Şef Jamie Oliver'ın Food Tube kanalı, 600.000'den fazla abonesiyle YouTube'un en başarılı yemek kanallarından biridir. Ancak bu her zaman böyle değildi. Yıllar boyunca, kanalın izleyici kitlesi sabit kaldı ve Oliver'ın geleneksel medyada ünlü olmasına rağmen etkileşim düşüktü. Kanal, Food Tube'un başlamasıyla program stratejisini ve kitle geliştirme tekniklerini büyük oranda değiştirdi. Bu, kanalın görüntüleme (aylık 1,8 milyon) ve abone sayısını önemli ölçüde etkiledi.

Jamie Oliver'ın kanalı yıllar boyunca bir YouTube kanalından çok, jamieoliver.com'daki videolar için bir platform olarak işlev gördü. Yükleme sıklığı çok değişkendi. Bazen bir günde birçok yükleme yapılırken, bazen 18 aydan daha uzun bir sürede hiç video yüklenmiyordu.

Yıllar boyunca düzensiz yapılan yüklemeler kanala toplamda 4,5 milyon video görüntüleme ve 51.895 abone kazandırdı.1 Bu rakamlar kötü değildi, ancak kanal daha iyisini elde edebilir miydi?

Burada, Jamie Oliver Food Tube kanalının şu anki başarısına ulaşmasına yardımcı olan üç temel stratejiyi özetleyeceğiz:

Büyük bir kanal açılışıyla hayranların ilgisini çekme

7 Aralık 2012'de Oliver'ın ekibi, Food Tube kanalının açılışının ön izlemesi için bir tanıtım videosu yükledi. Ekip, yeni kanalı duyurmadan önce kitlenin ilgisini çekmek istedi.

Hangisi daha çok ilginizi çekerdi; standart bir tanıtım videosu mu, yoksa bir ünlüyü tokatlama şansı mı?

Food Tube kanalı, 21 Ocak 2013'te 30 dakikalık canlı bir programla açıldı. Yeni bir kanalın açılışını büyük bir etkinlikle desteklemek, ilgi çekmek için büyük bir fırsat oluşturur ve program planını yeni kitlenize duyurmanın mükemmel bir yoludur.

Elbette, mükemmel videolar hazırlamak için diğer YouTube kullanıcılarıyla işbirliği yapmaktan korkmayan bir ünlünün olması da işe yarar. Oliver komik bir duruma düşmekten (Sorted Foods), dünya rekorunu kırma denemelerine katılmaktan (GWRomg) ve kaçırılıp bağlanmaktan (Epic Meal Time) çekinmedi.

Yukarıdaki grafiklerde2 görebileceğimiz gibi, başta büyük bir hayran kitlesine ve alışılmadık videolara sahip Epic Meal işbirliği olmak üzere, yapılan işbirlikleri kanal açılışının başarılı olmasına yardımcı oldu. Oliver'ın normal kitlesi dışından hem trafik gelmesini hem de abone kazanılmasını sağladı.

Revaçtaki bir ünlü sayesinde normal içeriğin iyi performans göstermesini sağlama

Food Tube ekibi, İnternet'teki en yetenekli şefleri tanıtmak için "Jamie Presents" adlı bir video dizisi hazırladı. Bu videolarda Oliver şefleri tanıtıyor ve neden izlemeye değer olduklarını açıklıyor. Ancak dizinin başarılı olması için, videoda yer alan şefin (ve Oliver'ın desteğinin) sahici olması gerekiyor.

<big>"YouTube, farklı yetenekleri çekmeme olanak tanıması açısından mükemmel."
—Jamie Oliver, Broadcast Dergisi3</big>

Food Tube ekibi büyüdükçe, şeflerin YouTube profilleri de genişledi. Artık tüm şefler, orijinal içeriğin yanı sıra çekim hatalarını, silinen sahneleri ve en sevdikleri videolardan oluşan oynatma listelerini içeren kendi kanallarına sahip. Bu, şeflerin kitleleriyle etkileşime geçmesine ve Jamie Oliver kanalında kendi seslerini oluşturmasına olanak tanıyor.

