1965'te kurulan Roompot, tatil parkları ve kamp alanları sektöründe lider bir sağlayıcı ve operatördür. Roompot Parcs markası, çoğu Hollanda ve Almanya'da olmak üzere Avrupa'da 150'den fazla tatil parkına sahiptir.

İnternet'te mobil cihazlardan arama yapan ve gezinen müşteri sayısının giderek artması, şirketin tüketici davranışında büyük değişimlerle karşılaşmasına neden oldu. Roompot mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için, yeni web sitesini, geleneksel masaüstü bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlar kullanıcılarının da ziyaret edebileceği şekilde oluşturmaya odaklanmak istiyordu. Roompot ayrıca mobil cihazlardan elde ettiği geliri %15 artırmayı hedefliyordu.

Özellikle bir web sitesinin tümüyle yeniden tasarlanması gibi büyük değişiklikler söz konusu olduğunda, ilk defada doğru sonucu elde etmeniz kesinlikle mümkün değil. Elinizdeki tüm bilgiler ve analizlerle yapabileceğinizin en iyisini yapmayı hedefleyin. Web sitenizi gözlemlenen davranışa uyarlamak için olabildiğince hızlı şekilde öğrenmeye ve test etmeye başlayın. Google Etiket Yöneticisi ve Google Analytics gibi araçlar elinizin altındayken, tamamlanmış bir web sitesi için bile, bu testleri yapmamak için hiçbir bahaneniz olamaz.

Wesley Koolen, E-ticaret Yöneticisi, Roompot Vakanties

Test etme ve öğrenme

Yeni bir web sitesini kullanıma sunmak, büyük bir A/B denemesi yürütme fırsatını doğurdu. Ekip, “mükemmel” bir yeni site tasarlamak yerine test etme ve öğrenme yaklaşımını tercih etti. Böylece, beta sitedeki kullanıcı davranışını gözlemleyebilecek ve ardından, geri bildirimler ve analizlere dayanarak iyileştirmeler yapacaklardı.

Roompot, önce Google Etiket Yöneticisi'ni kullanarak web sitesinin hem eski hem de yeni sürümünü etkili şekilde etiketledi. Ekip hangi verilerin kaydedileceğini dikkatlice düşünerek belirledi ve ardından, gelişmiş segmentler oluşturmak için Google Analytics'i kullandı. Bu, Roompot'un belirli kullanıcı davranışı düzenlerini saptamasına ve cihaz türüne, trafik kaynağına ve diğer ölçütlere göre performansı ölçmesine olanak tanıdı.

Tasarımıyla daha iyi

A/B testi yapabilmeleri ve ardından her bir sürümün etkisini Google Analytics'te ölçebilmeleri, doğru müşteri deneyimini tasarlamada hayati önem taşıyordu. Roompot’un yeni sitesi, testler sayesinde yapılması kolay hale gelen hassas ayarlarla kullanıma sunuldu. Sonrasında mobil de dahil tüm cihazlarda önemli bir gelir artışı görüldü. Önceki yılın aynı tarih aralığıyla karşılaştırıldığında, toplam trafik %70 artarken, mobil dönüşüm oranı %120 yükseldi ve mobil gelir %480 gibi etkileyici bir artış gösterdi.

Diğer şirketlerin bu örnek olaydan çıkarabileceği temel dersler:

  • Test etme ve öğrenme yaklaşımını kullanın. Yeni bir web sitesinin kullanıma sunulmasını analiz yapmak için bir fırsat olarak değerlendirin, bu analizlerden hızla bilgi edinin ve bu bilgilerle sitenizi kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uyarlayın.
  • A/B testi bittiğinde, cihazlar, trafik kaynakları, tarayıcılar ve diğer farklı segmentlerdeki davranışlar arasındaki farklılıkları saptamak için mutlaka bir segment analizi yapın.
  • Davranışların arkasındaki itici gücün ne olduğu anlamak için nicelik verilerini (ör. Google Analytics) nitelik verileriyle (ör. müşteri anketleri ve çağrı merkezi ajanslarından gelen geri bildirimler) birleştirin.

Roompot, tüm cihazlarda en uygun rezervasyon deneyimini sağlamak için web sitesinin ödeme işlemlerini hassaslaştırmak üzere gelecekte de aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyor.