Ulmart’ın sürekli genişlettiği envanterinin yanı sıra düzenli aralıklarla kullanıma sunduğu yeni ürün kategorileri, grubun satışlarını artırmada önemli bir role sahiptir. Ürün Listeleme Reklamlarının (ÜLR'ler), Ulmart'ın geniş kapsamlı bir envantere sahip olmasını ve bu envantere Google Arama ile Google Alışveriş'te erişim olanağı sunmasını sağlayan etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, e-ticaret sektöründeki güçlü rekabet, Ulmart'ı Arama Ağı Reklamları için Yeniden Pazarlama Listeleri (ARYPL) ile ÜLR'leri birleştirerek yenilik getirmeye yöneltmiştir.

Ulmart, 90.000 STB'yi (Stok Tutma Birimi) aşan son derece geniş ürün yelpazesi ile Rusya'nın en büyük perakendecilerinden biridir. Elektronik ürün satışında uzman olan Ulmart, yeni ürün kategorileri ile, sunduğu ürün yelpazesini çeşitlendirmektedir. Ulmart, Rusya'da 1 milyar dolarlık satış hacmine ulaşan ilk elektronik perakendecisidir ve 2014 yılında Avrupa'daki e-ticaret perakendecileri arasında 6. sırada yer almıştır. Bu yıl, web sitesi trafiği %40 artmış ve kayıtlı kullanıcı sayısı 10 milyona ulaşmıştır.

Zorluklar

Ulmart’ın sürekli genişlettiği envanterinin yanı sıra düzenli aralıklarla kullanıma sunduğu yeni ürün kategorileri, grubun satışlarını artırmada önemli bir role sahiptir (2014 yılının ilk yarısında, geçen yıla oranla %30 artış). Ürün Listeleme Reklamlarının (ÜLR'ler), Ulmart'ın geniş kapsamlı bir envantere sahip olmasını ve bu envantere Google Arama ile Google Alışveriş'te erişim olanağı sunmasını sağlayan etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, e-ticaret sektöründeki güçlü rekabet, Ulmart'ı Arama Ağı Reklamları için Yeniden Pazarlama Listeleri (ARYPL) ile ÜLR'leri birleştirerek yenilik getirmeye yöneltmiştir.

Ulmart şu anda, geri gelen ziyaretçiler için daha akıllı teklifler vermek üzere, aşağıdakileri yaparak Arama'daki kitle sinyallerinden yararlanmaktadır:

  • Ziyaretçilerin web sitesindeki önceki etkinliklerini temel alarak kitle listeleri oluşturma ve hedefleme (dönüşüm hunisi adımları)
  • Teklifleri her bir kitle listesinin dönüşüm sağlama olasılığına göre ayarlama:
    - -%50 Ürün Görüntüleyenler için
    - +%150 Alışveriş Sepetini Terk Edenler için
    - +%300 Mevcut Müşteriler için

Bu stratejinin başarısı kanıtlanmıştır. Ulmart Dijital Pazarlama Müdürü Roman Osokin, "Google Arama'daki kitle sinyallerinden yararlanarak, mevcut kullanıcılarımızın gönlünde birinci sıradaki yerimizi koruduk ve dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek müşterilerle yeniden etkileşime geçtik" diyor.

Şimdiye kadar elde edilen büyük başarı

Alışveriş kampanyalarıyla hedeflenen kitleler sayesinde Ulmart, bir aydan kısa bir süre içinde performans üzerinde olumlu gelişmeler kaydetmiştir. Ekip, dönüşümlerin %26'sının ARYPL'den kaynaklandığını tespit etmiştir. Yeni ziyaretçiler için %2,51'e kıyasla %6,57'lik, etkileyici bir dönüşüm oranı elde edilmiştir. Aynı şekilde, ARYPL, Ulmart'ın geri gelen ziyaretçiler için daha akıllı teklifler vermesini ve sipariş başına maliyetlerinin ortalama %73 azalmasını sağlamıştır.

Gelecek için hazırlık

Ulmart şu anda, kitle sinyallerinden yararlanmak ve yatırım getirisini artırmak için ARYPL'yi daha fazla kampanyaya yaymayı planlamaktadır. Roman Osokin, "ARYPL'yi, normal Google Arama ve Dinamik Arama Ağı Reklamları kampanyaları da dahil, kampanyalarımızın büyük kısmına yaymayı planlıyoruz" diyor.