Food Tube ekibi, sunduğu içerik miktarını artırmak için TV içeriğini de yeniden kullanmaya karar verdi. Bu daha önce yapıldığında, kanala çok da büyük bir başarı getirmemişti. Peki bu sefer farklı olan neydi?

<big>"Videonun TV programından alındığını gizlemeye çalışmayın. İnsanlar akıllıdır ve bunu fark eder. Şeffaf olmanız, marka haline getirmeniz ve orijinal içeriğinizle ilişkilendirmeniz gerekir."
—Matt Shaw, Food Tube yapımcısı</big>

Food Tube öncesinde, yüklemelerin ne zaman yapılacağı belirsizdi. Artık tüm yüklemeler belirli bir bağlama göre yapılıyor ve videolar optimize edilmiş özel küçük resimlerle bitiş kartları içeriyor. Ayrıca, yükleme yapılırken sezon da göz önünde bulunduruluyor (Temmuz ayında kokteyl, Kasım ayında sosis) ve yüklenen videolar feed'i boğmayacak şekilde tedbirli kullanılıyor.

Kitleyle kişisel bağlantılar kurma

Yeniden kullanılan içerik ve Food Tube ekibine rağmen, kanal her zaman Oliver'ın varlığından yararlanabilir. Asıl sunucunun zamanının kısıtlı olduğu durumda Food Tube başka neler yayınlayabilir?

Kanalın açılışından birkaç ay sonra, sadık kitlesine Jamie'nin günlük hayatından kesitler sunmak için "What's Jamie Eating Today?" (Jamie Bugün Ne Yiyor?) adlı dizi oluşturuldu. Jamie'nin telefonundan hemen video bloga eklenen ve çok az miktarda düzenleme ve markalama için Food Tube ekibine gönderilen klipler, Oliver'ın yanı sıra ekibinin ve çocuklarının en son öğünleriyle ilgili konuşmalarını içeriyor.

İşlerin hızlı ilerlemesi, Oliver'ın etkinlikle veya en son yemek trendleriyle ilgili yorum yazabilmesine ve videonun birkaç saat içinde yüklenmesine olanak tanıyor. Sonuçta, Oliver'ın zamanını çok fazla kısıtlamayan, izlemesi eğlenceli, düşük maliyetli videolar elde ediliyor.

<big>"YouTube'da kitleyi dinlemek, azimli ve faal olmak ve hemen yanıt vermek gerçekten önemli."
—Jamie Oliver, Broadcast Dergisi</big>

Jamie Oliver kanalının son birkaç yıldaki gelişimine bakıldığında, ünlülere ait kanalların çok büyük bir başarı elde edebileceğini ancak bunun sanıldığı kadar kolay olmadığını görüyoruz. Food Tube'dan önceki günler, sürdürülebilir bir kitle oluşturmak için ünlü bir adın tek başına yeterli olmadığını gösteriyor.

İşbirliği yapmanın, özgün sunucuların ve içeriği stratejik bir şekilde yeniden kullanmanın önemini anlamak Food Tube için meyvesini verdi.<small>KAYNAKLAR </small>

<small>[1] "YouTube Analytics—JamieOliver, Aylık Görüntüleme Sayısı, Mayıs 2010 - Kasım 2013." Çevrimiçi video klip. YouTube.
[2] "YouTube Analytics—JamieOliver, Günlük Görüntüleme Sayısı/Net Abone Sayısı, 1 Ocak 2013 - 27 Ocak 2013." Çevrimiçi video klip. YouTube.
[3] Faber, Alex. "Jamie Oliver Slams TV for Failing to Land Talent." BroadcastNow. 25 Temmuz 2013.</small>