini sağladı. Ücretsiz deneme kayıt işlemleri için edinme başına maliyet (EBM) %10 oranında azalırken, ödeme yapan müşteri aboneliklerinin EBM'si de yaklaşık %40 oranında düştü. Dönüşüm hacminin şimdiden %283 oranında artmasının yanı sıra gelecek yılda da %42 ek büyüme gerçekleşeceği tahmin ediliyor.Pipedrive, ücretli arama etkinliğini 20 yeni pazarla genişletmiş durumda.

İlerleyişini sürdüren ve AdWords yatırımının gelecek yılda %100 artması beklenen Pipedrive, aynı katmanlı yapı yaklaşımını kullanarak başka ülkelere doğru adım adım genişliyor. Ekip aynı zamanda, uygulama tanıtımı için de benzer bir strateji planlıyor.

Pipedrive